Yazı Detayı
28 Mayıs 2018 - Pazartesi 05:48
 
Aile Şirketlerinde Başarı
Mehmet KOÇAK
kullaniciadi@@
 
 

Aile şirketleri mevcut şirketler için daha özel şirketlerdir. Ortaklar aile üyeleridir. Aile günümüzde günden güne anlamını yitiren daha farklı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak burada kardeşler arası bir sahiplik söz konusu ise problemler sonraki kuşağa göre daha basit bir şekilde çözülür. Kardeşlerin birbirleri ile iletişimi sonraki kuşak olan yeğenlerin/torunların iletişimden daha kolay olmaktadır. Buradaki samimiyet ve kan bağının etkisi daha yüksektir. Neyse konumuza dönelim. Aile şirketlerinin devamlılığı ve sağlıklı bir şirket oluşumu için birçok yöntemler denenmiş ve başarı yakalanmıştır. Burada hayata geçirilecek planlarda özellikle şirket ortaklıkların kendine has özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Baş ağrısı için onlarca ilaç olabiliyor ancak bazılarındaki etken maddeler bazı insanlarda yan etki gösterebileceğinden dikkatli olmak gerekir. Şimdi bu başarı maddelerine birlikte bakalım:

  1. Aile Anayasasının oluşturulup Aile Meclisi’nin kurulması

Bildiğiniz gibi hukuk kanunlarla sosyal yaşamı düzenler. Kanunların birbirleri ile çelişmeden sosyal hayatı düzenlemesi çok önemlidir. Bu sebeple kanun koyucular bunu da Anayasa denilen kontrol gücü yüksek bir makama dayandırırlar. Var olan ya da çıkarılmak istenen tüm kanunların Anayasa’ya bağlı ve uygun olması şarttır. Aksi halde Anayasa Mahkemesi ilgili kanunu kaldırabilir. Sizde şirketinizde ilk yapmanız gereken Aile Anayasasını yazmak olacaktır. Aile Anayasası’nda, şirketiniz var olması ve hedeflerine ulaşması için atması gereken tüm adımların sınırlarını ve felsefesini belirlemiş olacaksınız. Yönetim Kurulunun kimlerden hangi sürelerde faydalanılacağının, kararlarını nasıl alacağını ilgili mevzuatlar belirlemiş olsa da sizde bunu Anayasa’nızda sınırlarını belirleyebilirsiniz. Şirketin Kredili Satış, Kredi Kullanım, Üretim Teknikleri, Ortakların Sorumlulukları, Ortakların Harcama Davranışları gibi size has mevzuları anayasada maddeleştirebilirsiniz. Kısacası siz dahi atacağınız tüm adımların uygun olması gerekeceği bir mecburi referans kurumu oluşturacaksınız. Şirket Anayasa’sına uygun değildir diye kabul görmemesi gereken tüm icraatları burada belirtebilirsiniz.

Burada önemli husus aile bireylerinin iş hayatı ile özel hayatlarını birbirlerine harman etmesidir. Bazı sosyal tatminliklerini iş hayatından destek alarak yapabilirler. Aile bireyleri arasında bakış açısı farklılıklarını dikkate almak gerekiyor ve bu farklılıkları avantaja çevirecek mekanizmayı Aile Anayasa’sına ekleyebilmeli. Birçok problem aile üyelerinin kişisel özelliklerinden kaynaklanır. Şunun altını çizmekte fayda görüyorum; işin en zor tarafı Aile Anayasa’sının hazırlanmasında üyelerin ortak tavrıdır elbette ama daha sıkıntılı ve dikkatle üzerinde durulması gereken tarafı ise Anayasa’nın korunması ve devamlılığının sağlanmasıdır. İlerleyen süreçlerde bunun delinmesi için birçok olayla karşı karşıya kalacaksınız. Kardeş dahi olunsa insanların kendine ait DNA ’sal özellikleri, hayata bakış açıları, özel hayat biçimleri, iş yapma tarzları farklıdır. Anayasa hazırlanırken tüm farklılıkların şirketin geleceğinde olumsuz bir neden oluşturmaması için gereken tüm tedbirleri göz ününde bulundurmak gerekir.

 

  1. Aile Meclisinin Kurulması

Anayasa hazırlanıp aile bireylerin şirket üzerindeki tüm tasarrufları kontrol altına alındıktan sonra Aile Meclisinin kurulması gerekiyor. Kimlerin bu mecliste hangi sıfatla ve hangi yetkilerle katılması gerektiğinde Anayasa’ya aykırı olmamak üzere aile üyeleri arasında belirlenebilir. Aile Meclisinin üyeleri arasında genç kuşaklara da yer verilebilir. Onların da hızlı bir şekilde bu oluşumdaki en önemli organ olan Aile Meclisinde tecrübe sahibi olmaları sağlanmalıdır. Meclis sadece bir sohbet ve zaman geçirme yeri olmaktan ziyade ciddi kararların masaya yatırılıp tartışılabildiği bir ortama dönüştürülmelidir. Mecliste olmayan diğer aile üyelerinin de Aile Meclisini desteklemeleri önemlidir. Dışarıda kalan aile üyelerinin Aile Meclisinde alınan kararlarda olumsuz bir tavır ile durumu kötüleştirmemesi için en yakın aile bireyi tarafından önlem alınmalıdır.

Aile Meclisi’nin ne zaman nerede ne kadar süre ile hangi gündem konuları ile toplanması gerektiği önceden planlanmalıdır. Gündem belirlenirken en güncel ve önemli konular belirlenmeli bir madde de ise görüşmeler sırasında oluşabilecek görüşe yer vermelidir.(Gündem Dışı Madde)

Aile Meclisinde farklı seslerin çıkması normal bir durumdur. Burada bu farklılıkları gayet akıllı ve zeki bir şekilde yönetecek orkestra şefine ihtiyaç vardır. Orkestra da yaylılar, nefesliler, vurmalılar gibi farklı enstrümanlardan oluşur fakat önceden bunların nasıl hareket edeceği (Şirket Anayasa’sı) belli olduğundan ve önlerinde notaları (Şirket Strateji ve planları) yer aldığından Şef’e işini ustalıkla yönetmekten (CEO ya da Genel Müdür) başka bir şey kalmıyor.

  1. Yönetim Kurulunun Oluşturulması

İşlerin en önemli icra sorumlusudur. Bazı şirketlerde İcra Kurulu farklı bir birim olarak yer alsa da sorumluluk Yönetim Kurulundadır. Yönetim Kurulu alınacak her kararın önceden belirlendiği ve karara bağlandığı bir mercidir. Bu açıdan önemlidir. Birçok kurumsallaşmayı yakalamış şirkette şirket ortakları burada yer almaz. Burayı profesyonellere devrederler. Alanında uzman bağımsız danışmanları da kurula alarak bir sinerji oluşturulabilir. Yönetim Kurulunda farklı olan her tavra karşı dikkatle eğilip anlamak lazım. Bazen bir gerçeğin etrafında yer alanlar kendi gördüklerinin en nihai doğru olarak anlaşılmasını isterler. Bu gerçekle her bir bakış açısından faydalanmak önemlidir.

  1. Katı halden Esnek Hale Geçebilecek Zihin Yapısına Sahip Ortaklar

Şirket ortakları geçmişten getirdikleri özelliklerini muhafaza etmek için direnç göstereceklerdir. Ancak bu direncin çağın değişen ve gelişen şartlarına karşıda bir tavır göstermesi sonucu işler zora girecektir. Bu sebepten şirket ortakları sürekli zihinlerini güncel tutacak yayınları takip etmeli, sosyal faaliyetlerini arttırmalı, doğa ile ilgili hobi edinmeli ve en önemlisi kendi kendini sürekli sorgulamalıdır. Yenilenmeli ve yeniliğin önünde motive eden bir lider olmalıdırlar.

  1. Her Zaman Planlarınız Olmalı

Her yılsonunda Stratejiler üretmelisiniz ya da stratejilerinizi gözden geçirmelisiniz. Şirket olarak her bir detayı planlamalısınız. Doğanın doğal akışının sizi hedeflerinizden saptırmasına engel olmak ya da kontrollü bir şekilde oluşabilecek tehlikeleri bertaraf etmeniz için her zaman çantanızda planlarınız olmalı. Nakitlerinizi, Gelirlerinizi, Giderlerinizi, Pazarınızı, Rakiplerinizi, Banka ilişkilerinizi Palan ve Program dâhilinde yürütmelisiniz. Hesapsız hiçbir işe müsaade etmeyecek ve hesabı tartışılmamış hiçbir işte olmayacaksınız.

 
Etiketler: Aile, Şirketlerinde, Başarı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Haziran 2018
İktisatta ‘Değer Paradoksu’
14 Haziran 2018
İnsanın tabiatı okumak yerine seyretmeyi seviyor!
13 Haziran 2018
GÜNCEL EKONOMİDEN NOTLAR
12 Haziran 2018
Bir İneğin bir insandan daha fazla Medeniyete katkıda bulunması
08 Haziran 2018
Sosyal Patlamaya Doğru!
07 Haziran 2018
Back to Back: Bir Türk Banka Hortumlama Hikâyesi
06 Haziran 2018
Kısa Vadede Zengin Olmanın Hikâyesi: Türk Bankerciliği ve Hazin Sonu
05 Haziran 2018
Doların ateşinin yükselmesi ve Banker Yeşuva
04 Haziran 2018
Gaziantep’te İhracat Ne oldu?
02 Haziran 2018
Dış Ticarette açık: 27,4 Milyar Usd oldu.
01 Haziran 2018
Üniversite paradoksu?
31 Mayıs 2018
Kime Kafa Tuttuğunuzun Farkına Varabilmek.
30 Mayıs 2018
Ben Nesli!
29 Mayıs 2018
Kâr ve Yolsuzluk!
26 Mayıs 2018
Hepimiz Köle’yiz. Sadece Fark Edenler Anlayabilir!
25 Mayıs 2018
Ekonomide Güncel Gelişmeler
24 Mayıs 2018
Planlandığı gibi gerçekleştirilemeyen iki tehlike: Batılılaşma ve Modernleşme
23 Mayıs 2018
MİLLETVEKİLLİĞİNDEN PARTİ VEKİLLİĞİNE! GEÇMİŞ OLSUN!
22 Mayıs 2018
FİNANSAL YÖNETİMİN ALTIN KURALLARI
21 Mayıs 2018
Zeytin, Zeytinyağı Üretimi ve Sorunları
19 Mayıs 2018
Türkiye’nin en Önemli Sorunlarından birisi: Serveti Yatlara ve Katlara Bağlayan İş Adamları
18 Mayıs 2018
Moody’s ne yapmaya çalışıyor?
16 Mayıs 2018
SİYASİ PARTİLER BİRBİRLERİNİ YERKEN EKONOMİ SOS VERMEYE DEVAM EDİYOR!
15 Mayıs 2018
Sayılarla Aile
14 Mayıs 2018
Finans Müdürü Ne İş Yapar?
12 Mayıs 2018
İTHALATA KARŞILIK VEREMEYEN BİR ÜLKE!
11 Mayıs 2018
MUHTEŞEM İKİLİ: GAZİANTEP VE İHRACAT
10 Mayıs 2018
Yeni Saadet Zinciri: Girişimcilik!
09 Mayıs 2018
Büyüme ve Kalkınma
Haber Yazılımı