Yazı Detayı
04 Nisan 2017 - Salı 18:44 Bu yazı 785 kez okundu
 
6 SORUDA OTİZM
PINAR TÜMBAŞ
 
 

1.Otizm nedir? 

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. 

2.Otizm belirtileri nelerdir? 

Otistik çocuklarda motor becerilerin gelişimi genellikle normal olmakla birlikte sosyal ilişkilerin gelişiminde belirgin zorluklar ortaya çıkmaktadır. Otistik çocukların toplumsal iletişimi sağlamak için sözel ve sözel olmayan becerileri yetersizdir. Yaşıtlarıyla gelişimlerine uygun ilişki kuramazlar. Dil gelişiminde, dili anlama ve kavramada bozukluklar görülmektedir. Gelişim düzeyine uygun imgesel veya toplumsal taklitlere dayalı oyunları kendiliğinden oynayamazlar. Bir veya birden fazla basmakalıp ve sınırlı ilgi örüntüsüne takılıp kalabilirler. Günlük işlere ve rutinlere esnek olmayan biçimde bağlıdırlar, aynılıkta ısrar edebilirler. Amaçsız yineleyen davranışlar olarak tanımlanan stereotipiler sık görülür. Müziğe ve reklamlara özel ilgi duyarlar.  

3.Otizm görülme sıklığı nedir? 

Otizmin görülme sıklığı son çalışmalarda 0,2 -0,5 olarak bildirilmektedir. Erkek çocuklarda bu soruna kız çocuklarına göre 4-5 kat daha sık rastlanmaktadır. 

4.Otizm nedenleri? 

Genetik nedenler, yapısal nedenler, doğum öncesi-doğum sırası-doğum sonrası dönemleri etkileyen dış etkenler olabilir. 

5.Otistik çocuklar neleri yapamaz? 

Otizmli çocuklarda işaret dili gelişmemiştir. Nesneleri işaret etme, kafalarıyla onay verme ya da taklit etme yetenekleri yoktur. Çocuk işaret etmeyle bir başkasının onu anlayacağını hayal edemez. İstediğini sadece o eşyaya dokunarak ya da ebeveyninin elini onu almak için bir alet gibi kullanarak gösterirler. Otistik bebek belirtileri arasında en önemlisi bebeğin yakınlık kurmadaki eksikliğidir. 

Önemli bir durum olarak otistik çocuklar karşısındakinin ne düşündüğünü anlayıp ona göre onların davranışlarını önceden tahmin edemez.Diğer insanların yüz ifadelerindeki ve ses tonlarındaki farklılığı ayırt edemezler.Konuşma geç gelişebilir ya da hiç gelişmeyebilir. 

6.Otizmde tedavi ? 

Çocuğunuz büyürken gelişim aşamalarını iyi izlemeniz gerekir.Otizm tedavisinde erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastalığın seyrini değiştirmek ve çocuğun daha yüksek bir iyilik düzeyine ulaşmasını sağlamak açısından önemlidir. Erken tanı konan otizmli çocuklarla yapılan çalışmalarda özellikle sosyal, duygusal ve dil alanında büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Ayrıca özel eğitimin  bir an önce başlatılması önemlidir. 5 -6 yaşına kadar hiçbir tedavi uygulanmayan çocuklarda ise gösterdikleri pek çok davranışın bile kaybolduğu bilinmektedir. 

  

 

 

 

 
Etiketler: 6, SORUDA, OTİZM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı