Yazı Detayı
08 Aralık 2016 - Perşembe 13:10 Bu yazı 1487 kez okundu
 
2016 yılı bilançosu; Darbe, Yangın, Şehit, Patlama…
Yasemin ANKAY
yaseminozturk9427@gmail.com
 
 

2016 yılına günler kala o kadar umut dolu hayalleri gerçekleştirmeyi ve birçok yeni başlangıçları yeni yıldan sonra yapalım diye kendimize hayal vaatleri veriyorduk.

**

Peki, bu hayalleri ne kadar gerçekleştirdik?

**

Tabi ki de birçoğumuz birçok hayallerimizi bir sonra ki sene için sakladık, tüm hayallerimizi gerçekleştirmeye ne zaman ne de fırsat bulamadık.

**

Fakat bu kurulan hayallerimiz ya yanıp kül olduysa, sadece hayallerimiz değil, hayallerimizle birlikte bizlerde kül olduysak. Bunun hesabı nasıl verilir ki?Kimler bunun kaydını tutarda, kimler ceza alır ki?

**

Bunlar gerçekten akıl almaz sorular ve tümü tıpkı biz müzik grubunun şarkı isminde olduğu gibi “ Cevapsız sorular!”

**

2016 yılını kısa bir şekilde gözden geçirecek olursak eğer;

Bu yıl içerisinde bir sürü PATLAMA, bir sürü ŞEHİT, birçok ÖLÜMler, ÇOCUK, İSTİSMARLARI,KADIN CİNAYETLERİ, bir DARBE ve birçok SİYASİ OLAYLAR… Ve birde BAŞKANLIK.

**

Gerek var mıdır ki bu sevdaya?

**

Ülke de her gün en az bir ŞEHİT var iken, ülkede her gün bir evin ocağına ateş düşerken, ülke de her gün illa ki bir kadın, çocuk tecavüze uğrarken, bir ülke rejimini değiştirmek kolay iş değildir. Kurulu düzen var olan bir anlayış ve bu vatan kolay bedellerle iki şehirde çıkan olaylar sonrasında yapılan konuşmalar sonrasında yapılan kahramanlıklar da kurulmadı. Bu vatanı bölmek ve sıcak denizlerimize veya gerek coğrafi konum olarak yüzyıllardır ülkemize sahip olmak isteyen birçok kurt adamlar var iken ne gerek var düzen değiştirmeye çalışarak olayların daha da büyümesine izin vermeye…

**

Ya 15 Temmuz gecesi; Neydi o yaşananlar öylesine? O gün erken uyumak ve biraz dinlemek isteği üzerine uyku saatimi oldukça erkene almıştım. Fakat geçe 00:00 suları iken, Annem, Kardeşim, Babam televizyon başında pür dikkat darbe bildirisi dinliyorlardı. Anneme ne oluyor dediğimde; Darbe oluyormuş kızım bildiri yayımlıyorlar.Fakat hiçbir yerde yayın yasağı yok olanları izliyoruz dediğinde benimle dalga geçtiğini ve uyku sersemi yanlış anladığımı düşünmüştüm. Fakat sonrasında ben de izleyince gözlerime inanamamıştım. 23 yaşındaydım ve şimdiye kadar hep darbe hikâyeleri dinleyerek olaylardan gerek siyasi, gerek ülke bakış açısı için bir düşünce oluşturmam için bana anlatılan hikâyelerdi. Fakat bundan sonraları için artık ben de darbe girişimi görmüş ve bendeileride torunlarıma çocuklarıma kızım- oğlum 2015 darbesinde de şunlar oluştu diyerek canlı yaşadığım olayları anlatacağım. Bu bana sevinç verici bir olay değildi aslında bir darbe demek hatta tıpkı 15 Temmuz gecesinde yaşananlar gibi darbe girişimi bile bir ülkeyi her düzeyde yüzyılın çok gerisine atan bir olaydır.

**

İşte bu ülke neler gördü neler dedirten cinsten düşüncelerim…

**

Neler gördü der gibi duydum sanki okuyucularımdan? Benim şahit olduklarım sadece 2016 bilançosu;

 • İstanbul, Ankara, Gaziantep’ de belli aralıklarda belirli patlamalar
 • Diğer şehir patlamaları
 • Her gün en az bir şehit
 • Ve o bir şehit olduğunda bu gün bir taneymiş diye kendine teselli arayan bir millet
 • Darbe teşebbüsü
 • Dünya siyasi ile olabildiğine ters düşüşler
 • İthalat, ihracat sıkıntıları
 • Esnafın kepenk kapatmaları
 • Vatandaşlardan “Bu İmajı düzeltin” çağrıları
 • Çocuk istismarcılığı
 • Kadın Cinayetleri
 • Yangınlar
 • Ve diğer birçok facialar

İşte ülke ve vatandaş olarak bizler üzerinde dolaşan kara bulutlar.2016  son günlerinde Kara 29 Kasım’ da da diri diri 12 canın yanarak kül olması…

**

En acı olaylardan birisi de bu idi bence yıl biterken 2016 yılının bize yaşattığı son olay olarak…

**

11 çocuk, 12 can hepsinin yaş aralığı belli ve feryatları

YANIYORUZ, Yardım edin.

Fakat sadece merdivenler değil çocuklar insanoğlunun vicdanının kilidi kapalı duymaz seni…

**

Özet diyelim artık yazı sonumuzda; Olay budur işte sevgili dostlar bu ülke başına gelenleri ve biz vatandaşlara her alanda yapılan zulümleri sıralamakla bitmiyor. Ben artık neyde derdiniz paylaşacağınızı paylaşın da bizler de tıpkı yanı başımızda ki komşumuz gibi yok olmaya mahkûm edilmeyelim. Bizimde çocuklarımız  “Aylan” bebek gibi aynı kadere mahkûm olmasın.Bizler de bombalardan kaçarken, Umut yolculuğunda can vermeyelim. Veya ki okuyun kendinizi kurtarın yavrum diyen ana- babalarımıza okuma sözü verirken yurt odalarında can vermeyelim. 2016 yılı bizden çok aldı.

**

2017 yılı bizlerin olması dileğiyle…

Kalın sağlıcakla

 
Etiketler: 2016, yılı, bilançosu;, , Darbe,, Yangın,, Şehit,, Patlama…, , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı