Haber Detayı
15 Haziran 2017 - Perşembe 17:59 Bu haber 4801 kez okundu
 
Zamlar takip edilemiyor
Siyaset Haberi
Zamlar takip edilemiyor

Milliyetçi Hareket partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Yrd.Doç.Dr. Muhittin Taşdoğan , Ramazan ayında Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de gıda fiyatlarına art arda gelen zam fiyatlarını değerlendirdi. 

MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan Ramazan ayında yapılan zamların geçim sıkıntısı çeken vatandaşları zorladığını belirterek, “"Ramazan ayı öncesinde yapılan açıklamalara bakıldığında gıda fiyatlarını takip edileceği, anormal bir artışta cezaların uygulanacağı söyleniyordu. Görüyoruz ki, yeteri kadar takip edemiyorlar” dedi.

Taşdoğan, "Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) olarak yaşanan fiyat artışların da tespit ettiklerimiz şunlardır; Nisan ayında kilosu 9.6 TL'den satılan nohutun fiyatı Ramazan'ın gelmesiyle birlikte 12.3 TL'ye çıktı. Nohut fiyatlarında bir ayda yüzde 28.1 zam yaşandı.  225 gram sucuğun fiyatı Nisan ayında 10,9 TL iken Ramazan ayıyla birlikte 12.7 TL'ye yükseldi. Nisan ayında kilosu 11,5 TL'ye satılan siyah zeytinin fiyatı Ramazan ayında 13 TL'ye yükseldi. Geçen yıla baz alındığında ise fiyatı en çok artan gıda yüzde 103.25 ile domates oldu." dedi.

"Zam Üstüne Zam Yapılıyor"

Taşdoğan; "Ramazan ayı’nda Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de gıda fiyatlarına zam üstüne zam yapılıyor. Bu durum araştırmalarla da sabitlenmiş durumda bazı tarım örgütleri tarafından derlenen bilgilere göre tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen gıda fiyatları endeksi yüzde 2.2 artışla ortalama 172.6 puana çıkmıştır. Bu artışla birlikte ise piyasalarda gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 yükselmiştir. Tüketici fiyat endeksi Mayıs 2017 sonuçlarında bir önceki yıla göre en yüksek artış yüzde 14.60 ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman bölgesinde ortaya çıkmıştır. Türkiye ortalamasından daha yüksek olan bu artış, nüfus yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle de geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızın yükünü daha da ağırlaştırmaktadır. " şeklinde konuştu.

"Takip Edemiyorlar"

Taşdoğan; "Ramazan ayı öncesinde yapılan açıklamalara bakıldığında gıda fiyatlarını takip edileceği, anormal bir artışta cezaların uygulanacağı söyleniyordu. Görüyoruz ki, yeteri kadar takip edemiyorlar. Artık bunlar için anormaldeki seviye ne ise bilemiyoruz ama, biz MHP olarak bu anormal artışları görmekteyiz." dedi.

"Tespit Ettiğimiz Fiyat Artışları"

Taşdoğan; "Şuan da MHP olarak tespit ettiğimiz fiyat artışları şunlardır; Nisan ayında kilosu 9.6 TL'den satılan nohutun fiyatı Ramazan'ın gelmesiyle birlikte 12.3 TL'ye çıktı. Nohut fiyatlarında bir ayda yüzde 28.1 zam yaşandı.  225 gram sucuğun fiyatı Nisan ayında 10,9 TL iken Ramazan ayıyla birlikte 12.7 TL'ye yükseldi. Nisan ayında kilosu 11,5 TL'ye satılan siyah zeytinin fiyatı Ramazan ayında 13 TL'ye yükseldi. Geçen yıla baz alındığında ise fiyatı en çok artan gıda yüzde 103.25 ile domates oldu. Bu verilerimizin tamamı Avrupa Gıda ve Tarım Örgütü tarafından açıklanan verilerdir. Fakat yetkililer fiyatların artmadığını söylemekteler. O zaman bu veriler nereden çıktı." Dedi.

"İhracatçılarımız Mağdur"

Taşdoğan; "Gaziantep’te yerleşik olmayan ihracatçı firmaların birçoğuna, defalarca sarı hattan kırmızı hatta çevrilmesi sebebiyle yüksek maliyetler doğmuş ve ihracatçı firmalar ya ihracatı   yapmaktan   vazgeçmişler   ya   da   Gaziantep   gümrüğünden   değil   de   diğer   bölge gümrüklerinde   işlem   yapmaya   zorlanmışlardır.  Amacı   ihracat   yapmak   olan   firmalar   son zamanlarda bir hırsız gibi değerlendirilmekte ve bu kişilere karşı yıldırma politikasıyla iş yapamaz   hale   getirilmeye   çalışılmaktadır.   İhracatçılarımıza   karşı   uygulanan   bu   tarz   keyfi uygulamalar onları oldukça mağdur etmektedir." Dedi.

"Şehrin Prestiji Açısından Önemli"

Taşdoğan; "Gaziantep’te futbolda da önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Büyükşehir Gaziantepspor da bugün başkanlığı devralması beklenen  Sayın Adil Konukoğlu, çalışmalarını şimdiden yürütmeye başladı. Bu gelişme Gaziantep futbolu adına önemli bir gelişmedir. Gaziantepspor’un ligden düşmesiyle ciddi sıkıntılar içerisine giren, şehrimiz adına atılan bu adım, doğru bir adımdır.   Şimdi ise şehrimizin diğer takımı olan Büyükşehir Gaziantepspor’da doğru yapılanma ve adımlar atılarak önemli işler yapılmaya çalışılıyor. Bu durum şehrimizin prestiji açısından da oldukça önemli olmakla beraber şehrimizi tekrar ayağa kaldırmak adına atılmış adımdır. " Dedi.

"Şehrin Yeni Gururu"

Taşdoğan; "Şehrimizin yeni gururunun ismi Gaziantep Futbol Kulübü, rengi Kırmızı,Siyah, Beyaz, Başkanı ise Gaziantep’in gururu Sayın Adil Konukoğlu’nun olacağını öğrendiğimiz,  takımımıza, MHP olarak desteğimizi her daim göstereceğiz. Tüm Gaziantepli hemşerilerimizi ve futbolseverleri bugünden yapılacak maçlara stada davet ediyorum. Söz konusu şehrimiz ise zaten biz her zaman varız." Dedi.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Zamlar, takip, edilemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı