Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 19:53 Bu haber 1044 kez okundu
 
“Yüzde 25 zam istiyoruz”
Çolak; "Havuza sıcak bakmıyoruz"
Gündem Haberi
“Yüzde 25 zam istiyoruz”

Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, turuncu otobüsler, tramvaylar da dahil olmak üzere hepsine yüzde 25'lik bir zam istediklerini belirtirken,  mavi renkli halk otobüsleri ile sarı renkli halk otobüslerinin ortak bir havuzda yer alması uygulamasını sıcak bakmadıklarını dile getirdi.

Havuz sistemi ile ilgili Çolak, "Böyle bir uygulama söz konusu bile olamaz. Biz araçlar büyüyüp otobüs olduğunda, her durak kendi arasında havuz sistemine geçsin dedik, kabul edildi. Her durak kendi arasında havuz sistemiyle çalışıyor. Mavi halk otobüsleri de, kendi aralarında havuz olabilirler." dedi.

Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, toplu taşıma araçlarına zam talebi ve araçlar arasında havuz oluşturulması ile ilgili görüşlerini gazetemize anlattı.

  • Ortak havuzu neden kabul etmiyorsunuz?

Mavi halk otobüsleri ile havuz sistemine dahil olmamız söz konusu bile olamaz. Hat fiyatları eşit değil ki. Mavi halk otobüslerinin taşımış olduğu sayısı, ile sarı renkli otobüslerin taşımış olduğu yolcu sayısı birbirine yakın değil. Araçlar minibüsten, otobüse geçtiğinde biz her durağı kendi arasında havuz yaptık. Mavi halk otobüsleri de kendi aralarında havuz olabilirler. Biz genel havuza sıcak bakmadığımızı beyan ettik. Böyle bir şey gündemimizde değil.

  • Zam konusunda, belediye ile bir çalışma yapılıyor mu?

Ocak ayında tam ve indirimli yolculara 10 kuruşluk bir zam yapıldı. Biz bunu zam olarak görmüyoruz. Turuncu otobüsler, tramvaylar da dahil olmak üzere hepsini yüzde 25'lik bir zam istiyoruz. Ocak ayında yapılan 10 kuruşluk zammı, zam olarak görmüyoruz. Biz yapılan zammı, şoför maaşlarına bile yansıtamadık. Motorin fiyatlarına da zam geldi. Yapılan zam bizi kurtarmıyor. Turuncu otobüsler, daha ucuza yolcu taşıyor. Biz fiyatların eşit olmasını istiyoruz. Bu sistem fırsat eşitliğini ortadan kaldırıyor. Yüzde 25'lik zammın, tüm toplu taşıt araçlarına yapılmasını ve fiyatların eşitlenmesini istiyoruz.

  • Durak ruhsatlarını alabildiniz mi?

Gaziantep'te 487 tane sarı renkli halk otobüsü var. Durak ruhsatlarını hat sahiplerine teslim ettik. Esnafımızın bu yönde bir problemi kalmadı. Ruhsatları aldığımızdan ötürü esnafımız rahatladı.

  • Kılık kıyafetle ilgili bir düzenleme yapılacağı söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Özellik yaz aylarında, şoför arkadaşlarımız çok zorlanıyordu. Kılık kıyafetle ilgili bir düzenleme yapılacağı sözünü, Belediye Başkanımız Fatma Şahin'den aldık. Şoför arkadaşlarımız çok zorlanıyordu. Türkiye'nin hiç bir yerinde böyle bir uygulama yok. Gaziantep'te de bu uygulamanın kalkmasını istiyoruz.

  • Kartında limiti olmayan yolcular var ve bunlar şoförlere sorun çıkarıyor. Bu konuda bir çalışma yapılmasını istiyor musunuz?

Biz kartında bakiyesi olmayan yolcuların araçtan indirilip, kartına para yüklemesini istiyoruz. Kimse bedavaya iş yapmaz. Halkımızdan ricamız, kartındaki limiti takip etsin. Hemen her yerde kart dolum merkezleri var. Şoför arkadaşlarımıza zorluk çıkarmasınlar. Biz kartında limiti olmayan yolcuların taşınmasını istemiyoruz. Aracın içinden, başka bir yolcuya para karşılığı kart okutuyorlar. Şoföre zorluk çıkarmaya gerek yok. Vatandaşların bu konuda biraz duyarlı olmasını istiyoruz.

Röportaj: Yasemin Öztürk

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Yüzde, 25, zam, istiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı