Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 19:07 Bu haber 652 kez okundu
 
“YSK kararları kesindir”
Gündem Haberi
“YSK kararları kesindir”

Seçimden önce hükümet sistemini en güzel şekilde anlatmaya çalıştıklarını aktaran Gül ; “Bu sistemden tüm halkımız istifade edecektir. Refah artacak, ülkemiz gelişecek, Türkiye daha istikrarlı bir hale kavuşacaktır. 80 milyonunun kazandığı bir seçim vardır.  İtirazlarla ilgili de YSK gerekli kararları vermiştir. YSK kararları kesindir. Bu kararların aksine aleyhine hiçbir kuruma başvurulamaz” dedi.

Gül, partisinin Gaziantep İl Başkanlığınca Mutfak Sanatları Müzesi'nde düzenlediği basın toplantısında, 16 Nisan'ın Türkiye'nin bayramı, milletin büyük bir zaferi olarak tarihe geçtiğini belirtti.

Seçimden önce hükümet sistemini en güzel şekilde anlatmaya çalıştıklarını aktaran Gül, "Ancak kampanya sonunda 'hayır' oyu veren vatandaşlarımız da oldu. Bunun her zaman saygı ile karşılanması gereken bir durum olduğunu daha önce ifade etmiştik. 16 Nisan'da 'Evet' diyen de 'Hayır' diyen de kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye'yi güçlendirecek bir sistemdir. Bu sistemden tüm halkımız istifade edecektir. Refah artacak, ülkemiz gelişecek, Türkiye daha istikrarlı bir hale kavuşacaktır. 80 milyonunun kazandığı bir seçim vardır." diye konuştu.

“Seçimler şaibesiz yapıldı”

Türkiye'de seçimlerin yargı denetimi altında hiçbir şaibe olmaksızın yapıldığına işaret eden Gül, "16 Nisan, her partinin her sandıkta görevlisinin bulunduğu ve demokrasiye, milli iradeye sahip çıkıldığı seçim olarak tarihe gerçekleşmiştir. İtirazlarla ilgili de YSK gerekli kararları vermiştir. YSK kararları kesindir. Bu kararların aksine aleyhine hiçbir kuruma başvurulamaz. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil hiçbir mahkemeye başvurulamaz. Bu anayasanın amir hükmüdür, emredici hükmüdür. Bu konuda demokrasi dışındaki açıklamaların da gerçekten yakışmadığını buradan açıkça ifade ediyorum. Türkiye'de asla bir kutuplaşma yok. Asla farklı kamplaşmalar yok. Ancak CHP, son günlerdeki tutumuyla Türkiye'yi kutuplaştırma, kamplaştırma diline çekmektedir. Bu dil Türkiye'nin demokrasisine zarar verir. Başta CHP'ye zarar verir."

“AK Parti gerekli hassasiyeti gösterdi”

Gül, "FETÖ'nün siyasi ayağıyla mücadele hemen olacak mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:"Türkiye'de FETÖ ve diğer örgütlerle mücadele bir devlet politikasıdır. Sonuna kadar kime dayanırsa, kime uzanırsa bu mücadelenin yapılacağı bir hukuki bir zemini söz konusudur. Bu hususta yargı bağımsızdır. Yargı, her türlü çalışmayı yapıyor. Görüyorsunuz, AK Parti'de görev yapmış isimler bile tutuklu olanlar var, gözaltına alınanlar var, soruşturma açılanlar var. Bu konuda asla kime uzanırsa uzansın AK Parti FETÖ ile irtibatı olan tüm unsurların siyasetten, ekonomiden temizlenmesi noktasında bir gayret gösterdi. Bu hususta nereye uzanırsa uzansın, nerede olursa olsun bu konuda her türlü çalışma yapılacaktır. AK Parti, gerek belediye başkanları, meclis üyeleri gereken hassasiyeti göstermiştir. FETÖ ile irtibatı anlaşılan hiçbir kişiyi listelerine koymamıştır. Diğer partiler, bu konuda Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı yalnız bırakırken, AK Parti gerekli hassasiyeti göstermiştir. Parti kongrelerinde yapmıştır. Elbette gözden kaçanlar varsa bunların da gereği yapılacaktır. Bunda hiçbir kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin bağımsızlığını tehdit eden bu örgüte karşı en güçlü mücadeleyi AK Parti vermiştir, vermeye de devam edecektir."

 “ 7 düvele karşı yarıştık”

Ak Parti İl başkanı Eyüp Özkeçeci, 16 Nisan’da yapılan referandum oylamasından sonra durum değerlendirmesi yaptı. Özkeçeci; Sadece muhalefete karşı değil, 7 düvele karşı yarıştık” dedi.

Gaziantep’in yine Türkiye ortalamasının yüzde 11 puan gibi yüksek bir oranla seçimi tamamladığını belirten Özkeçeci; “Gaziantep hak ettiği neticeyi aldı. YSK kesin sonuçları açıkladıktan sonra Cumhurbaşkanımızı partimize davet edeceğiz” diye konuştu.

 (Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı