Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 15:06
 
Yılın ilk ayı borsa kazandırdı
Ekonomi Haberi
Yılın ilk ayı borsa kazandırdı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Finansal Yatırım Araçları Reel Getiri Oranları Ocak ayı sonuçları değerlendirildi. Finansal yatırım araçları aylık olarak değerlendirildiğinde en yüksek getirinin borsada gerçekleştiği bildirildi.

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde 3,99, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise 3,36 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Aylıkta borsadan sonra külçe altın, sonra devlet iç borçlanma senetleri ve mevduat faizi, Euro ve Amerikan Doları yatırımcısına en fazla kazandırdı. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde herhangi bir yatırım aracı kaybettirmedi.  TÜFE ile indirgendiğinde ise sadece Amerikan Doları 0,04 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık değerlendirmede yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı devlet iç borçlanma senetleri olurken Euro yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre ise altın yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde borsa en çok kaybettirdi.

Yıllık getiride şampiyon Dolar

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, açıklamada yıllık değerlendirmede de bulundu. Yıllık en yüksek reel getirinin Dolarda gerçekleştiği belirtildi. Diğer taraftan borsa, yıllıkta yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı