Haber Detayı
24 Haziran 2018 - Pazar 19:49
 
“Yetkililer görmüyor mu?”
Berberler Odası Başkanı Hacı Darıcı, Suriyeli Mülteciler tarafından kayıt dışı açılan, vergi ve denetimlerden muaf olan berber dükkanlarının esnafların tepkisine neden olduğunu ifade etti. Darıcı, “Suriyeli Mülteciler hijyene, temizliğe bakmadan dükkanlar hizmet veriyorlar. Devlet yetkilileri, belediye yetkilileri bunları görmüyor mu?” diye sordu.
Ekonomi Haberi
“Yetkililer görmüyor mu?”

Gaziantep Berberler Odası Başkanı Hacı Darıcı, berberlerin yaşadığı sorunlara ve gerçekleştirdikleri denetim çalışmalarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Suriyeli Mültecilerin berber dükkanı açtıklarını belirten Darıcı, hiçbir denetim olmadan, vergi vermeden çalışan mültecilerin haksız rekabete neden olduklarını söyledi. Darıcı, “Gaziantep Berberler Odası olarak devamlı olarak çalışmaktayız. Üç dönemden bu yana Gaziantep Berberler Odası Başkanı olarak görev yapıyorum. Göreve gelirken esnaflarımıza verdiğimiz sözlerimiz var, bu sözleri ne kadar yerine getirebilirsek o kadar mutlu olabiliriz. Gaziantep Berberler Odası olara biz esnaflarımızdan çok memnunduk, ancak Suriyeli Mültecilerin kente gelmesi ile bu durum değişti. Suriyelilerin berber dükkanı açması ile işler değişti. Biz bu insanların aç kalmasını istemeyiz, bir yerlerde çalışmasını bizlerde istiyoruz. Bu insanların Türk ustaların yanında çalışarak bir zaman geçtikten sonra iş yerlerini açmalarını isterdik. Daha sınır geçmeden buradaki akrabaları dükkan kiralayıp gelecek olan mülteciye berber dükkanı açıyorlar. Bit pazarından aldıkları kullanılmayacak durumdaki eşyalarla dükkan açıyorlar. Bunların bizim sektörümüze zararı var. Bu insanlar bizim ustalarımızın yanında çalışmış olsaydı, onların hem ustalarımıza hem de kendilerine de faydası olurdu.”

“YETKİLİLER BUNLARI GÖRMÜYOR MU?”

 Açıklamalarını sürdüren Darıcı, “Suriyeli Mülteciler hijyene, temizliğe bakmadan dükkanlar hizmet veriyorlar. Dükkanlarda nargileler içiliyor, diğer yandan berber dükkanında üç farklı iş yapılıyor. Bir tarafta bakkal dükkanı, bir tarafta berber dükkanı var. Devlet yetkilileri, belediye yetkilileri bunları görmüyor mu? Biz bu konuları devlet yetkililerine, belediye yetkililerine bildirdik. Biz bunların adreslerini bildirdik, devamlı denetim yapıyoruz. Bunlarla ilgili oda olarak Arapça yazılar çıkarttırdık. Bizim esnaflarımız dükkan açabilmek için 5 yıl eğitim alıyorlar. Esnafımızın yanına denetime gittiğimiz zaman tepki ile karşılaşıyoruz.”

“BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ”

Suriyeli Mülteciler tarafından  gelişi güzel açılan dükkanlara karşı önlem alınması gerektiğini savunan Darıcı, “Bu noktada Esnaf Odalar Birliği, Berberler Odası, Belediyeler ve Maliye yetkililer bir araya gelerek, yapacakları ortak çalışma ile bu sorun ortadan kalkacaktır. 4 kurumun kenetlenerek çalışması halinde bu sorunlar ortadan kalkacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı