Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 16:57
 
“Yeteri kadar uyardık!”
Şahin, Hava Kirliliği konusunda net konuştu:
Gündem Haberi
“Yeteri kadar uyardık!”

Büyükşehir Belediye Meclisinde Gaziantep’teki yaşanan hava kirliliğine ilişkin konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Hava kirliliği konusunda işin bir de sanayi ile ilgili boyutu var. Biz daha iki gün önce Çevre Daire Başkanlığımızla görüştük. Biz yeteri kadar uyardık ve süre verdik. Buna rağmen düzelmiyorsa cezaya başlayacağız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 1.Birleşiminde söz alan meclis üyesi Ömer Şahin, Gaziantep’te yaşanan hava kirliliği konusunu gündeme taşıdı. Şahin, “Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, Gaziantep Dünyanın en kirli havasına sahip şehirlerinden bir tanesi. Daha önce hava kirliliği konusunda bir komisyon kurulmasına yönelik önerge vermiştim.  2 milyon insanın yaşadığı Gaziantep’in havasının kirli olması bu şehrin sorumluluğundadır. Gaziantep’in sevk ve idaresinde meclisimiz sorumluysa, insanların sağlığından da sorumludur. İnsan sağlığı bu kadar önemli iken Nisan 2017’de verdiğim önerge, bu kadar süre içerisinde cevaplanıyor. Zaman zaman İslahiye’den gelirken, işçi taşıyan servislerin çıkardığı egzoz gazlarının siyah dumanını seyrediyoruz. Burayla ilgili yerinde inceleme yapılmasını istedik ancak gerçekleştiremedik. Meclis olarak biz burada sorumluluk taşıyoruz, bizim bu konuda çözüm bulmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“DOĞALGAZA GEÇİŞ ORANI YÜZDE 95 OLDU”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “İki yıl önce Valimizin başkanlığından Hava Kirliliğiyle ilgili bir komisyon kurduk. Gaziantep’te sadece bir noktada ölçüm cihazı vardı. Şehrin beş bölgesinde hava kirlilik raporlarını çıkarttık. Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığımız raporunda özellikle imarlı bölgelerde ekonomik seviyesi, eğitim seviyesi daha yüksek olan yerlerin halen doğalgaza geçmediğini gördük. Bu aldığımız kararla imarlı bölgelerde doğalgaza geçiş oranı yüzde 95 oldu. Geriye kalan ve kömür kullanan kesimlerde kömür kalitesi ile ilgili çok ciddi denetimler yaptık. Kalitesiz kömürlerin hiçbirini şehrimize girdirmedik.”

“YETERİ KADAR UYARDIK, SÜRE VERDİK”

“Hava kirliliğinde bir diğer etken ise eski araçların biran önce piyasadan çekilmesi gerekiyor. Verdiğimiz süre doldu. Biz bir yıl süre vermiştik. Zamanı uzatmayacağız. Hızlı bir şekilde ulaşımda bu eski araçların yenilenmesini isteyeceğiz. Bu işin bir de sanayi ile ilgili boyutu var. Biz daha iki gün önce Çevre Daire Başkanlığımızla görüştük. Biz yeteri kadar uyardık ve süre verdik. Buna rağmen düzelmiyorsa cezaya başlayacağız.  Kömür kullanıp gelir seviyesi düşük olan vatandaşlarımız için de doğalgaza geçmesi için nasıl kampanya düzenlenir bu hafta da onu çalışacağız.”

ŞAHİN’DEN GAZİRAY AÇIKLAMASI

Gündemin 8.maddesinde gündeme gelen Gaziray Projesine ilişkin açıklamada bulunan Şahin, “Gaziray Devlet Demiryolları çalışmasında yürütülen proje hızlı bir şekilde devam ediyor. Küçük sanayi organize hattındaki eski demiryolu hattının sökülüp iki hat hızlı tren iki hat Gaziray için hızlı bir şekilde yapılmaya devam ediliyor. Yol geçişleriyle ilgili köprü çalışmaları hızla devam ediyor. Daha önce bilgi verdiğimiz üzere şehir merkezindeki beş kilometre yer altına girişimiz ile ilgili kısımda Devlet Demiryolları ile teknik olarak anlaştık. Mali olarak da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla burayla ilgili kısımda bütçelemeyle ilgili kısmı hazine garantisi olarak alıyoruz. Muhtemelen 15 gün içinde bütçeleme kısmı da imzalanacak. Aç kapanın ihale aşamasına geleceğiz. Gaziray kapalı sisteme geçmeden önce açık hatlarda hem organize hattında hem de küçük sanayi mezarlık hattında yoğun bir şekilde çalışıyor. Bir yıl içinde vagonların da olduğu sistemi hem mali olarak hem teknik olarak yönetmiş olacağız. 25 kilometrelik hızlıtren hattını, Gaziray hattını tamamlamış olacağız. Vagonları biz alıyoruz aç kapanın da bütçelemesini büyükşehir olarak biz yapıyoruz. Bunun ek protokol onayı için yeniden meclisimizin onayına başvuruyoruz” şeklinde konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı