Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 17:34
 
Yaşanabilir dünya için; Sıfır Atık
46 bin ton atık kağıt toplandı
Ekonomi Haberi
Yaşanabilir dünya için; Sıfır Atık

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başarı ile uygulanan Sıfır Atık projesi kapsamında 46 bin 434 ton ambalaj kağıdının geri dönüşümü sağlandı.

Türkiye genelinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi ile yaşanabilir bir gelecek hedefleniyor. Gaziantep’te de uygulanan proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından başarılı uygulamalar hayata geçiriliyor. Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan açıklamalarda, “Vatandaşlarımızın sürdürülebilir şehirlerde yaşamasına yönelik yürütülen hizmetlerimiz arasında çevrenin korunması adına yapılan çalışmalar önemli yer tutmaktadır. Son dönemde çevre gündem konularımızın arasında  ‘Sıfır Atık Projesi’ ilk sırayı almıştır.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin önderliğinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde; atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedeflenmektedir. Atıkların kontrolsüz olarak doğaya bırakılması ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi başta İklim değişikliği olmak üzere, tüm canlıları tehdit edecek boyutlara varan hava, su ve toprak kirliliğine neden olmaktadır. Oluşan atıkların hiçbir ayrıma tutulmadan Düzenli Depolama Alanlarına gönderilmesi ise çok kıymetli malzemelerin toprak altına gömülmesine ve yüksek maliyetlerle yapılan depolama alanlarının hızla dolmasına sebep olmaktadır.”

“BİN 110 KURUM SIFIR ATIK PROJESİNİ UYGULUYOR”

“Öte yandan hızla gelişen sanayimizin hammadde ihtiyacı günden güne artmaktadır. Geri kazanımla elde edilecek malzemeler hammadde ihtiyacı için önemli bir kaynak teşkil etmekte, bazı sanayi sektörleri, özellikle tekstil kolu yurtdışından ambalaj atığı ithal etmektedir. Sıfır Atık projesi ülkemizin mevcut kaynakları sanayicilerimize de ciddi katkı sağlayacaktır. İlçe belediyelerimiz yetkilendirilmiş firmalar aracılığı ile geri dönüştürülebilen atıkları evlerden, kamu kurumlarından, okullardan alışveriş merkezlerinden ve atık getirme noktalarından toplamakta ve atık ayırma tesisleri ile ayrıştırarak ekonomik döngüye katkı sağlamaktadır. İlimizden kaynaklanan evsel atık miktarının yüzde 6’sı ayrı toplanan ambalaj atığı olarak geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Hedef bu rakamı yüzde 12’ye taşımaktır. Şu an il genelinde 1110 kurum Sıfır Atık Projesini aktif olarak uygulamaktadır.”

SIFIR ATIK YÖNETİMİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜ KURDUK

“Bizler de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Projesinin kurumumuzda sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürlüğünü kurduk. Sıfır Atık Projesi kapsamında Belediyemize bağlı tüm birimlere Sıfır Atık Kutu Setleri yerleştirdik. Ayrıca ana binamızın halk girişi katına da bilgilendirme ve bilinçlenme amacıyla bir Sıfır Atık Farkındalık Köşesi yaptık. Ana Hizmet binamızda oluşan pişmemiş organik atıklar, çay ve kahve posalarını toprak katkı maddesine dönüştürecek bir Kompost Cihazı alarak organik atıklardan kompost üretmeye başladık.”

ATIK OTOMATI YERLEŞTİRİLMESİ PLANLANIYOR

“Şehrin muhtelif noktalarına yerleştirilmek üzere Atık Otomatı temini ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. İlk etapta temin edilen 2 Atık otomatı ile geri dönüşümlü atıklar toplanarak Gaziantep Kartlara puan yüklemesi yapılacak. İl genelinde 20 atık otomatı yerleştirilmesi planlanıyor. UNDP hibe programından aldığı 7 milyon 600 bin avro hibe ile Merkez Düzenli Depolama sahamıza kuracağımız Mekanik Biyolojik Atık Ayırma Tesisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca belirlenen 2023 yılı hedefine çok daha erken ulaşmayı planlamaktayız. Kurulacak Mekanik Biyolojik Atık Ayırma Tesisi ile ilk etapta günlük 500 ton evsel atık ayrıştırılarak ambalaj atıkları geri dönüşüme gönderilecek, çıkan organik atıklar biyolojik işleme tabi tutularak içindeki gazdan enerji elde edilecek ve kalan ürün toprak zenginleştirmede kullanılacaktır. Ayrıştırmadan çıkan, geri dönüşüm imkânı olmayan ve kalorifik değeri olan atıklar ise Atıktan Türetilmiş Yakıt olarak çimento fabrikalarına enerji geri kazanım için gönderilecektir.”

46 BİN 434 TON AMBALAJ ATIĞININ GERİ DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANDI

“Belediyemiz tarafından yapımı tamamlanan ve devreye alınan Biyogaz Tesisi ile hayvansal atıklardan kaynaklı çevresel problemler çözüme kavuşturulacaktır. Günlük 150 ton hayvansal atıktan yıllık 8 milyon 234 bin 400 kWh elektrik, 8 milyon 836 bin 917 kWh eşdeğeri ısı üretilmesi öngörülmektedir. Ayrıca tesisin bir diğer çıktısı da organik katı gübre ile, organik sıvı gübre olacaktır. Çevreyi korumaya yönelik yapılacak çalışmaların en önemli kısmı eğitim boyutudur. Belediyemiz tarafından konusunda uzman personellerimiz tarafından 2015-2018 yılları arasında okul dönemlerinde ilköğretim 3’üncü ve 4’üncü sınıfıyla anasınıfı hedef kitlesi olmak üzere 165 bin öğrenciye “Çevre Bilinci, Atık Geri Dönüşmü ve Sıfır Atık Eğitimi” verilmiştir.  Toprak ve Su isimli karakterlerimiz aracılığıyla verdiğimiz eğitimlerde çocukların ilgisi ve konuya odaklanması en üst seviyeye ulaşmaktadır. Bu karakterlerin yer aldığı animasyon filmi ve tiyatro gösterilerimiz konuların önemini ayrıca pekiştirmektedir.  Teknoloji kuşağında yetişen çocuklarımızın ilgisini canlı tutmak için Toprak ve Su’nun Maceraları’nın ve Çevre Bilinci ile ilgili bilgilerin yer aldığı http://cevrekorumaoyunu.com web sitesi açılmıştır. Yine akıllı telefon uygulamalarından Toprak ve Su yazarak Sıfır Atık Eğitici Oyununa tüm kullanıcılar ulaşabilmektedir.”

520 BİN TON SU TASARRUFU SAĞLANDI

“Atıkları Önleme, Azaltma, Tekrar Kullanım, Geri Dönüşüm, Enerji Geri Kazanım ve Bertaraf hiyerarşisine uygun yöneterek; İlçe Belediyelerimizin Atık Toplama potansiyelini güçlendirerek; Atık toplama için yeni teknolojilerden de yararlanarak; ama en büyük gücü eğitimden alarak, “Yaşanabilir Bir Dünya Sıfır Atıkla Gelecek” diyoruz.  2018 yılı Kasım itibariyle il genelinde toplanan 46 bin 434 ton ambalaj atığının geri dönüşümü sağlandı. 315 bin 751 adet ağacın kesilmesi, 37 bin 553 metreküp petrol kullanımı, 3 milyon 324 bin 674 ton karbondioksit salınımı engellendi. 387 bin 723 metreküp depolama alanı, 520 bin 060 metreküp su tasarrufu yapıldı, 159 milyon 342 bin 914 kw/sa enerji tasarrufu sağlandı” denildi.

(Y.ANKAY)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı