Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 22:07
 
“Yasalarımız işlemiyor”
Gündem Haberi
“Yasalarımız işlemiyor”

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Kenan Seçkin, kentte yaşanan iş kazaları ve tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçkin, tarım işçilerinin hiçbir zaman sosyal güvenlik haklarına sahip olmadığını belirterek, “Maalesef tarım işçilerinin durumu her zaman kanayan yaramız, o konuda yasalarımız işlemiyor. Oto kontrol sistemi kurulamıyor, bu da tarım işçilerinin hiçbir zaman sigortalı olarak çalışmaları için gerekli ortam oluşmuyor. Dolayısıyla bir tarım işçileri hiçbir zaman sigortalı yaptırılamıyor” diye konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda kentte tarım işçilerini taşıyan iki kamyon kaza yapmış, kazalarda 8 işçi hayatını kaybederken, 43 işçi ise yaralanmıştı. Öte yandan Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde iskele çökmesi sonucu 4 işçi yaralanmıştı. Kent genelinde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazalar, iş güvenliği, işçi hakları ve güvencesi çalıştırılan tarım işçilerinin sorunlarını gündeme taşıdı. TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Kenan Seçkin, “İnşat sektörü ne kadar denetleniyor, iş güvenliği konuları ne kadar uygulanıyor?’ konuları malum. Türkiye’de bilindiği üzere patronların istekleri ön plana çıkıyor. Yasalara riayet edilmiyor, bu noktada konunun en temelinde eğitim yer alıyor. Kaldı ki alınan tedbirler, iş kazalarının yaşanmaması için alınıyor. İş güvenliği hiçe sayılan yerler var, iş güvenliği uzmanlarının çalıştırılmasına rağmen iş güvenliği tedbirleri alınmıyor. Can kayıpları ile sonuçlanan kazalar meydana geliyor, kurumlarımızın bu konuda daha titiz olması gerekiyor. Her şey para değildir, insan hayatı ön plandadır. Bu noktada devlet kurumları denetlemeli, kişiler, şirketler, kuruluşlarda mutlak suretle kanunlara uymak zorunda.”

OTO KONTROL SİSTEMİ KURULAMIYOR

Tarım işçilerinin yaralandığı ve hayatlarını kaybettiği kazalara ilişkin konuşan Seçkin, “Tarım işçileri günübirlik işçiler olarak çalıştırılıyor. Ne yazık ki herhangi bir sosyal güvenceleri bulunmuyor. Bu işçilerin bir günlük dahi olsa sigortalarının yapılması gerekiyor. Maalesef tarım işçilerinin durumu her zaman kanayan yaramız, o konuda yasalarımız işlemiyor. Oto kontrol sistemi kurulamıyor, bu da tarım işçilerinin hiçbir zaman sigortalı olarak çalışmaları için gerekli ortam oluşmuyor.”

SOSYAL GÜVENCELERİ YOK

Kent genelinde binlerce insanın tarım işçisi olarak çalıştığını ifade eden Seçkin, “Dolayısıyla bir tarım işçileri hiçbir zaman sigortalı yaptırılamıyor. Ne bu konuyu çiftçi biliyor ne aracı, ne de işçiler biliyor. Özellikle tarım işçilerinde bu kazalar yeniden yaşanacak, iş güvenliği ve sosyal güvencesi olmayacak. Kanun ve tedbirler var ama uygulamada sorun var, kanunların uygulanabilir olması ve kontrol sistemlerinin kurulması gerekiyor. Gaziantep’te binlerce insan tarım alanlarında çalışıyor, tarım alanlarında çalıştırılan bir tane dahi işçinin sosyal güvencesi bulunmuyor” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı