Haber Detayı
06 Mart 2018 - Salı 17:44
 
“Yasal dayanağı nedir?”
Kalkan’dan 5 milyonluk soru:
Siyaset Haberi
“Yasal dayanağı nedir?”

Şahinbey Belediyesi Mart ayı 2.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanvekili Birol Ülger Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda günde dışı söz alan meclis üyesi Uğur Kalkan, “Araç kiralama ihalesine, yaklaşık maliyet 4 milyon 900 bin lira olan araç kiralama bedelini siz 700 bin lira daha fazlasını vererek 5 milyon 600 bin liraya ihale etmişsiniz. Toplam geçerli teklif sayısı yalnızca bir! 700 bin lira fazladan verilmesinin mantığı ve yasal dayanağı nedir?”diye sordu.

Şahinbey Belediyesi Mart ayı 2.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanvekili Birol Ülger Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan meclis üyesi Uğur Kalkan, “500 bin zeytin fidanı dağıttınız, bunların maliyeti 3 milyon 250 bin lira ama siz Belediye olarak bunu 1 milyon 850 bin liraya aldı. Bizde kamu kaynaklarının düzgün bir şekilde kullanılması taraftarıyız. İkinci konu ise Mavikentte bundan 1,5 yıl önce bir ihaleden bahsetmiştim. Yaklaşık maliyeti sızdırıldığı gerekçesiyle bu konuda bir soruşturma başlatılmıştı. Ellimdeki bilgi ve belgeleri verdim, onunla ilgili tarafıma herhangi bir cevap gelmedi. Bu konu sonuçlandırıldı mı? Onu öğrenmek istiyorum. Son olarak araç kiralama ihalesine, yaklaşık maliyet 4 milyon 900 bin lira olan araç kiralama bedelini siz 700 bin lira daha fazlasını vererek 5 milyon 600 bin liraya ihale etmişsiniz. Toplam geçerli teklif sayısı yalnızca bir! Normalde yaklaşıl maliyetinin üzerindeki ihaleleri iptal ediyorsunuz. Burada 700 bin lira yaklaşık maliyetin üzerinde ihale vermişsiniz, hem de geçerli teklif sayısı bir. Yarın bununla ilgili herhangi bir Sayıştay denetimi veya herhangi bir girişimde bu sorumluluğu kim kabul edecek, ben bunu merak ediyorum. 700 bin lira fazladan verilmesinin mantığı ve yasal dayanağı nedir?” diye sordu.

“UCUZA MAL EDİYORUZ”

Belediye Başkanvekili Birol Ülger, “Yasal dayanağı olmazsa zaten, o ihale yapılamaz.  Mutlaka yasal dayanağı olduğu için o ihale verilmiştir. Yaklaşık maliyet bazen yanlış hesaplanabilir, bir takım şartlar değişebilir, Saytıştay görevlileri de bunları incelerler. Araştırılmış ki bu ihale kabul etmiştir.  Siz kendi ağzınızla söylediniz, 3 milyon liraydı, 2 milyon liraya almışsınız, diye. Belediyemiz şimdiye kadar devamlı ucuza mal ediyor, rekabet koşullarını sağlıyor. Kaygınız olmasın.”

“KALİTEYİ UCUZA ALIYORUZ”

Mecliste gündem dışı söz alan meclis üyesi Hasan Şencan ise, “Geçtiğimiz günlerde çatılı bank ihalesi yapıldı. Oranın ihalesini alan firmadan, diğer firmalardan üstünde fiyatla alındığı bilgisi geldi. Bu konuda bilginiz var mı?”

Konuyla ilgili bilgisi olduğunu belirten Ülger, “Biz burada firmalardan numune istiyoruz. Bu numuneler kontrol ediliyor, uygun şartlarda numune getirilmediği zaman otomatikman diskalifiye ediliyor. İhaleyi alan firmayla diğer firmalar arasında fark var. Şahinbey Belediyesi’nin taktiği kaliteyi ucuza almaktır” diye konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı