Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 20:09
 
“Yargı kararları uygulanmalı”
Örnek projede yürütmeyi durdurma kararı…
Siyaset Haberi
“Yargı kararları uygulanmalı”

Fıstıklık Mahallesi’nde imar planında çarşı alanı olarak düzenlenen fakat imar planı değişikliği ile konut+ticaret alanına dönüştürülen alan ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Şehitkamil Belediyesi’nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen bölgede çalışmaların devam ettiğini belirten Şehitkamil Meclis üyesi Hurşit Yıldırım, “Yargı kararının uygulanması gerekiyor” dedi.

Şehitkamil Belediyesi tarafından imara açılan ve Türkiye’de örnek proje olarak lanse edilen Fıstıklı Mahallesi’nde çarşı alanının Şehitkamil Belediye Meclisi toplantısında alınan karar ile konut ve ticaret alanına dönüştürülmesi ile ilgili bir vatandaş Şehitkamil Belediyesi’ne dava açtı. Gaziantep 2. İdare Mahkemesi 22.03.2018 tarihinde imar değişikliğine ilişkin olarak yürütmeyi durdurma kararı aldı. Şehitkamil Belediyesi tarafından kararın uygulanmamasına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Şehitkamil Meclis üyesi Hurşit Yıldırım, “Fıstıklık Mahallesi, Şehitkamil Belediyesi’nin Türkiye’de örnek projesi olarak lanse edildi. Gerçekten yapılan çalışmaları herkes takdir etti. Şuanda bu bölge ile ilgili bir yürütmeyi durdurma kararı alınmış. Çarşı alanında ticari+konut analı olarak imar değişikliği yapılmış. Bu konuda vatandaşlarda dava açarak, yürütmeyi durdurma kararı almışlar. Vatandaşlar, yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili Şehitkamil Belediyesi’nin ilgili müdürlüklerine müracaatta bulunmalarına rağmen, halen yürütmeyi durdurma kararının uygulanmadığı tespit edildi. Bizler meclis üyesiyiz,  mecliste alınan kararlar doğru veya yanlış olabilir ancak yargının aldığı kararı uygulamak gerek.”

“YARGI KARARI UYGULANMALI”

Metro Alışveriş Merkezi’nin arkasında bulunan alan ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının da uygulanmadığını hatırlatan Yıldırım, “Büyükşehir Belediyesi bu konuda herhangi bir işlem yapmadı. İnşallah Şehitkamil Belediyesi bununla ilgili bir işlem yapar, kararı veren yargıdır. Yargı kararlarına da uyulması gerektiğini düşünüyorum. Belediye Başkanının yürütmeyi durdurma kararını uygulamaya koyması gerekiyor. Yoksa bizde yargı kararını hiçe sayarak, kimsenin yargıya güveni kalmayacaktır.”

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı