Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 21:57
 
“Yapısal sorunlar çözümlenmeli”
Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, ‘Yargıda Hedef Süre’ uygulamasının sonuçlarının bir yıl içerisinde alınacağını söyledi. Şarklı, dava sürelerinin kısaltılmasının önemli olduğunu ancak adil şekilde karar alınmasının daha önemli olduğuna vurguda bulundu. Şarklı, “Bizlerde davaların kısa süre içerisinde bitmesini isteriz, ama öncelikle alt yapı ile ilgili sorunların çözümlenmesi gerekiyor. Yapısal sorunlar çözümlenmeden Yargıda Hedef Süre uygulamasının başarılı olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.
Gündem Haberi
“Yapısal sorunlar çözümlenmeli”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıdan 11 milyon dosya var. Bunlar hakim ve savcılarımızın önünde. Misal bir dava açılıyor. 150 gün veriliyor. Bu hedef süredir. Artık vatandaş davasının ne kadar süreceği bilgisi tebliğ ediliyor. Her sorun çözüldükçe elbet yeni sorunlar çıkacak ama biz yargıdaki reformu bir an önce tamamlamak istiyoruz” açıklamalarında bulundu. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, Yargıda Hedef Süre uygulamasına ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan açıklamaları değerlendirdi.  Şarklı, “Dava sürelerinin kısa sürede sonuçlandırılması önemli ancak her şeyden önce mahkemelerin adil bir şekilde karar verebilmesidir. Mahkemelerin, belirlenen zaman dilimi içerisinde karar vermesi nasıl gerçekleştirileceği önemli bir sorun olarak önümüzde duruyor. Elbette mahkemelerin kısa sürede sonuçlanması dava, davacı, sanık, mağdurun lehine olacaktır. Bunun için öncelikle mahkemelerin alt yapılarının buna uygun hale getirilmesi gerekiyor. Mahkemelerin bir müzekkere yazması ve bu müzekkerenin cevaplanması aylar sürüyor. İstenildiği kadar mahkeme dosyalarına süre koyun, ilgili müzekkerenin cevabı ilgili kurumdan gelmediği sürece konulan sürenin çok etkisi olmayacak.”

“SORUN YAŞANACAK”

Mahkemelerin süre içerisinde karar verme telaşı içerisinde olmaması gerektiğini söyleyen Şarklı, “Mahkemelerin belirlenen süre içerisinde karara varması ve en önemlisi adaletli karar vermesi benim açımdan şüpheli görünüyor. Personeller sayısının eksik olması da davalarda sürenin uzamasına neden oluyor. Hakim ve savcıların az olduğu bir ülkede, şehirde, ne kadar süre öngörülürse görülsün, bunlarla ilgili uygulamada sorun yaşanacaktır.”

“HAKİM VE SAVCI SAYISI ARTIRILMALI”

Yargıda Hedef Süre uygulamasına değinen Şarklı, “Bir yıl sonra uygulamanın sonuçlarını tam anlamıyla görebileceğiz.  Davaların kısa süre içerisinde sonuçlanması elbette gerekiyor. Ancak bunun için alt yapısal anlamda çalışmalar yapılmalı. Hakim ve savcı sayısı artırılmalı ve bunlara eğitimler verilmeli. Böylelikle hem nicelik açısından hem de nitelik açısından yeterliliğini sağlamış olursunuz. Alt yapısal olarak eksikliklerin giderilmesinin ardından mahkemelerin belirlenen süreler içerisinde davaların sonuçlandırmasını isteyebilirsiniz.”

“DAVALARIN KISA SÜREDE SONUÇLANMASINI BİZLERDE İSTERİZ”

Alt yapı konusunda sorunlar yaşandığını kaydeden Şarklı, “Hakimler haftanın iki veya üç günü duruşma yapıyorlar. Kalan günlerde dava dosyaları ile ilgili hazırlıklar yapıyorlar. Bir hakim dosyaya hazırlanmaz, çalışmazsa eğer belirlenen süre içerisinde karar almak zorlaşır. Hakimlerin, savcıların, avukatların bu konuda eğitimden geçmesi gerekiyor. Çalışkan hakimler olduğu kadar tembel hakimlerde var. Öncelikle bu anlamda eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Önce yapısal sorunlar çözümlenmeli, sonrasında bu konuların ele alınması gerekiyor. 7 yıla kadar süren davalar var. Bizlerde davaların kısa süre içerisinde bitmesini isteriz, ama öncelikle alt yapı ile ilgili sorunların çözümlenmesi gerekiyor. Yapısal sorunlar çözümlenmeden Yargıda Hedef Süre uygulamasının başarılı olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı