Haber Detayı
20 Haziran 2017 - Salı 16:54
 
Yapılandırma fırsatını kaçırmayın
Ekonomi Haberi
Yapılandırma fırsatını kaçırmayın

7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili Kanun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi. 7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunu ile, vatandaşın kamuya olan borç yükü azalacak, ayrıca borçlar taksitler halinde ödenebilecek.

Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu; vatandaşla görüşülüp, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlatıldı. Başkanlık yada Defterdarlık olarak tüm personeller ile Kanunu, anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyor.

Yeni Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor.

Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.

Kanundan yararlanan vatandaş, yıllık 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek.

Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor ve yarısından vazgeçiyor. Ayrıca borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor, ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor.

Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün olması ile birlikte, taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor.

Yapılandırma devam ettiği sürece;

Borcu yoktur belgesi alınabilmesi ile araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek.

Vatandaş, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. 

31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar, Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmadı. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaş, 1 Temmuz 2016 – 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise, bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanma imkanı tanınacak.

Ayrıca, çok sayıda vatandaş, ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılası mümkün olacak ve YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecri misil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilmesi mümkün olacak.

Başvuru ve ödemeler

Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların,      30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart kabul edildi. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu kabul görülmüyor.

Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabiliyor. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilebilip, Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebiliyor. Ayrıca; taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Ancak; peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor.

Peşin ödemeler teşvik ediliyor.

Vatandaşın peşin ödeme avantajını tekrar hatırlatılıyor. Ve kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesini teşvik etmek için ödemeler peşin yapıldığı takdirde, Kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca  50 oranında indirim yapılacak.

Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var.

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödemeleri gerekiyor. İlk 2 taksiti ödemeyen bireyler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamıyor.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı