Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 21:38
 
“VATANDAŞLAR DEĞİŞİM İSTİYOR”
“İki Mustafa’nın yolundan yürüyeceğim”
Siyaset Haberi
“VATANDAŞLAR DEĞİŞİM İSTİYOR”

Röportaj: S.ÖZTÜRK

İYİ Parti Gaziantep 27.Dönem Milletvekili aday adayı İzzettin Şahin, gazetemize ziyarette bulundu. Milletvekili seçilmesi halinde Gaziantep’in sorunlarını çözümü için çalışacağını söyleyen Şahin, “Ben Mustafa Taşar ve Mustafa Yılmaz’ı örnek alıyorum. Mustafa Taşar, Gaziantep’in kalkınması için çalıştı, Mustafa Yılmaz ise, halkın içerisinden hiçbir zaman kopmadı. Biri halkın adamı diğeri Gaziantep sevdalısı olan İki Mustafa’nın yolundan yürüyeceğim” dedi. Saha çalışmalarına değinen Şahin, “ Vatandaşlar, ülkeyi bizim yönetmemiz gerektiğine inanıyorlar. Vatandaşlar bir değişim istiyorlar, iktidar olacağımıza inanıyorlar” diye konuştu.

İYİ Parti Gaziantep 27.Dönem Milletvekili aday adayı İzzettin Şahin, 24 Haziran Seçimleri, yürütülen saha çalışmaları, Türkiye ekonomisine ilişkin sorularımızı yanıtladı. İYİ Parti’nin 24 Haziran seçimlerine hazır olduğunu söyleyen Şahin, “60 aday adayımız İYİ Parti Gaziantep’ten 27.Dönem Milletvekili aday adayı başvurusunda bulundular. Yeni bir parti olmamız nedeniyle seçimlere hazır olan bir partiyiz. İl Yöneticilerimizin arasından aday adaylarımızın çoğunlukta olmasını bir avantaj olarak görüyoruz. İYİ Parti Kurucu İl Başkanı olarak bana görev verildikten sonraki aşamada, 380 kişi civarında insanla birebir görüşerek; Gaziantep’te siyasi olarak her kesime hitap etmiş insanlarla temas kurduk. 380 kişilik insan temasından sonra 70 kişilik bir yönetim ve 9 kişilik bir divan heyeti oluşturduk. Yönetimimizi ülkemizin sorunların, problemlerini çözebilme adına Gaziantep’in dinamiklerini, yapısını göz önünde bulundurarak, her kesime hitap edecek, temsil edecek, kişilerle yola çıktık. Çünkü ülke yönetmek istiyoruz. Türkiye’de iktidar olma hevesimiz olduğu gibi Gaziantep’teki yerel yönetimleri de yönetmeye talibiz. Kaliteli bir yönetimimiz vardı, erken seçim ile birlikte yönetimdeki kalite kendini ortaya koydu.  Çokluğun sebebi yokluktan değil, fazlalıktan. Yönetimde zafiyet noktasına gelince, elimizde yeni kurulmuş bir parti var. Yönetime alamadığımız, almak istediğimiz değerler vardı. Bunun sonrasında o değerlerle takviye edilerek, yönetimimiz tamamlandı. Aday adaylarımızın yerine oralara değerli şahsiyetlerle yeni yönetim oluştu.”

“SEÇMENİMİZ RAHAT OLSUN”

Saha çalışmalarına son sürat devam ettiklerini belirten Şahin, “Partimizin yeni kurulmuş olması, örgüt ve teşkilat yapısının canlı ve her an hareket halinde olması, bizde zafiyetten çok bir avantaj yaratıyor. Partiye üye olan arkadaşlarımız görev almak istiyordu. Bu arkadaşlarımızın sandıklarda, seçimlerde görev alacağını düşünüyoruz. Zaten ilk günden bu yana mahalli idarelerde, teşkilatla ilgili ayrı ayrı il başkan yardımcılarımız vardı. Biz teşkilatımızı yeni kurmuş olmamız hasebiyle enerjik bir yapımız var. Demokrat Parti ve CHP ile sandıkların güvenliği, verilen oyun hedefine varması konularında çalışmalarımız var, birlikte hareket edeceğiz. Seçmenimiz sandığa giderken içi rahat olsun, verdikleri oylar hedefine gidecek. Devlet görevlilerinin de görevini layıkıyla yapacağına inanıyoruz. İlçe ilçe birimler oluşturuldu. Sandıkların sayısına göre görevlilerimizi, müşahitlerimizi oluşturmaya gayret ettik. Minimum eksiklikle seçimimiz atlatacağız.”

“İYİ PART’YE OLUMSUZ BİR YAKLAŞIM YOK”

Halkın içerisinde olduklarını ifade eden Şahin, “Yaklaşık olarak 40 gün önce İl Başkanı olarak halkın içerisinde dolaşırken, Gaziler Caddesi ve Mütercim Asım’da esnafımızla buluştuk. Sonrasında da aday adayı olarak esnaflarımızı yeniden ziyaret ettik.  Vatandaşların İYİ Parti’ye olumsuz bir yaklaşımı yok. Gittiğimiz yerlerde esnaflarımız, vatandaşlarımız sorunlarını dile getiriyorlar. Vatandaşlarımızın samimi bir şekilde sorunlarını dile getirmeleri bize güvendiklerinin işaretidir. Bizim iktidar olabileceğimize inanıyorlar ki; sorunlarını biz anlatıyorlar. Siyasetin içinden gelen biri olarak, insanların size sordukları sorulara bakarak vatandaşın size olan bakış açısını kavrayabiliyorsunuz. Saha çalışmalarında gördüğüm kadarıyla vatandaşlarımız, bizim iktidar olabileceğimize inanmış. Sorularda bu anlamda geliyor. İktidar olabilecek olan bir partinin adayına sorulabilecek sorular soruyorlar.”

“TAŞER VE YILMAZ’IN YOLUNDAN YÜRÜYECEĞİM”

Milletvekili seçilmesi halinde Gaziantep’in sorunlarının çözüme kavuşturulması için çalışacağını söyleyen Şahin, “ Gaziantep Milletvekili olarak meclise girersem, Gaziantep’ten taşınmayacağım. Bir ayağım her zaman Gaziantep’te olacak. Gaziantep’in sorunlarını bizzat mecliste anlatmaya gayret göstereceğiz. Halktan asla ama asla elimizi çekmeyeceğiz, bir ayağımız her zaman Gaziantep’te olacak. Ben Mustafa Taşar ve Mustafa Yılmaz’ı örnek alıyorum. Onların izinden gideceğim. Mustafa Taşar, Gaziantep’in kalkınması adına her türlü fedakarlığı herkesle yaparak, buraya bir verimlilik sağladı. Mustafa Yılmaz ise; halkın içerisinden hiçbir zaman kopmadı. Biri halkın adamı diğeri Gaziantep sevdalısı olan İki Mustafa’nın yolundan yürüyeceğim.”

“VATANDAŞLAR İKTİDAR OLACAĞIMIZA İNANIYOR”

 Olaylara reel bir şekilde yaklaştığını söyleyen Şahin, “Bir mühendis olarak, olaylara reel bir bakış açısıyla yaklaşan bir insan olarak, iktidarın tek alternatifinin biz olduğumuzu ve ülke yönetimi adına da vatandaşımızın bize güven duyduğunu görüyoruz. Bu görevin artık bize verilmesinin zamanının geldiğine, ülkeyi bizim yönetmemiz gerektiğine inanıyorlar. Vatandaşlar bir değişim istiyorlar, iktidar olacağımıza inanıyorlar. Gaziantep’teki vatandaşların ilgisine baktığımızda en kötü ihtimalle 24 Haziran seçimlerinde ikinci parti olacağız.”

“ÜRETİM OLMADAN KALKINMA OLMAZ”

Vatandaşların ekonomik olarak dar boğazda olduğunu belirten Şahin, “Özellikle son günlerde akaryakıt zamları, toplumun her kesiminde dillendirilen bir sorun. Ekonomi, birinci öncelik halkımızda. İkinci önemli konu ise Suriyeli Mülteciler sorunu yer alıyor. Özellikle ticaret hayatında yer alan dar gelirli kadınlarla konuştuğumuzda, Suriyeli Mülteciler sorunu ilk sırada yer alıyor. Suriyeli Mülteci sorununun yansıması olarak kiraların yükselmesi, kentte güven her geçen gün azalıyor. Halkımızın ekonomik sorunları birinci sırada yer alıyor. Biz üretime dayalı bir ekonomik modeli savunan bir partiyiz. Üretim olmadan kalkınmanın olmayacağına inanıyoruz. Öncelikle ayakları yere basan, üretime dayalı bir ekonomi modelini benimsiyoruz. Tüketim toplumundan kurtulmamız gerekiyor.”

“SANAYİCİ MUZDARİP”

“İşim nedeniyle sanayicilerle, işletmecilerle temas halindeyim. Sanayicinin durumu da çok iç acıcı değil. Sanayici muzdarip, yalnızca sanayicilerimiz şuanda konuşmuyor. Organizedeki fabrikaların yüzde 80’i bankalarda aldığı kredilerle ayakta duruyor. Yüzde borç alan firmaların yüzde 80’i bankalara borçlu. Yüzde 5 oranında kendi öz sermayesi ile ayakta duran Gaziantepli firma var. yüzde 95 civarındaki iş adamı ise devletten, bankalardan destek alıyor.”

“ÜLKEYİ YÖNETMEYE TALİBİZ”

“İYİ Parti olarak ülkeyi yönetmeye talibiz. Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlara ilişkin çözüm politikalarımız var. Üretime dayalı ekonomi benimsemekle birlikte, bunun hayata geçirileceği ile ilgili projelerimiz, kadrolarımız var. Zor bir süreçten geçeceğiz, ülkenin ekonomisi bu kadar kötü bir hale gelmişken, bunu düzeltmek için zor bir süreç bizi bekliyor. Süreç zor diye, bundan korkup kaçmak gibi bir lüksümüz yok. Bizim bu konuda çözüm üretecek kadrolarımız, iktidar olmuşuz gibi proje üretiyorlar. Tarım göz ardı edilmemeli. Tarım göz ardı edilerek, Türk ekonomisinin düzeleceğine inanmıyoruz. Kendi ayaklarının üzerinde güçlü bir duruş sergilemeli. Tarım gıda sektöründe sanayinin hammaddesi. Dünya ile rekabet edecek özel teşebbüslere imkanlar oluşturmalıyız. Ekonominin tüm boyutlarını detaylı bir şekilde değerlendirip sonuca gideceğiz.”

“DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMAMIZ GEREKİYOR”

İsrail’in Türkiye’ye tohum ihraç etmeme kararını değerlendiren Şahin, “İsrail’den alınan tohumlar, kısır ve tek kullanımlık tohumlar. Anaç tohumlar noktasında İsrail’e bağımlı bir ülkeyiz. Dışa bağlı bir durumumuz var, bunu da İsrail’den alıyorduk. 16 yıllık iktidar, bizim Anadolu’ya ait olan öz tohumlarımızı maalesef unutturdu. Ülkemize ait anaç tohumlarımızın bilimsel bir çalışmayla, tarıma kazandırılması gerekiyor. Tarım Bakanlığının çalışması gerekiyor. Yerel ve milli olan değerlerin muhafaza edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor” diye konuştu.

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı