Haber Detayı
19 Mart 2017 - Pazar 15:46 Bu haber 452 kez okundu
 
Vatan'da en büyük sorun; Güvenlik
Gündem Haberi
Vatan'da en büyük sorun; Güvenlik

Referandum anket çalışmaları kapsamında nabzını tuttuğumuz Şahinbey İlçesi'ne bağlı Vatan Mahallesi sakinleri, en çok güvenlik probleminden şikayetçi. Mahallede olaysız günün olmadığını belirten vatandaşlar, "Her gün silahlı çatışma oluyor. Güvenlik denen bir şey yok. Uyuşturucu satıcıları her yerde fink atıyor. Geceleri dışarı çıkamıyoruz." dediler.

Silah kullanımının çok olduğunu dile getiren vatandaşlar, "Burada silahsız kimse yok. En ufak bir tartışma kavgaya dönüşüyor. Olaysız günümüz yok. Mahallede huzur ve güvenlik kalmadı. Her gün silahlı çatışma oluyor. Özellikle geceleri dışarı çıkamıyoruz." şeklinde görüş belirttiler.

Uyuşturucu satıcıları her yerde

Uyuşturucu satıcılarının mahalleyi mesken tuttuğunu vurgulayan vatandaşlar, "Uyuşturucu satıcıları gençlerimizi zehirliyor. Tüm köşe başlarında onlar var. Mahallede işsizlik had safhada. İşsiz olan gençlerimiz uyuşturucu tacirlerinin ağına düşüyor. Gece saatlerinde mahallede bir yerden, bir yere gitmek imkansız. Uyuşturucu satıcıları mahallemizi mesken tutmuş vaziyette. Çocuklarımız tek başlarına sokağa çıkarmaya korkuyoruz." dediler.

Elektrik kesintileri çok oluyor

Mahallenin sorunlarından bir tanesi de sık sık kesilen elektrikler. Her gün en az 3-4 saat elektriklerin kesildiğini söyleyen vatandaşlar, "Elektriklerimiz her gün kesiliyor. Evimizde çalışan aletlerin hepsi elektrikli. Elektrik gidince adeta yaşam duruyor. Ayrıca burada sokak olayları çok oluyor. Elektrikler gidince her yer zifiri karanlık oluyor. Bu da kötü niyetli kişilerin ekmeğine yağ sürüyor. Bir vatandaş olarak bu durumdan son derece mağdur oluyoruz." diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Hırsızlık olayları had safhada

Son zamanlarda mahallede hırsızlık olayların arttığını dile getiren vatandaşlar, "Günde 1-2 tane araba çalıyorlar. Esnafın dükkanlarını açıyorlar. Mahalle olarak zaten güvenlik problemimiz var. Bu tür olaylar da olunca burası yaşanmaz bir hal alıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Kendi güvenliğimizi biz mi sağlayalım? Mahallemizde huzur ve güvenlik namına hiç bir şey kalmadı. Bu duruma bir çare bulunmasını istiyoruz." dediler.

Suriyeliler en büyük sorunlardan

Suriyeli mültecilerden rahatsızlıklarını dile getiren vatandaşlar, "Suriyeliler bizden daha rahat yaşıyor. Mahallenin gençlerinin işsiz olmasının en büyük sebeplerinden biri Suriyeliler. İşverenler onları tercih ediyor. Onlara sigorta falan yapmıyor. Suriyeliler tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyorken, biz paramızla tedavi oluyoruz. Mahallede ki evlerin kiraları iki katına çıktı. En beğenmediğiniz yerin kirası 400 TL. Suriyeliler geldikten sonra böyle oldu. Kiraların artmasından dolayı, evimizi neredeyse güç bela geçindiriyoruz. Kazandığımız asgari ücretin neredeyse yarsını kiraya veriyoruz. Bir ay boyunca nasıl geçineceğiz kalan parayla. Halk, Suriyeliler yüzünden çok mağdur oluyor." diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vatan'da, en, büyük, sorun;, Güvenlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı