Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 22:53
 
“Üretmek istiyoruz”
Ayakkabı üreticileri zor durumda…
Ekonomi Haberi
“Üretmek istiyoruz”

Döviz kurunda meydana  gelen fiyat artışları sona ererken, piyasalara olan yansımalar sürüyor. Kent genelinde faaliyet gösteren ayakkabıcı esnafları, tedarikçi firmaların dövizde meydana gelen düşüşe rağmen fiyatlarda indirim yapmaması nedeniyle zor günler geçirirken, konkordato ilan eden firmaların varlığı da esnafları olumsuz etkiliyor. Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, ayakkabıcı esnaflarının üretmek istediklerini söyledi.

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma sonrası ayakkabı sektöründe yaşanan kriz sürüyor. Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, “Döviz kurunda meydana gelen yükseliş nedeniyle 10 Ağustos itibariyle sektörde hayat kilitlendi. Sektörde kullanılan malzemelerin büyük bir kısmı ithal ürün olduğu için haliyle tüm ürünlerde fiyatlar yükseldi. Dövizdeki yükseliş nedeniyle daha öncede aracılar tarafından alınmış olan ürünlerde de fiyat artışı oldu. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın sona ermesinin ardından sektördeki tüm paydaşları bir araya getirdik. Tedarikçi firmalardan dövizin kırılması ile birlikte indirim yapmaları yönünde istekte bulunduk. Bizler üretmek istiyoruz, tezgahlarımızın dönmesini istiyoruz. Yapılan toplantıda tedarikçi firmalar, hammaddeyi yüksek bedelle aldıkları için indirim yapamayacaklarını belirttiler. Sonrasında yapılan toplantıda ise şuan oluşan ekonomik havaya güvenemediklerini ve ciddi bir indirim yapılamayacağını ifade ettiler.”

“ÜRETİM ETKİLENDİ”

Sektörde daralma olduğunu söyleyen İnce, “Sektörde yaşanan daralma bizleri olumsuz etkiledi, üretim ciddi oranda etkilendi. Esnaflarımız bu durumda mecbur kalmadıkları sürece tedarikçi firmalardan ürün almıyorlar. Piyasada dövizin düşüşü ile birlikte fiyatlarda bir gerileme olmadı. Perakende sektöründeki müşterilerimizde yaz sonunda kışlıklarını aldıkları için raflarda satılan ürünlerde zamlı fiyatları görmedi. Eski fiyatlar üzerinden fiyatlar tezgahlarda, yılbaşından sonra yeni ürünlerle birlikte zamlar fiyatlara yansıyacak.”

KONKORDATO İLANLARI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ.

Konkordato ilanlarına değinen İnce, “Sektörümüzde de konkordato ilanları yaşandı. Bu ilanlarda sektörümüzde olumsuz bir hava estiriyor. Konkordato ilan eden firma sayısı az olmasına rağmen, sektöre yansımaları etkili oldu. Bir firmanın kapanmasını, bir işçinin işten çıkarılmasını istemiyoruz. Bizler iş yapmak, çalışmak istiyoruz. Büyük firmaların yaşaması gerekiyor, onlar yaşadığı zaman alt sektörlerde bulunan tüm üreticiler yaşamış oluyor. Tüm sektör bu firmalara bağlı olarak çalışıyorlar. Esnafında çalışmaları için onlarında desteklenmeleri gerekiyor. Bu noktada gerekli temasları sürdürüyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı