Haber Detayı
23 Nisan 2017 - Pazar 17:03 Bu haber 1963 kez okundu
 
“Üniversite eğitimi yetmez”
Ekonomi Haberi
“Üniversite eğitimi yetmez”

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye’nin tekstil sektöründe kalite ve modada sektörün sembol ülkelerinden İtalya ile yarıştığını söyledi.

TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı da olan Konukoğlu, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Tekstil Bölümü’nce düzenlenen 6’ıncı Tekstil Günleri’ne katıldı.

SDÜ’de Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Funda Cengiz Çallıoğlu ve akademisyenler tarafından karşılanan Konukoğlu, Rektörlükte akademisyenlerle sektöre ilişkin karşılıklı bilgi paylaşımında bulundu.

Konukoğlu, daha sonra yerleşke içerisindeki Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı salonuna geçerek, Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencileri, SDÜ Rektörü ve akademisyenleri ile Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Doğan Şahlan ve Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e, sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı.

“TEKSTİLİN ÖNEMİ AZALMAZ, YERİNE NEYİ İKAME EDEBİLİRİZ Kİ”

SANKO olarak 11 sektörde iş yaptıklarını ancak en çok önemsediği ve sevdiğinin tekstil olduğunu belirten Konukoğlu, “Biz gözümüzü tekstilde açtık. Tekstil SANKO’nun amiral gemisidir. Beş kuşaktan beri tekstil üretimi yapan aileyiz. Bilinen en eski iş kollarından birisi olan tekstil; dünyadaki en büyük şirketlerin de çıkış noktası olmuştur” dedi.

Tekstilin gelişimini anlatan Konukoğlu, “Bir dönem tekstil denilince akla gelen İngiltere ve ardından Fransa, pamuk üretimi ile kendilerine bu gücü veren sömürgeleri ile birlikte sektörde liderliği kaybettiler. Fasonculukla işe başlayan ve ardından moda marka alanındaki başarıları ile yıllardır sektöre damgasını vuran İtalya'dan sonra tekstilde bayrağı, aynı zamanda pamuk üreticisi olan Türkiye devraldı” diye konuştu.

Tekstil sektörünün öneminin hiçbir zaman azalmayacağını dile getiren ve bu görüşünü, “Tekstil diriye de lazım ölüye de. Doğarken tekstile sarılıyoruz, öldüğümüzde tekstile sarıp gömüyorlar. Çıplak da gezemeyeceğimize göre, Türkiye tekstil sektöründen daha çoook uzun yıllar ekmek yer” sözüyle pekiştiren Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Tekstil Türkiye’de ihracatın ve istihdamın lokomotifidir. Adeta istihdam adasıdır. Her ne kadar teknolojideki gelişmeler dolayısıyla eskisi gibi olmasa da emek yoğun sektör olarak ülkemizde her zaman önemini koruyacaktır. Özellikle istihdam açısından yerine hangi sektörü ikame edebiliriz ki? Sektörün kıymetini bilmeliyiz.”

“HİÇ MÜTEVAZI OLMAYACAĞIM; DENİMDE DÜNYADA BİR NUMARAYIZ”

SANKO’nun tekstilde dünyanın önemli markalarından birisi olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, “İplikte, dokumada başarımız ortada. Hiç mütevazı olmayacağım; SANKO olarak denim kumaşta İSKO markası ile yıllık 250 milyon metre üretim kapasitesi,  kalitesi ve modada açık ara dünya birincisiyiz” ifadelerini kullandı.

Tekstil başta olmak üzere her sektörde katma değeri yüksek üretimin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Konukoğlu, öğrencilere şu mesajları verdi:

“Üniversite ufkunuzu açar. Ama üniversite eğitimi yetmez. İçini dolduracak ve eğitiminize anlam kazandıracak olan sizlersiniz. Herkesle iyi olun. Sosyal yaşamdan kopmayın, sivil toplum kuruluşlarında görev alın. Kibirli olmayın. Mütevazılığı hayat biçimi haline getirin. Hırs sizi başarıya taşır ama sakın ola hırsınız aklınızın önüne geçmesin. Her zaman aklınızı hakim kılınız.

İş arama sürecinde hal ve hareketlerinize dikkat edin. Bazı uzmanlar bir dakika 48 salisede kişi hakkında görüşün oluştuğunun altını çiziyor. Yani işe girerken kendinizi anlatacak çok zamanınız yok. Mühendislik yaparken pratik eğitim alacağınızı ve bu sayede” teorik eğitiminizi pekiştireceğinizi unutmayın. Çalıştığınız kurumun işi her ne olursa olsun, burun kıvırmayın ve sahiplenerek çalışın.“

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Üniversite, eğitimi, yetmez”,
Yorumlar
Haber Yazılımı