Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 19:35 Bu haber 632 kez okundu
 
“Üç aydır cepten yiyoruz”
Hazır giyim üreticileri, her yerden vuruldu
Gündem Haberi
“Üç aydır cepten yiyoruz”

Piyasalar, referandumun sonuçlanması ile beklemeye geçerken, bu yıl her yönden darbe alan hazır giyim sektörü, durumu nasıl düzelteceğini düşünüyor.

Referandum nedeniyle son üç aydır cepten yediklerini belirten hazır giyim üreticiler, “ Yılın başında döviz kurlarından bir darbe yedik. Suriye’deki savaştan, Irak’taki gerginlikten dolayı, ihracattan da bir darbe yedik. Havaların gidişatı sezonu geciktirdi, bir darbe daha yedik. Referandum nedeniyle de üç aydır hep cepten yiyoruz.” şeklinde konuştular.

Türkiye’deki siyasi hareketlilik ve havaların soğuk gidişinden dolayı satışların durağan geçtiğini dile getiren hazır giyim üreticileri ; “Son üç aydır satış yapamıyoruz. Referandumdan dolayı ülkenin gidişatı ne olur diye mağazacılar, toptan ürün almaya yanaşmıyordu. Şuan seçim bitti. Satışlarda hafif bir kıpırdama var. Fakat bu kıpırdama da bizi pek kurtarmıyor. Nedeni ise son üç aydır hep cepten yedik. Tek umudumuz ise umarım sezonun ortasında hareketlik olur” dediler.

Havanın soğuk gidişatı sezonu geciktirdi

Konfeksiyon üreticileri hava şartlarından dolayı satış yapamadıklarını da dile getirerek;”   Sezonu 15 Mart’a açtık. Fakat hemen hemen haftanın 3 – 4 günü yağışlı geçtiği için insanlar mecburen montlarla geziyorlar. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslarsak geçen yıl bu vakitler de insanlar tişört ile geziyorlardı. Bu yıl ise ne giyeceklerini kestiremiyorlar.  Bir bakıyorsun hava çok sıcak bir bakıyorsun aniden yağmur yağıyor. Bundan dolayı insanlar alışveriş yapamıyorlar. Bu da bizi kötü etkiliyor” dediler.

İç sorunlarımız dışında dış faktörler de bizi kötü etkiliyor

Trikocular ise;” Biz normalde tekstil ürünlerimizi ve triko penye ürünlerimizi toptan bir şekilde, Irak, İran ve Suriye’ye gönderirdik. Fakat Suriye’deki iç savaştan dolayı ve İrak’ta İŞİD teröründen dolayı yurt dışına gönderecek olan mallarımız elimizde kaldı. Bu da bizim işleri kötü etkiledi. Zaten dolar çok yükseldi. Doların yükselmesiyle elimiz ayağımız bağlandı. Şuan karın doyurma derdine düşmüşüz. Gün ortası olmuş hala satış yapamadık ” şeklinde konuştular.

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Üç, aydır, cepten, yiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı