Haber Detayı
24 Aralık 2017 - Pazar 14:02
 
“Türkiye’de sanata ilgi çok düşük”
Yaşam Haberi
“Türkiye’de sanata ilgi çok düşük”

Ressam Claudia Schmidt Üzelgeçici ve eşi Mustafa Serdar Üzelgeçici, Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma merkezi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde “Geçmişten Bugüne” temalı kişisel resim sergisi açtı.

Sergi açılışına, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Ressam Claudia Schmidt Üzelgeçici, sergi açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de sanata ilginin çok düşük olduğunu belirterek, “Adana'da iki resim galerisi var. Birisini geçen sene bir arkadaşımız açtı. Ama İsviçre’de, sadece Zurih'te 500 resim galerisi var. Sadece bu anlamda bile çok büyük fark var” dedi.

İnsanların resim sanatından uzak durduğuna vurgu yapan Claudia Schmidt Üzelgeçici, “Bakıyorsunuz insanlar sergilere bile gelmiyorlar. Gelseler bile resim satışı kavramı dediğimiz olay yok. Ama dışarıya gittiğimiz zaman resimleriniz milyonlara ulaşıyor” diye konuştu.

Adana'da kendi atölyelerinde resim çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Mustafa Serdar Üzelgeçici ise 2007 yılından bu yana resim sanatıyla ilgilendiklerini söyledi.

“Aslında resim çizmeye daha önceleri başlamıştık. Ancak profesyonel olarak eğitim almaya 2007 yılında başladık“ diyen Mustafa Serdar Üzelgeçici, şöyle devam etti:

“Son 4 yıldan bu yana herhangi bir eğitim almadan, eşimle beraber evimizin alt katına kurduğumuz atölyemizde resim çalışmalarımızı yürütüyoruz. Resim yapmaya çocuk yaşlarında başladım. 17 yaşındayken babamın portresini yaptım. Resme olan ilgim hiç azalmadı. Resim yapmak benim için mutluluk ve sağlık anlamlarına geliyor. Ben 1996 yılında sol tarafımdan kısmi felç geçirdim. Resim yaparak sağlığıma kavuştum. Resim yapmak aynı zamanda ruhumu besliyor.”

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı