Haber Detayı
16 Temmuz 2017 - Pazar 15:33
 
Turizme şempanze "Can" dopingi
Yaşam Haberi
Turizme şempanze

Büyüklük ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçelerinden biri olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, bu yıl 3,5 milyon ziyaretçi hedefine minik şempanze "Can" ile ulaşmayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesince 2001 yılında açılan hayvanat bahçesi, 300 türde 7 bin hayvanıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı haline geldi. Yüzölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye'de ilk, Avrupa'da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yar alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yılın ilk 6 ayında 1 milyon 800 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

 

Hayvanat bahçesinde en çok ilgi gören hayvanlar arasında, annesi sahiplenmediği için doğduğu günden bu yana bakıcıları tarafından büyük bir özenle bakılan "Can" adındaki minik şempanze yer alıyor.

Hayvanat bahçesinde bu yıl içerisindeki 3,5 milyon ziyaretçi hedefine minik şempanzenin de katkısıyla ulaşılması hedefleniyor.

- Türkiye'nin gözdesi

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep Hayvanat Bahçesinin Türkiye'nin en büyük ve gözde hayvanat bahçesi olduğunu söyledi.

Özellikle son zamanlarda açılan safari park ile zooloji ve doğa müzesine ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiğini aktaran Özsöyler, şöyle devam etti:

"Çevre illerden özellikle bu yeni açtığımız yerleri görmek için gelenler, bunun yanında Can ismindeki şempanzeyi de görmek istiyorlar. Can artık, Türkiye'ye mal olmuş, maskot olmuş bir şempanzemiz. Ziyaretçiler özellikle Can'ı görmek, onunla fotoğraf çektirmek istiyorlar. Can'ın, hayvanat bahçesinin ziyaretçi artışında çok fazla katkısı olmuştur."

Özsöyler, bu yıl içerisinde hayvanat bahçesinde yoğunluk yaşandığını da belirterek, "Yılın ilk 6 ayında 1 milyon 800 bin kişi hayvanat bahçesini ziyaret etti. Bu yıl içerisinde 3,5 milyon ziyaretçi hedefliyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum 'Can'ın, artık medyatik bir yüzü oldu, çok fazla ilgi görüyor. Özellikle kapı girişlerinden 'Can'ın barınağını soruyorlar. 'Can'ı nasıl görebileceklerini ve fotoğraf çektirmek istediklerini belirtiyorlar." şeklinde konuştu.

Ankara'dan hayvanat bahçesini çocuklarıyla ziyaret etmek için gelen Zehra Kaya ise hayvanat bahçesini çok beğendiğini ifade ederek, özellikle minik şempanzeyi herkesin görmesi gerektiğini dile getirdi.

Şanlıurfa'dan hayvanat bahçesine gelen Fatma Güngör de minik şempanzenin çok tatlı olduğunu, onu görmek için geldiklerini kaydetti.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı