Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 21:09
 
Turizme Gastronomi dopingi…
“Gaziantep’in bilinirliği artacak”
Yaşam Haberi
Turizme Gastronomi dopingi…

20-22 Eylül tarihileri arasında düzenlenecek olan Uluslara arası Gastronomi Festivali için hazırlıklar sürüyor. Festivale ilişkin geçtiğimiz gün Gaziantep Ticaret Odası’nda tüm paydaşların katılımı ile bir toplantı düzenlendi. Toplantıya ve Festivale ilişkin konuşan Gaziantep Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, “Uluslar arası Gastronomi Festivali dünya genelinde büyük bir yankı uyandıracak. Bize göre Gaziantep, dünyadaki yerini hızla sağlamlaştırıyor. . Uluslar arası Gastronomi Festivali ile birlikte Gaziantep’in bilinirliği daha da artacak. İnsanlar bu festivallerle kenti tanıyacak” diye konuştu.

Gaziantep'i Geliştirme Vakfı'nın (GAGEV) koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Borsası ve ilgili kurumların katkılarıyla 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslar arası Gastronomi Festivali için hazırlıklar sürüyor. Festivale ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, ilk kez düzenlenecek olan Uluslar arası Gastronomi Festivalinin dünya genelinde büyük bir yankı uyandıracağını kaydetti. Bayrakçı, “Lokantacılar Odası olarak bu festivalin paydaşlarından biri olarak elimizden gelen tüm katkıyı sağlayabilmek adına çalışıyoruz. Kentimizin tanıtımı ve turizmi açısından bu festivalin büyük bir şans olduğunu düşünüyoruz. Elimizden gelen katkıları sağlamak adına toplantılara iştirak ediyoruz, geçtiğimiz gün yapılan toplantıda ‘Lezzet Sokakları’ belirlendi. Hangi sokakta, hangi yemekler, hangi ürünlerin bulunacağı bu toplantımızda belirlendi. Güzel bir festival olacağı kanaatindeyiz. Oda olarak festivale gelen insanların festivalimizden mutlu ayrılmalı için üyelerimize, temizlik ve hijyen kuralları, fiyat tarifeler, istikrarı, kaliteli ve güler yüzlü hizmet vermeleri noktasında eğitimler veriyoruz. Kentimize gelen bir kişinin kentimizden memnun ayrılması, ilerleyen zamanlarda kentimize gelmek isteyen insanların artmasını sağlayacaktır.”

KENTİN BİLİNİRLİĞİ ARTACAK

Gastronomi Festivaline ilişkin görüşlerini dile getiren Bayrakçı, “Bize göre Gaziantep, dünyadaki yerini hızla sağlamlaştırıyor. Dünyanın pek noktasından şehirler bu ağa girdi ancak burada kalabilmek önemli. Başka şehirlerde bu ağa katıldılar ancak bir süre sonra tutunamayanlar oldu, Gaziantep her geçen gün yerini biraz daha sağlamlaştırıyor. Gaziantep, Türkiye’de belirli bir marka ama kentimizi dünyada bilmeyen ülkeler var. Uluslar arası Gastronomi Festivali ile birlikte Gaziantep’in bilinirliği daha da artacak. İnsanlar bu festivallerle kenti tanıyacak, yapılacak olan gezi programlarında kentimizde yer alacaktır.”

İNSANLARIN MEMNUN AYRILMASINI SAĞLAMALIYIZ

Festivale katılan insanların memnuniyetinin önemli olduğuna dikkat çeken Bayrakçı, “Kentimize gelen, festivale katılan insanların kentimizde memnun ayrılması önem taşıyor.  Biz de bu varsayımla esnaflarımızı bilgilendirerek, insanların kentimizden memnun ayrılmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, GTO, GSO, GTB, odalar ve ilgili kurumlarımız ile birlikte el ele vererek, bu işten başarı ile çıkmalıyız.”

ELİMİZDEN GELEN TÜM KATKIYI KOYACAĞIZ

Gaziantep Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıya ilişkin sözlerini sürdüren Bayrakçı, “Ticaret Odası’nda ilgili tüm kurumlar bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdik. Festivaldeki programın ne olacağı, neler yapılması gerektiği, stantlarda  ne gibi hizmetler verileceği konuşuldu. Festivalin etkili bir yapıya sahip olması için bu tür toplantıların sık sık yapılması gerekiyor. Bu tür etkinlikler ekip işidir, biz oda olarak bu konuda elimizden gelen tüm katkıları sunuyoruz. Gelişmelerde memnunuz.”

KENT TURİZMİNE VE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYCAK

Festivalin kent turizmi açısından da önemli olduğunu söyleyen Bayrakçı, “Kentimizde düzenlenecek olan Uluslar arası Festivale, dünyanın başta elen aşçılarının yanı sıra ülkemizden de ünlü aşçılar katılacak. Uluslar arası basın kuruluşlarının ve ulusal basının festivali takip etmesi bekleniyor.  Kentten insanların yanı sıra, ülke genelinden ve yurtdışından çok sayıda konuk bekleniyor. Bu işe gönül vermiş kişiler olarak bizler katılım sağlayacağız. Gastronomi Festivalinin kent turizmine, ekonomisine  ve Gaziantep’in dünya  çapında tanıtılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı