Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 19:21
 
“Trikocu, markalaşamıyor”
Gaziantep’te markalaşma ile ilgili sıkıtınlar olduğunu kaydeden Durak; “Bizim şehrimizde markalaşma olmuyor. Bunun sebebi şehrimizde faaliyet gösteren firmalarımızın yüzde 80’i fason olarak üretim yaptığından dolayı kendi ürününü yapmıyor. Bizim markalaşa bilmemiz için yeni yapılacak olan sitenin Entegre tesisli kurulması gereklidir.”dedi.
Ekonomi Haberi
“Trikocu, markalaşamıyor”

Gaziantep’te markalaşma ile ilgili sıkıtınlar olduğunu kaydeden Durak; “Bizim şehrimizde markalaşma olmuyor. Bunun sebebi şehrimizde faaliyet gösteren firmalarımızın yüzde 80’i fason olarak üretim yaptığından dolayı kendi ürününü yapmıyor. Bizim markalaşa bilmemiz için yeni yapılacak olan sitenin Entegre tesisli kurulması gereklidir.”dedi.

Gaziantep sanayisinin temeli olan triko sektöründe döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların neden olduğu sorunlar bitmiyor. Kent merkezinde faaliyet gösteren yüzlerce esnaf, döviz üzerinden aldığı hammaddelerin meydana gelen dalgalanmadan etkilenmesi nedeniyle zarar etti. Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, trikocuların sağlıksız koşullarda üretim yaptıklarını söyleyerek, “Esnaflar, elverişsiz koşullarda, merdiven altı ve sağlıksız yerlerde üretim yapıyorlar. Bu durum Metropol bir kente yakışmıyor” diye konuştu.

Döviz kurunda meydana gelen artışlar en çok trikotajcı esnaflarını etkiledi. Trikotajcı esnaflarının sıkıntılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, trikotajcıları için yapılması gündemde olan Trikotajcılar Sitesi’nin kent ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi.  Durak, “Triko sektörü Gaziantep’in can damarı olan sektörlerden biridir. Gaziantep’te 20’ye yakın iplik fabrikası bulunuyor. Bunların hemen hepsi sektörümüze hizmet eden, mahalle aralarında kadınlarımızın dahi hizmet verdiği bir sektördür. Esnaflarımızın merdiven altı noktalar yerine daha derli toplu alanlarda iş yapmaları, sektörümüz için önemli olacaktır. Meslek Grupları ile ilgili Gaziantep genelinde kentin değişik noktalarına siteler inşa ediliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından meslek grubumuza yönelik site inşası gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuya büyük bir önem gösteriyor. Esnaflar, elverişsiz koşullarda, merdiven altı ve sağlıksız yerlerde üretim yapıyorlar. Bu durum Metropol bir kente yakışmıyor. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımız, triko sektörünün yanında oldu. Taleplerimizi dinleyerek, en kısa süre içerisinde esnaflarımızın daha sağlıklı koşullar altında üretim yapmalarını sağlayacak sitenin inşasının başlayacağını söyledi. Bizlerde bu noktada Başkanımıza destek veriyoruz. Umuyoruz ki yakın zamanda site inşaatına başlanarak, esnaflarımızın daha sağlıklı alanlarda üretim yapmalarına olanak sağlanır.”

“Hammadde Dolar, Ürün Türk lirası ile satılıyor”

Kentte faaliyet göstere triko sektörünün döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalardan büyük oranda etkilendiğini ifade eden Durak, “Esnaflarımız yeteri kadar satış yapamadı. Bunda ne yazık ki döviz fiyatlarının inişli çıkışlı seyretmesinden kaynaklanıyor. Hammaddelerin dolar bazında alınması, ürünlerin Türk Lirası olarak satılması, sektörde büyük kayıplara neden oldu. Sektörde fiyat anlamında istikrarın olmaması işlerimizi de etkilemektedir. Fiyatlar sürekli olarak inişli çıkışlı olduğundan dolayı gelen müşteriye sabit fiyatlı bir ürün satamıyoruz. Durum böyle olunca da ister istemez piyasada bundan etkilenmektedir. Triko sektörü eskisi gibi değil, artık sezonluk bir sektör haline geldi. Triko soğuk olduğu zaman giyilmektedir. Ancak eskisi kadar sert kış ayları yaşamadığımız için insanlarımız trikoyu aksesuar olarak giymektedir. Hal böyle olunca da satış pek fazla yapamadık. Sektörün bu duruma düşmesinde rol oynayan bir diğer sebep ise yanı başımızda yaşanan savaşlar. Yaşanan savaşlardan en çok etkilenen sektörlerin başında triko sektörü gelmektedir. Bu sorunları yaşamamız sektörü bırakacağız anlamına gelmesin. Tam aksine Gaziantep olarak sektörün birinci ayağı olmaya devam edeceğiz. “

“Markalaşma Olmuyor”

Gaziantep’te markalaşma ile ilgili sıkıtınlar olduğunu kaydeden Durak; “Bizim şehrimizde markalaşma olmuyor. Bunun sebebi şehrimizde faaliyet gösteren firmalarımızın yüzde 80’i fason olarak üretim yaptığından dolayı kendi ürününü yapmıyor. Bizim markalaşa bilmemiz için yeni yapılacak olan sitenin Entegre tesisli kurulması gereklidir. Entegre tesisi ile birlikte firmalarımız kendi tasarımlarını ve ürünlerini yapmaya başlayacaktır. O zaman şehrimiz adına markalaşma söz konusu olabilir. Markalaşma olduğu zaman firmalarımızın pazar sorunu da ortadan kalkmış olacak. Çünkü insanlar laleliye gittikleri zaman sadece triko için gitmiyorlar. Bunun yanı sıra halı vb. ürünlere de bakma imkânları söz konusu. Fakat bizim şehrimize bir triko için kimse gelmez. Bu sebepten dolayı Trikocular Sitesinin kurulması insanlarımız açısından faydalı olacaktır. Çünkü yapılacak olan site sayesinde insanlarımız daha rahat çalışma ortamlarında kendi ürünlerini üretme imkânına sahip olacaklar. Sitenin yapılması sektörü rahatlığa kavuşturacağına inanıyoruz.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı