Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 15:54
 
Toğrul, kirliliği gündeme taşıdı
Siyaset Haberi
Toğrul, kirliliği gündeme taşıdı

Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için verdiği soru önergesinde Gaziantep’in hava kirliliğini meclis gündemine taşıdı.

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL; “Gaziantep’te hava kirliliği göze çarpmaktadır. OSB’nin şehrin genel hava kalitesi üzerindeki etkisi gerek motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliği Gaziantep'in önemli sorunu haline gelmiştir.”dedi.

Toğrul, soru önergesinde şu görüşleri kaydetti:

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Türkiye’deki hava kirliliği raporuna göre Gaziantep'in en kirli havaya sahip 5’inci il olduğu tespit edilmiştir. Gaziantep’te özellikle kış aylarında gerek OSB’nin şehrin genel hava kalitesi üzerindeki etkisi gerek motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliği Gaziantep'in önemli sorunu haline gelmiştir. Gaziantep’te de özellikle kış aylarında gerek ısınmadan gerekse motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliği şehrimizin önemli bir sorunu haline gelmiştir.

Aldığı göçle her geçen gün nüfusu hızlı artan Gaziantep’te hava kirliliği göze çarpmaktadır. Gaziantep’te hava kirliliğinin önüne bir türlü geçilemezken yakılan kaçak kömür ve kaçak akaryakıtın yanı sıra bilinçsiz soba yakmaları da Gaziantep’teki hava kirliliğini had safhaya ulaştırmaktadır. Kullanılan kalitesiz kömürler ve ısınmak için yakılmaması gereken maddelerin yakılmasıyla da oluşan pis hava insanların rahat nefes almasını zorlaştırmaktadır. Özellikle kenar semtlerde kullanılan kalitesiz kömürlerin ve maddi imkânları olmayanlara ücretsiz dağıtılan kömürlerin de kirliliği tetiklediğini belirten uzmanlar, “Kenar semtlerdeki vatandaşlarımız imkânsızlıktan eline ne geçerse yakarak ısınmaya çalışıyor. Ancak bu da hava kirliliğini tetikliyor.”

Bu bağlamda;

1-            Gaziantep hava kirliliğinin nedenleri ve çözümü konusunda Bakanlığınızca kapsamlı bir araştırma yapılmış mıdır? Gaziantep'te hava kalitesinin bozulmasının en büyük nedeni nedir?

2-            Gaziantep'te alternatif temiz yakıt kullanımına geçmek için bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yürütülmektedir? Gaziantep’te hava kirliliğinin insan sağlığına yönelik olumsuz etkilerini azaltmak konusunda hangi önlemler alınmıştır?

3-            Gaziantep'te Bakanlığınıza bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılan kalori değeri düşük CO2 oranı yüksek kömürün hava kirliliğine etkisi ne kadardır?

4-            Gaziantep genelinde tüketilen kömür kaç tondur? Tüketilen kömürün ne kadarı Sosyal Yardımlaşma vakfı tarafından dağıtılmaktadır? Dağıtılan kömürün cinsi nedir ve kalori değeri kaçtır?

5-            Kömürlerin kalitesinin kontrolü ve kükürt değerleri ölçümü ne kadar sıklıkta yapılmaktadır? Daha çok hangi ilçelerde kömür kullanılmaktadır? Kömür satışının yasak olduğu mahalleler hangisidir?

6-            Gaziantep ili ve ilçelerinde toplam konut sayısı kaçtır? Konutlardaki doğalgaz ve kömür kullanım oranı nedir?

7-            Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmenliği çerçevesinde Gaziantep'te lisansı olan sanayi tesisi sayısı kaçtır? Bu yönetmenliği uygulamayan sanayi tesisi sayısı kaçtır?

8-            Hava kirliliği yönetmeliğine uymayan sanayi tesislerine karşı uygulanan yaptırımlar nelerdir? Uygulana ceza miktarı ne kadardır?

9-            Gaziantep’te hava kirliliğinden dolayı 2016 yılının başından 2017 yılının sonuna kadar kaç ölçüm yapılmıştır?  Bu ölçümler hangi aralıklarla yapılmaktadır?

10-         Gaziantep'te 2016-2017 yıllı arası verilerine göre trafik tescil sistemine kayıtlı kaç araç bulunmaktadır? Bu araçlardan egzoz emisyon ölçümü yaptıran taşıt sayısı kaçtır? Taşıt emisyon ölçüm firmaları ne kadar sıklıkla denetlenmektedir?

11-         Hava kirliliğinin parametrelerinden olan S02,PM2.5, PM 10 miktarlarının son 5 yılla göre değerleri nedir? Yapılan ölçümlerde SO2 ve PM değerlerinin hava kalitesi uyarı eşiği sınır aşımı hangi seviyede olmuştur?

12-         Gaziantep'te havayı kirleten nedenler olarak bilinen, ısınma, trafik ve sanayinin 2016-2017 yıllı verilerinin yüzdelik olarak oranı kaçtır?

13-         Yurttaşlar hava kalitesi indeksi konusunda bilgilendiriliyor mu?

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı