Haber Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 14:40
 
“Ticari davalar hızlanacak”
Gündem Haberi
“Ticari davalar hızlanacak”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile TBMM Adalet Komisyonu’nda reform paketi ile ticari davaların hızlanacağı söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada; “YOİKK kapsamındaki çalışmalarla olgunlaşan bir reform paketini geçtiğimiz hafta TBMM’ye sevk etmiştik. Tasarı Adalet Komisyonu’nda görüşülüyor. Konkordatoyu canlandırıyor ve yeniden düzenliyoruz. Bu kurumu ticari hayatın gerçeklerine uygun, rasyonel bir kurtarma imkanı olarak kurguluyoruz. Alacaklı ve borçlu arasındaki hak ve menfaatler dengesini gözetiyoruz. Hedef tasfiye değil, takviyedir. Şirketlerin, işletmelerin hayatiyetini sürdürmesidir. Ticari hayatın güven ve dürüstlük içinde güçlenmesini ve istikrarını esas alıyoruz. Ticari davaları hızlandırıyoruz. Davaların süratle sonuca bağlanması için 100 bin liraya kadar olan alacaklarda basit yargılama usulünü getiriyoruz.”

Klasik tebligat yapısından kaynaklanan sorunların çözümü için elektronik tebligat uygulamasının kapsamının genişleyeceğini belirten Bakan Gül, “Elektronik tebligatın alt yapısını kuruyor, kapsamını genişletiyoruz. Uygulamayla yargılama süreleri ve masrafları azalacak.Uygulama başladığında,2017 yılı verilerine göre yaklaşık 40 milyonluk tebligatın 28 milyonu elektronik olarak yapılacak;masraftan üçte iki tasarruf sağlanacak. En önemlisi, klasik tebligat usulündeki pek çok sorun çözüme kavuşmuş olacak. Tebligatın yapılamaması, tebligat sürelerinin uzun olması, usulen tebligata rağmen içeriğinden haberdar olunamaması gibi şikayetler son bulacak” ifadelerine yer verdi.

(E.YILDIRIM)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı