Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 17:23
 
Ticarette varız, okumada yokuz
Kütüphane sıralamasında gerilerdeyiz
Eğitim Haberi
Ticarette varız, okumada yokuz

Gaziantep kitap kültüründe Türkiye'nin birçok büyük ilinin gerisinde kaldı. Türkiye'nin 6'ıncı büyük kenti olan ve 'Küçük İstanbul' olarak adlandırılan Gaziantep maalesef halk kütüphanesi sıralamasında aynı başarıyı yakalamadı ve 36'ıncı sırada yer aldı. Gaziantep aynı zamanda ihracat rakamlarıyla da 6'ıncı sırada yer alıyor.

Halk kütüphanelerini en çok Konyalılar kullandı. Kullanıcı sayısı bakımından ise Gaziantep, tüm iller içinde 10. oldu. 2017 yılında Gaziantep halk kütüphanelerince ödünç verilen materyal sayısı 136 bin 231 oldu.

İHRACATTAKİ BAŞARI KİTAP KÜLTÜRÜNDE YOK

Gaziantep, ihracat rakamlarında yakaladığı başarıyı kitap kültüründe yakalayamadı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) Gaziantep’teki halk kütüphanesi sayısını 13 ve kentin Türkiye sıralamasını 36. olarak açıklaması, akıllara Gaziantep'in diğer sıralamalarını getirdi. Halk kütüphanesi sıralamasında Türkiye genelinde 36'ıncı sırada yer alan ve Türkiye'nin 6'ıncı büyük kenti Gaziantep, ihracat rakamlarıyla da Türkiye'deki büyüklüğüyle aynı sırada.

GAZİANTEP KENDİ RAKAMLARININ 30 PUAN GERİSİNDE

TUİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre Gaziantep'te 13 halk kütüphanesi mevcut. En fazla halk kütüphanesi olan iller sıralamasında ise Gaziantep ilk 5'te yok. Açıklamaya göre halk kütüphane sayısı bakımından ilk beşte Ankara, Nevşehir, İzmir, İstanbul ve Konya var. Gaziantep ise 36'ıncı sırada. Kent bu sıralama rakamıyla büyüklük ve ihracat sıralamasının tam 30 sıra gerisinde.

NARİN DEMİRCİ

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı