Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 16:59 Bu haber 1313 kez okundu
 
"Tekstilin tadı tuzu kalmadı"
Gündem Haberi

Röportaj: Yasemin Öztürk

Giyim sektöründe yaz sezonunun gelmesini bekleyen tekstilciler bekledikleri canlılığı göremediler. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız tekstilciler işlerinin pek tadı tuzu kalmadığını belirterek sıkıntılarını dile getirdiler.

Sektör temsilcileri, "Tüm yıl boyunca heyecanla beklediğimiz yaz sezonu geldi. Fakat bizim işlerimiz şuan da kış sezonundaki işlerimizden daha kötü vaziyette. Geçen yıl yaz sezonuna göre kıyaslayacak olursak şuan da 30-40 civarında bizlerin ciddi bir kayıp var. İş olmadığından dolayı bazı esnaflarımız kepenk indirmek zorunda kaldılar. Tekstil sektörünün artık tadı tuzu kalmadı."dediler.

İşte diğer tekstilcilerin görüşleri;

Hüseyin Z.;"İşlerimiz çok kötü durumda yaz sezonundan umudumuz vardı. Fakat açıkçası pekte umduğumuzu bulamadık. Bu gidişata bir dur demek lazım. Yoksa çoğu esnafımız kepenk indirmek zorunda kalacaktır."

Buğra Y.;"Tekstil sektörünün artık çalışılacak bir yanı kalmadı. Şuan daha sezonun başında böyleysek sezonun sonunu getirebilir miyiz bilmiyoruz. Kısacası tekstilin artık tadı tuzu kalmadı. Şimdiye kadar her sezon işlerimiz biraz daha artmış vaziyette sezona başlardık. Ama şimdi 30-40 civarında ciddi bir düşüş söz konusu. Bu duruma acilen bir çözüm bulunmalı."

Ahmet E.;"İşlerimiz ciddi derecede düşmüş vaziyette. Biz tekstilcilerde en önemli sezon yaz sezonudur. Tabir yerindeyse yaz sezonu resmen bizim sektörün altın zamanlarıydı. Ama bu sezon öyle bir durum söz konusu değil."

Galip K.; "Tekstilin hiç iç açıcı bir yanı kalmadı. Bütün yıl boyunca yaz sezonunun gelmesini bekliyoruz. Fakat bu yıl hiç gelmeseydi daha iyiydi. Biz para kazanacağımıza daha çok cepten yemeye başladık. Ay sonunu zor getiriyoruz."

İsmini Vermek İstemeyen Esnaf; "Yaz sezonunun gelmesini bekliyorduk. Fakat gelmesi bizim açımızdan daha kötü oldu. Ben 15 yıldır bu sektörün içindeyim şimdiye kadar daha böyle kötü geçen bir sezon yaşamadım. İşlerdeki düşüşün sebebini havaya bağlasak geçen sezon bu zamanlar yine hava böyleydi. Onun için biran evvel bir çözüm yolu bulmamız gerekli."

Murat A.;"Şuan da tekstil piyasası çökmüş vaziyette. Biz fiyat olarak da zam falan yapmadık. Tam aksine zararına satış yapıyoruz. Örnek verecek olursak bir tişörtü geçen sezon 15 TL'ye sattığımızda elimizde stok dayanmazdı. Bu yıl 10 TL'ye satıyoruz fakat satış yok."

Aydın K.; "İşlerimiz hiç iyi durumda değil. Geçen sezon daha iyiydi. Geçen sezonu geçtim ondan önceki sezonlarda iyiydi. Ben meslek hayatım boyunca ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Yani bu durumun sebebini de bilemiyoruz. En azından sebebini bilsek ona göre çözüm yolu üretmeye çalışacağız."

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı