Haber Detayı
06 Kasım 2016 - Pazar 19:59
 
Tek eksik kitaplar
Çocuk Kütüphanesinin açılışı kitaplara kaldı
Gündem Haberi
Tek eksik kitaplar

 

Türkiye'nin ilk uygulamalı Çocuk Kütüphanesi özelliğini taşıyacak olan "Gaziantep Çocuk Kütüphanesi"nde çocukların kültürel ve sanatsal becerilerini geliştirmek için mozaik, müzik, resim atölyeleriyle drama etkinliklerinin düzenleneceği sahne oluşturuldu, ancak kütüphanenin öznesi kitaplar eksik kaldı.

Çocuklarda kütüphane alışkanlığının kazandırılmasına dönük hazırlanan projenin faaliyete alınmasını dört gözle bekleyen veliler, Türkiye'nin ilk uygulamalı Çocuk Kütüphanesinin ne zaman açılacağını merak ediyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlamasıyla hem velileri hem de öğrencileri heyecanlandıran 100. Yıl Parkı içerisinde yapılan çocuk kütüphanesinin açılışı merakla bekleniyor.

KÜTÜPHANEYİ MERAK ETTİLER

Gazetemizi arayan veliler, kentte baş gösteren kütüphane eksikliğinden dert yandı, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in "Gaziantep Çocuk Kütüphanesi" projesinin akıbetini merak etti, gündeme getirdi.

PROJE VAR AMA İCRAAT ÇOK AĞIR

Veliler, “Çocuklara kütüphaneye gitme alışkanlığının kazandırılması amacıyla hazırlanan Türkiye'nin ilk uygulamalı Çocuk Kütüphanesi güzel bir proje. Ancak biraz ağır ilerliyor. Öğretmenlerin istediği bazı hikaye kitaplarını belki açılacak kütüphanede buluruz. Kütüphanenin açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. 

TEK EKSİKLİK KİTAPLAR

Çocukların kültürel ve sanatsal becerilerini geliştirmek için mozaik, müzik, resim atölyeleri ile drama etkinliklerinin düzenleneceği bir sahne yer alacak olan kütüphanede sadece kitapların eksik kaldığı vurgulandı. Kitap eksikliğinin giderilmesinin ardından 15 gün içerisinde Çocuk kütüphanesinin açılacağı bildirildi.

NELER OLACAK NELER?

Kütüphanede hikaye zamanı uygulamaları, yaratıcı masal çalışmaları ve yazarlık atölyeleri gibi çocukların hayal güçlerini genişletmek ve zihinsel olarak gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla birçok etkinliklerin gerçekleştirilecek. Çocukların çalışmalarının sergileyeceği sergi alanları, uygulama bölümleri atölyelerin yanı sıra, dinlenme ve okuma alanları da olacak. Tasarlanan kütüphanenin ana temasını ağaç oluşturacak. Böylece çocuklara çevre bilincinin küçük yaşlarda aşılanması sağlanacak. Tamamen çocukların düşünülerek tasarlandığı kütüphane, onların rahat edebilecekleri ve verimli zaman geçirecekleri bir mekana dönüştürülecek. Çocuk dostu ve engelsiz kütüphane olma özelliğiyle de tüm çocukların faydalanacağı bir alan oluşturulacak. Bunların yanı sıra Çocuk Kütüphanesi’nde, çocuk kitapları yazarları ve uzmanlarla çocuklarımıza yönelik söyleşiler gibi etkinlikler yapılacak.

ÇOCUKLAR ÜYE OLACAK

Haftanın her günü saat 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet verecek olan kütüphanede yerli ve yabancı birçok yazara ait kitap yer alacak, çocuklar kitapları ödünç alıp, okuyarak tekrar kütüphaneye getirecek, yeni kitaplarını alabilecek. Çocuklar kütüphaneye üye olacak, onlara birer üye kimlik kartı verilecek, bu da onların kütüphaneye aidiyet duygularını artıracak. Kütüphanede kurulan sistem sayesinde hangi çocuğun kaç kitap okuduğu, hangi sıklıklarda kitap ödünç aldığı ölçülerek takip edilecek, okumaya teşvik için etkinlikler düzenlenecek.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı