Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 09:01
 
TBMM Başkanı Yıldırım: Türkiye hiçbir zaman tehditle hizaya getirilecek bir ülke değildir
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Türkiye'yi tehditle hizaya getireceğini zannedenler çok büyük yanlış içindedir, Türkiye hiçbir zaman tehditle, parmak sallamakla hizaya getirilecek bir ülke değildir." dedi.
Video Haber Haberi
TBMM Başkanı Yıldırım: Türkiye hiçbir zaman tehditle hizaya getirilecek bir ülke değildir

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, tüm dünyanın ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı kararları şaşkınlıkla izlediğini, bu durumun sürdürülebilir olmadığını belirterek, "Hele hele Türkiye'yi tehditle hizaya getireceğini zannedenler çok büyük yanlış içindedir, Türkiye hiçbir zaman tehditle, parmak sallamakla hizaya getirilecek bir ülke değildir." dedi.

Gelişmiş ülkelerin artık gelişmekte olan ülkelere fon akışını engellemek için faiz yükselterek rezerv parayı silah olarak kullanarak ambargo ve kısıtlama uygulayarak önlemler almaya başladığına işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bu dünyanın geleceği, barışı ve küresel refah için pek hayra alamet bir iş değildir. Hiçbir şekilde rezerv para silah olarak kullanılamaz. Ne yazık ki dünya bir şaşkınlık içerisinde yeni Amerikan Başkanı'nın aldığı kararları izlemektedir. Bu sürdürebilir bir durum değildir. Ve mutlaka bu yanlıştan dönülmelidir. Hele hele Türkiye'yi tehditle hizaya getireceğini zannedenler çok büyük yanlış içindedir, Türkiye hiçbir zaman tehditle, parmak sallamakla hizaya getirilecek bir ülke değildir. İstiklal Savaşı'nda 7 düvele karşı dimdik durmuş, çaresizlikler içinde büyük bir istiklal mücadelesi vermiş bu millet, bugün de aynı yerdedir. Ben şunu memnuniyetle ifade etmek istiyorum, Amerika'yla yaşamaya başladığımız bu krizde siyaset konsolide olmuş ve Meclis'te temsil edilen ve edilmeyen tüm partiler tek ses haline gelmiştir, ülkemize karşı dayatmalara karşı çıkmıştır. Bundan sonra iş siyasi iktidara, gerektiğinde de Meclise düşmektedir. İktidarın arzu ettiği reform ve düzenlemeler yeni sistemde Meclisimizde kanun teklifine dönüştürülecek ve ülkemizin aydınlık yarınları için alınması gereken kararlar mutlaka alınacaktır."

Sermayenin serbest dolaşımını savunan ülkelerin bugün kendi sermayelerini göndermemek için tedbirler aldığını kaydeden Yıldırım, "Biz de bu anlayışa yönelmek durumundayız. Bir yandan yabancı sermaye girişini daha da uzun vadeli özendirmek diğer yandan kendi sermaye birikimimizi de ülkemizde tutmak mecburiyetindeyiz." dedi.

Konuşmasına AB ile ilişkilere de değinen Yıldırım, bu konuda AB'den kaynaklanan güven eksikliğinin yaşandığını, Türkiye'de "AB'nin Türkiye'yi oyaladığı" yönünde bir kanaatin oluştuğunu aktardı.

Türkiye'nin AB üyesi ülke olma hedefinden vazgeçmediğini, bu konuda AB'den daha samimi, kararlı ve vizyoner bir bakış açısı beklediğini vurgulayan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü, istiklalini hedef almayan, Türkiye düşmanlarına alan açmayan her ülkeyle milli çıkarlarımızı koruma ekseninde ilişkilerimizi mutlaka geliştireceğiz. Hak ve hürriyetlerin geliştirilmesi, demokrasinin geliştirilmesi, çoğulcu anlayışın yerleşmesi ekseninde AB çıpasını da önemsiyoruz. AB'nin de Türkiye ile iyi niyete dayalı, karşılıklı çıkarları gözeten bir eksende hareket etmesini beklemek en doğal hakkımız. AB'yi sadece şartlar iyi olduğunda değil şartlar olumsuz olduğunda da yanımızda görmek istiyoruz."

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın konuşmasının ardından, açılış törenine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sangay Bhattacharyya, protokol üyeleri ve yabancı delegasyon temsilcilerinin katılımıyla açılış kurdelesi kesildi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı