Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 20:10
 
“Tasarruf bilinci oluşturulmalı”
Türkiye İsraf Raporu yayınlandı…
Ekonomi Haberi
“Tasarruf bilinci oluşturulmalı”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye İsraf Raporu’na ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Ticaret İl Müdürü Vekili Bilal Yazıcı, dünyada teknolojinin de hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte tüketimin arttığını kaydetti. Türkiye İsraf Raporu’nun dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğinin altını çizen Yazıcı, “Rapora baktığımızda, insanlarda tasarruf bilincinin yeterli seviyede olmadığı ve bu bilinci oluşturmak için farkındalık çalışmaları yapılması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye İsraf Raporu’na ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep İl Ticaret Müdürü Vekili Bilal Yazıcı, “Gıda, tasarruf kavramı, giyim, lüks tüketim ve israf konularında farkındalık yaratılması amacıyla hazırlanan Türkiye İsraf Raporu, Gaziantep’i de içine alan 26 ilin kent merkezinde; bin 650 kişi ile görüşme yapılarak hazırlandı. Gaziantep’te çalışma kapsamında 51 kişi ile görüşüldü, toplam katılımcının yüzde 3,1’ine tekabül ediyor. İsraf denince insanların aklına ekmek israfı geliyor ama israf yalnızca bununla sınırlı değil. Özellikle teknolojinin hayatımızda daha fazla yer alması ile birlikte hemen her konuda insanlar israf ediyor. İnsanlar, zamanını, araç gereçlerini, yemeklerini, kıyafetlerini israf ediyorlar. Raporda çıkan sonuca göre insanlar en fazla israfı gıdada ve giyimde yapıyor. Giyim alışkanlıklarında çok hızlı bir tüketim var. İkinci konu ise elektronik, elektronikte insanlar hızlı bir dönüşüm içerisinde. Cep telefonunu yılda bir kez değiştirenlerin oranı çok yüksek. Akıllı telefon kullananların oranı yüzde 83.8. Telefonu olmayan kişi oranı yüzde 1.5. Her 100 kişiden 2’sinin telefonu yok.”

“FARKINDALIK ÇALIŞMALARI YAPILMALI”

Raporun özüne değinen Yazıcı, “Türkiye İsraf Raporu’nun bizde uyandırması gereken, tasarruf kavramı ile ilgili bir bilinç oluşturması. Rapora baktığımızda insanlarda tasarruf bilincinin yeterli seviyede olmadığı ve bu bilinci oluşturmak için farkındalık çalışmaları yapılması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Enerji, su, gıda gibi temel ihtiyaçlar kaybedildiğinde geç olabilir.”

“BİLİNÇLİ NESİL YETİŞTİRİLMELİ”

“Geleceğe Değer Katmak İçin Sıfır Atık” sloganı ile hazırlanan Sıfır Atık Projesine değinen Yazıcı, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Sıfır Atık Projesi ile atıkların geri dönüştürülerek yeniden kazandırılması konusunda çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz hafta yapılan toplantılarda da atıkların geri dönüştürülmesi ile ne kadar tasarruf edileceği konuşuldu. Kurum ve kuruluşlar bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor ancak; vatandaşların da bu konuda daha duyarlı olmaları gerekiyor. Tasarruf ve tüketim konusunda insanların bilinçlendirilmesi için okullardan başlayarak, bu bilinci aşılamamız gerekiyor. Böylelikle çocukluk dönemlerinde başlanarak, tasarruf bilinci olan insanlar kazandırmış olacağız.”

“OKULLARDA BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR”

Gaziantep Ticaret il Müdürlüğünün bilinçlendirme konusunda yaptığı çalışmaları aktaran Yazıcı, “Bu noktada hazırlanan broşürlerle tasarruf bilincinin çocuklarımıza aşılanması için okullarda bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Bakanlığımız Tüketicinin Korunması ve Piyasa  Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu broşürlerde, ‘bilinçli tüketici nasıl olur?’ konusunda öğrencileri bilgilendiriyoruz. İnal Aydınoğlu İlkokulunda bilgilendirmelere başladık. Öğretmenlerimizle, tüketim alışkanlığı ile alakalı, ‘Bilinçli tüketim alışkanlığı nasıl edinilmelidir?’ konusunda çalışma yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı