Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 17:01
 
“Tarım yoksa sanayi yok”
Gaziantep Ticaret Odası’nın etkinliği büyük ilgi gördü
Ekonomi Haberi
“Tarım yoksa sanayi yok”

Gaziantep Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen “Para Dedektifi, Başka Bir Dünya Mümkün ve Hızlı Karar” gibi programların yapımcılığını üstlenen Cem Seymen’in konuşmacı olarak katıldığı “Bereketli Topraklar Üzerinde Geleceğin Ekonomisi” konulu söyleşi büyük ilgi gördü. 

Gaziantep Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe GTO Yönetim Kurulu, GTO meclis üyeleri, üreticiler ve ziraat mühendislerinin yanı sıra öğrenciler de büyük ilgi gösterdi. Ekonomi ve tarım konulu söyleşide Cem Seymen ekonomiyi, hem Türkiye’nin iç dinamikleri hem de diğer ülkelerin ekonomi modelleri ile analiz ederek yorumladı.

Söyleşide katılımcılara hitap eden Cem Seymen, sanayileşmek için tarımın güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Tarımı güçlendiremezsek sanayileşmeyiz. Türkiye beş bin yıllık bir ülke, yüzde 80 tarım ithalatı yapıyor” ifadelerine yer verdi.
Tarımda kendi tohumumuz ve yerli ırklarımızın ıslah edilmemesini eleştiren Seymen, zengin toprağımız, güneşimiz, rüzgârımız olmasına rağmen nasıl dışa bağımlı olduğumuza anlam veremiyorum. Gençler, "Bir hayaliniz olsun. Bunu gerçekleştirmek için ısrarcı olun" diye konuştu.
Seymen, kalkınmanın yolunun eğitimden geçtiğini ifade ederek eğitime yatırım mesajı verdi. Eğitime önem veren ülkelerin ekonomide geldiği noktaya en iyi örneğinin Tayvan olduğunu belirten Seymen, katılımcıların soru ve görüşlerini de dinledi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı