Haber Detayı
10 Aralık 2015 - Perşembe 16:51
 
“Tarım sektörü büyük rol oynadı”
Ekonomi Haberi
“Tarım sektörü büyük rol oynadı”

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 2015 yılında yaşanan belirsizliklere rağmen Türkiye'nin üçüncü çeyrekte yüzde 4’le beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade etti.
GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, TÜİK tarafından açıklanan 2015 yılı Türkiye üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Tiryakioğlu, “Beklentiler büyümenin yüzde 2,8 oranında olması yönündeydi. Yüzde 4’lük büyüme piyasalar için sürpriz oldu. Büyümenin sürdürülebilir kılınması ve potansiyelin arttırılması için reformların zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme oranında, tarım sektöründeki gelişme hızının ve iç tüketim harcamalarının artmasının etkili olduğuna vurgu yapan Tiryakioğlu, “2016’nın büyüme hamlemizin çok daha iyi seviyelere ulaşması açısından verimli bir yıl olarak geçmesini bekliyoruz. Bu konuda hükümetin reformlar ve icraatlarını içeren eylem planı büyük önem taşıyor" diye konuştu.
Tiryakioğlu, tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değerinin, yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre, sabit fiyatlarla yüzde 11,1'lik artış göstermesinin ise ayrıca sevindirici bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı