Haber Detayı
14 Mayıs 2017 - Pazar 17:21
 
Tarihi filmlerin aksesuarları Gaziantep'ten
Gündem Haberi
Tarihi filmlerin aksesuarları Gaziantep'ten

Türkiye'de ve dünyada çekilen tarihi dizi ve filmlerde kullanılan savaş aksesuarları ve malzemeler, Gaziantep’teki ustaların elinden geçiyor. Bir çok ünlü isim de bu işlemelere yoğun ilgi gösteriyor.

Türkiye'de çekilen Muhteşem Yüzyıl, Karagül gibi diziler ile önemli bir bölümü Malta'da çekilen Truva filminde kullanılan birçok savaş ve dönemin ev aksesuarları, Gaziantep'teki sedef ustalarının elinden geçiyor. Gaziantep'te 35 yıldır sedef ustalığı yapan Ali Tanrıöver, Türkiye ve dünyadaki dizi ile sinema filmi sektörüne çok sayıda, kılıç, balta, mızrak, kabza, kama, taht gibi malzemeler gönderdiklerini ifade etti. En basit bir malzemeye işlenen sedefin yaklaşık 1 haftalık uğraş gerektirdiğini belirten sedef ustası Tanrıöver, sedef işlemelerine birçok ünlü ismin de ilgi gösterdiğini ifade etti.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Zülfikar kılıcı ve Osmanlı Devlet arması yaptığını söyleyen Tanrıöver, tarihçi İlber Ortaylı'ya ise isimlik, saat ve çıralık gönderdiğini ifade etti.

Yavuz Bingöl'e sedef ustalığı dersi

Tanrıöver, Gaziantep ve Halfeti de çekilen 'Karagül' dizisinde rol gereği sedef işlemeciliği yapan ünlü sanatçı ve oyuncu Yavuz Bingöl'e ise dizideki mesleği için özel olarak ders verdiklerini kaydetti. 35 yıllık sedef ustası, "Devlet erkanının büyüklerinden sıradan memurlara, ünlülere, iş adamlarına kadar hitap etmediğimiz kesim yok. Abdullah Gül'e Zülfikar kılıcı, Osmanlı Devlet arması yaptık. İlber Ortaylı'ya isimlik, saat, çıralık verdik. Ayrıca silah kabzası yaptık. Yavuz Bingöl oynadığı dizide bu mesleği canlandırdığı için bizden eğitim gördü. Tarihi içerikli dizilerde, sedef eşyaları yaptık. 'Truva' filmine de eşya verdik. Tek Antep'te yapılan ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar ustası olan bir meslek bu. Güzel fuarlarımız olsun, bu meslek dünyaya tanıtılsın istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz" dedi.

Tabut işine girmek istiyor

Evliye Çelebi'nin Seyehatnamesi'nde Fatih Sultan Mehmet Han'ın tabutunun son sedeften olduğunu belirten Tanrıöver, bu nedenle tabut işine girmek istediğini ifade etti. İki hayalinden birinin tabut işi olduğunu söyleyerek, devletten destek isteyen sedef ustası, diğer hayalinin ise önceki saraylar gibi lüks villa ve yalıları komple sedef döşemek istediklerini ifade etti. Ali Tanırıöver, “Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde okudum. Fatih Sultan Mehmet Han'ın tabutunun son sedeften olduğunu söyler. Oradan bu tabut yapma işi aklımda fikir oldu. Bunu araştırdığımda ise gerçekten de güzel paralar kazanılacak bir yeni iş olanağı bizim için. Bir başka hayalim ise daha önce saraylarda olduğu gibi bugünkü villa ve yalılara sedef işlemek istiyorum. Villa ve yalıların, kapılarından, pencere ve masalarına kadar her yerinde komple sedef döşemek istiyorum. Ama imkanlarım yok" diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı