Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 17:05
 
Suriyeli sığınmacılarla ipler geriliyor
Siyaset Haberi
Suriyeli sığınmacılarla ipler geriliyor

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan KAPLAN, TBMM Genel Kurul Görüşmelerinde Meclis kürsüsünde Gaziantep’in sorunlarını anlattı.

Kaplan, Suriyeli Sığınmacıların Gaziantepli vatandaşlarla arasındaki gerginliğin arttığını belirterek, bu gerginliğin en büyük nedenlerinin ekonomik kriz, işsizlik ve hayat şartları olduğuna dikkat çekti.

Kaplan, “Gaziantep’in en büyük sorunlarından biri göç.

Suriyeli sığınmacıların en yoğun göç ettikleri şehirlerden biri olan Gaziantep’te verilere göre kayıtlı Suriyeli sayısı 400.000 kişiyi geçiyor. Kayıt dışı çalıştırılma sayısı Gaziantep’te çok fazla. Güvenlik problemi çok fazla. Hemen her gün yaralanmalı, ölümlü haberlere denk geliyoruz. Sığınmacılarla Gaziantepliler arasında ilişkiler giderek geriliyor. Ekonomik krize bağlı olarak artan işsizlik, geçim sıkıntısı bu gerginliği giderek derinleştiriyor. Gaziantep’te nüfusun olağan dışı artış göstermesi iğneden ipliğe her şeyi etkiliyor. Su yetmiyor, elektrik yetmiyor. Kiralar aldı başını gitti” diye konuştu.

EKONOMİK KRİZ GAZİANTEP’İ VURUYOR, AKP GÖRMEMEZLİKTEN GELMEYE DEVAM EDİYOR!

Kaplan’ın konuşması şöyle devam etti: “Ekonomik kriz Gaziantep’te sanayiyi de vurdu. Hiçbir iş kolunda kar oranı 40-50 değilken, artan maliyet sanayiciyi de bunalttı, iş yapamaz hale getirdi. Gaziantep’te 14 büyük firma konkordato ilan etti, 40 firma konkordato için başvuruda bulundu. Konkordato ilan eden firmalar, kapatılan fabrikalar, toplu işten çıkarılmalar giderek artarken; AKP İktidarı içi boş vaatlerle çözüm bulmak yerine, sorunları görmemezlikten gelmeye devam ediyor” diye açıklamada bulundu.

GAZİANTEP’İN ŞİRAZESİNİ KAYDIRDILAR!

Konuşmasında Gaziantep’teki çarpık kentleşme ve betonlaşmayı vurgulayan Kaplan, hava kirliliğinin de en büyük nedenlerinden birisinin çarpık kentleşme olduğunu öne sürdü.

Kaplan, “Bir diğer sorun çarpık kentleşme. Ranta kurban edilen yeşil alanlar, yandaşlar zengin olsun diye imara açılan araziler, kat üstüne kat çıktırılan binalar Gaziantep’i sağlıksız bir kente dönüştürdü. Örneğin Büyükşehir Belediyesi CHP’deyken yapılan 100. Yıl Kültür Parkı şimdilerde beton yığınına dönüştü. AKP rantı esas alan yapılaşma ile Gaziantep’in şirazesini kaydırmaya devam ediyor” dedi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı