Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 18:19
 
“Sulamada kolaylık sağlanmadı”
Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, çiftçilerin ürün maliyetlerinin yüksek olduğunu söyledi. Yiğit, “Üreticiye kolaylık sağlanmalı ve çiftçi iyi tarım uygulaması ile bilinçlendirilmeli” diye konuştu.
Ekonomi Haberi
“Sulamada kolaylık sağlanmadı”

Son yıllarda tarım ürünlerinde yaşanan fahiş fiyat artışları sıkça tartışılıyor. Yanlış tarım politikaları nedeniyle tarımsal üretim merkezi olan Türkiye’de tarımsal üretim her geçen gün azalıyor. Tarımsal üretimin önemli üslerinden olan Gaziantep’te de çiftçiler her geçen yıl artan maliyetler nedeniyle tarım alanlarını terk ediyorlar. Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Gaziantepli üreticilerin sorunlarını gazetemizde anlattı. Gaziantepli çiftçilerin sorunlarını değerlendiren Yiğit, ‘’Geçtiğim yıl Tarım Bakanı Gaziantep’e geldiğinde birlikte katıldığımız bir toplantıda, çiftçilerin sorunlarını anlatmıştık. Üreticinin işini kolaylaştırılıyor ancak enerji konusunda sıkıntılar var. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye tarımsal sulamada kolaylık sağlanması gerektiğini söyledik.”

“KOLAYLIK SAĞLANMADI”

Bakan Pakdemirli ile görüşmesinin ardından yaşananları aktaran Yiğit, “Çiftçilerin daha çok üretim yapabilmesi için tarımsal sulama konusunda çiftçilerimizin desteklenmesi gerekiyor. Bakan Beyle konuşmam neticesinde TEDAŞ yetkilileri Gaziantep’e geldiler. Çiftçilere çıkarılan zorluklar anlattım. Üreticilerimiz kendi tarlasında kuyu açacağı zaman Kahramanmaraş Bölge Su İşlerinden kuyu ruhsatı, İlçe tarımdan tarımsal sulama belgesi aldıktan sonra bu dosya ile TEDAŞ’ a gidiyor. Çiftçilerimiz uzun evrak işlemleri ile uğraştırılıyor. Bu konuda çiftçiye kolaylık sağlanmalı. Bakan Pakdemirli, “Bu konuyu kolaylaştıracağım” demesine rağmen herhangi bir kolaylık sağlanmadı. Tarım üreticisini teknolojiye alıştırıp kullandırtmamız gerekiyor. Çiftçiler, maliyetleri yüksek olduğu için teknolojiyi kullanamıyor. Üretici yeni bir traktör alacağı zaman Ziraat Bankası çiftçiden dosya masrafı alıyor. Gübre ve mazot çok pahalı, çiftçinin maliyeti düşürülmediği sürece üretici kazanamaz. Biz tarım ülkesiyiz bu durumu düzeltmeliyiz.’’

“ÇİFTÇİ, ÜRETİMİ BIRAKIYOR”

Tarımsal alanda düzenlenmesi için önerilerde bulunan Yiğit, “Tarıma ağırlık verip üreticiyi destekleyip üretimi arttırmalıyız. Başka türlü üretimi devam ettirmemiz mümkün değil. Üreticinin ürününü tarladan, halka sunması daha avantajlı olur, buna imkan sağlanmalı. Diğer türlü komisyon parası, nakliye parası ödeyince ne çiftçi para kazanıyor ne de vatandaş daha ucuz ürün alabiliyor. Küçük üretici para kazanmadığı için çok kişi çiftçiliği bıraktı. Çiftçiyi üretim alanında tutmamız için onlara destek olmamız gerekiyor. Üretici geçinemediği için şehirlere geliyorlar.”

“ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ”

Çiftçilerin sorunlarına ilişkin konuşmasını sürdüren Yiğit, “Üreticiden alınan fiyat ile tüketiciye satılan fiyat arasında yüksek bir fark var. Bizim ülkemiz tarım ülkesi bizim dışarıya ihracat yapmamız gerekirken biz tarım ürünü ithal ediyoruz. Devletimiz ithal ürünü değil yerli üreticiyi desteklemeli. Dünyada en çok bizim çiftçimiz tarımsal ilaç kullanıyor. İyi tarım uygulaması için üreticimiz ziraat mühendislerine danışmadan ilaç kullanmasınlar Çiftçi artık ilaç almak için ziraat mühendislerine reçete yazdırmak zorundalar. Çiftçilerimizin bu konuda bilinçlendirme çalışmamız var’’ diye konuştu.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı