Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 17:35 Bu haber 2176 kez okundu
 
Sucu’dan Gül’e sert tepki
Siyaset Haberi
Sucu’dan Gül’e sert tepki

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı Birinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi.  32 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda gündem dışı söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Gaziantep İlçe kongrelerinde yaptığı konuşmalarda CHP’ye yönelik eleştirilerine tepki gösterdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan CHP Meclis üyesi Mehmet Sucu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ilçe kongrelerinde yapmış olduğu açıklamalara tepki gösterdi. Sucu, “Son bir haftadır ilimizde AK Parti Kongreleri sürüyor. Bakanlarınız, milletvekilleriniz ve belediye başkanlarınız buralara katılıyorlar. Umarım bu süreçte Cumhuriyet Halk Partisi kadar parti içi demokrasiyi çalıştırabilirsiniz. Artık Cumhuriyet Halk Partisi’ni örnek alıyorsunuz görüyoruz. Bu konular meclisimizin esas gündemi değil, ancak sizlerin de katıldığı kongrelerde bakanlar, milletvekilleriniz, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, ‘Ey CHP’ diyerek yükleniyorsunuz. Araban’da yapılan kongrede Fatma Hanım, Araban ile ilgi projelerini anlattı. Buna bir itirazım yok. Tabi ki Türkiye’de gündem buralarda konuşulacak, ancak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden kişilere herhangi bir tepki vermeyen Adalet Bakanımız, hedefine CHP’yi koymuş. Nizip’te, Araban’da yapılan konuşmalara CHP eleştirildi. Oysaki bakanlarımız, milletvekillerimiz, seçilmiş oldukları şehre dönüp baktıklarında bu kent son 15 yılda beton yığını hale geldi. Beş katlı binaların yanına 10-15 katlı binalar yapıldı, diğer binaların hava alacak yerleri kalmadı. Onun dışında yeşil alanlar yok edildi, okul alanları ticari alanlara dönüştürüldü. Biz bakanımızın bunları da konuşmasını beklerdik. Geçtiğimiz günlerde basında da yer aldı, Metro’nun arkasında kalan bölge yeniden geldi. Biz CHP grubu olarak ret vermiştik, ancak meclisten geçmişti. Mahkeme bu kararı bozdu, yeniden meclis gündeminde görüşülecek. Sayın Adalet Bakanı, kentin trafik sorunu görüşebilirdi. Milli Egemenlik Bulvarı’nda Buhara Kavşağı’na 25 dakikada gelebildim. Maalesef ‘Marka Kent’ diye övünürken, bazı şeyleri de gözden kaçırdınız. Gaziantep’in 4’te 1’i büyüklüğünde olan illerin, bizden beş kat, on kat büyük havalimanlarına sahip olduklarını gördük. Biz bununda kentin eksikliği olduğunu düşünüyoruz. Keşke Sayın Bakan bunları da konuşsaydı. UNESCO’dan Gastronomi Ödülü alan Gaziantep, nasıl olurda yaşanabilir kentler arasında geri sıralarda olduğundan da söz etseydi. Ey Adalet Bakanı, biz sizin makamınıza, kişiliğinize saygı duyarız, ancak partimize söz ederseniz bizde bunun cevabını veririz. CHP bu ülkenin sigortasıdır. CHP bugün hak, hukuk, adalet yerini bulsun diye milyonlarla birlikte yürüyüştedir. Her zaman olduğu gibi beraber, ‘adalet’ diyeceğiz. Kongrelerinizde keşke kentin sorunlarını konuşsaydınız, Cumhuriyet Halk Partisi’ni değil” diyerek sözlerini noktaladı.

“KİMSEYİ RENCİDE ETMEDEN ANLATILMASI GEREK”

Gaziantep’te 4 ilçe kongresi yaptıklarını söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Kongrelerimize baktığımızda tam bir demokrasi şöleni, heyecanlı oldu. Her ilçeye gittiğimizde heyecanı yaşadığımız bir kongre süreci oldu. Muhalefet partisinin de bu konudaki görüşlerine saygı duyuyoruz. Adalet Bakanımız Gaziantep Milletvekili, kongrelerimize zaman ayırması, teşkilatımıza sahip çıkması bizim için çok önemli. Tabi bir taraftan da kabinede de Adalet Bakanı olarak görev yapıyor, o günkü güncel konularla ilgili de konuşma yapması, gelen sorulara cevap vermesi çok normal. 15 Temmuz gibi hain darbe girişimini yaşamış ülkenin evlatlarıyız. Devlet kendini korumak için bir takım tedbirler alıyor. Bunu alırken de hukuk ortamında, adalet ortamında yapmaya çalışıyor. Bizimde Ana Muhalefetten beklentimiz, Sayın Genel Başkandan da çok daha sağlam durması konusunda da halkın talebi var. Memleketimiz ile ilgili çok önemli bir süreçten geçtik. Elbette ki bunun yan etkileri olacak, ama bunu Ana Muhalefetle bir eylem ve söylem birliği yaparak, yapacağız. Ülkenin bekası söz konusu, bu meselelerde de partizan bakış açısının bir tık daha üzerine çıkmamız gerekiyor. Adalet Bakanımızdan, Sayın Genel Başkanın söylediği konular üzerinde yaptığı yorumu bu işin başındaki bir kişi olarak hem şehre hem de gelen sorularla ülkeyi aydınlatmak zorunda. Bunu yaparken, herkesin konusunu anlatırken kimsenin kimseyi rencide etmeden anlatması, farklı suçlamalara gitmemesi gerekiyor. Bu meselelerde dikkatli olmamız, ortak karar almamız gerekiyor. Adalet hepimize lazım, kalkınma hepimize lazım. Bu noktada geniş bakmamız ve halkımızın bizden beklentilerini iyi yönetmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“1 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN ÜRETTİK”

Sucu’nun sorularını yanıtlamayı sürdüren Şahin, “Şehrin beton yığını haline geldiğini söylediniz, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığının sunumunu aldım. Göreve geldiğimiz andan itibaren yeşil alandaki artış sayısı şuanda yılda 1 milyon metrekare yeşil alan üretmişiz. Yeşil benim en hassas olduğum konudur. Yeşil alan konusunda siz ne diyorsanız yapmaya hazırız. Bir yılda 1 milyon metrekare yeşil alan yapıyoruz. Alleben Göleti’nin devamı ve Nurgana’daki 200 dönüm arazi önemlidir. Yanlış bir şeyimiz varsa düzeltelim, biz o yüzden gri rengi, yeşile dönüştürüyoruz.  Yeşeren Gaziantep iddiasıyla yapıyoruz. Daha ilk göreve geldiğimizde ‘Doğaya Aşkımızı İlan Ediyoruz” demiştik. Bu konu bizim en hassas konumuz. Metronun arkasındaki yerle ilgili mahkemenin durdurduğu plan eski plan. Bu konuda meclisimizin iyi bir şekilde bilgi sahibi olması gerekiyor, çünkü özellikle basın üzerinde giden bilgide yanlış bir kanaat oluşuyor ve acaba deniyor. O yüzden biz bu meclisten birinci ve beşinci aylarda bu planı geçirdik. Bunlarla ilgili mahkeme süreçleri devam ediyor.  Hukuk devletinde çıkan sonuca saygılıyız. Ancak eski planın iptal edilmesini yeni plan iptal edilmiş gibi gösterilerek, toplumun kafasının karıştırılmasını yanlış buluyoruz” diye konuştu.

Sucu, lokal yeşil alanlarının korunması gerektiğine dikkat çekerek, “Şehri yayarken daha planlı yayalım” dedi.

(Y.ÖZTÜRK)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı