Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 21:48
 
“Stokçuluk yaptırmayız!”
Fakıbaba’nın çözüm önerisi; “Fındıklı baklava”
Ekonomi Haberi
“Stokçuluk yaptırmayız!”

Bakan Fakıbaba, artan fıstık fiyatlarına çözüm için, fıstıklı baklavaya alternatif olarak fındıklı baklava önerisinde bulundu.

AK Parti Gaziantep İl Binasında partililerle bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, artan fıstık fiyatlarına ilişkin yaptığı konuşmada, “Üretici arkadaşlarımızın para kazanmasının her zaman yanındayız, bizlerde onları destekleyelim. Sadece parası olup bu işle iştigal etmeyen, sadece stokçuluk yapan ve stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşıyım. Stokçuluk yaptırmayız, yaptırmasına da izin vermeyiz” dedi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, Ak Parti Gaziantep İl Binasında partililerle buluştu. Toplantıda konuşan Bakan Fakıbaba, Filistin’de hayatını kaybeden insanları anarak sözlerine başladı. Bakan Fakıbaba, “60’lı yıllarda sağ-sol diyerek gençleri birbirine kırdırdılar. Sonra Alevi-Sünni, Kürt-Türk dediler. Bunu yapanlar bizi bölemeyeceklerini anladılar. Ekonomik olarak üzerimize gelme planları var ama bunda da mutlaka başarısız olacaklar. Türk insanını kendi insanları gibi sanıyorlar. Oysa Türk insanı, inançlıdır, çalışkandır, devletine, bayrağına bağlı insanlardır. Bunlar ise manevi özelliklerini yitirmiş, makineleşmiş insanlar. Türkiye, AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan, hedeflerinde. Önce Recep Tayyip Erdoğan’ı değiştirelim, sonra AK Partiyi dağıtırız ve kuklalarımız vardır. Kuklalarımız ile Türkiye’yi 2002’ye kadar nasıl yönettiysek, bundan sonra da öyle devam ederiz. Allahın izniyle sizler varken, kimsenin gücü Türkiye’ye yetmeyecektir.”

“GAZİANTEP İLK YEDİDE OLACAK”

24 Haziran seçimlerine ilişkin sözlerini sürdüren Bakan Fakıbaba, “24 Haziran bizim için bir dönüm noktasıdır. Tüm dava arkadaşlarımız, gece gündüz demeden, kapı kapı dolaşarak, tüm kardeşlerimize yeni sistemimizi anlatacağız. Gaziantep esasında ilk onunda altında olmalı. Ben hemşerilerimi tanıyorum, bu yüzden Gaziantep’in ilk yedide olacağına inanıyorum. Ümmetin sigortası Türkiye’dir. 24 Haziran bizim için uyumadan, dinlenmeden, kapı kapı, dükkan dükkan dolaşıp, herkesin elini sıkıp, anlatmanın en önemli zamanıdır.“

“BAKANLAR KURULUNA TAŞIYACAĞIM”

Nizip, Karkamış ve Şahinbey Bölgelerinde bulunan fıstık ağaçlarının doludan zarar gördüğünün hatırlatılması üzerine konuşan Bakan Fakıbaba, “Çiftçilere yönelik borç ertelemesi konusu direkt olarak bakanlığın yetkisinde olan bir konu değil. Ancak 65.Hükümetin 65.Bakanlar Kurulu Toplantısını yapacağız. Bakanlar Kurulu’nda bu konuyu mutlaka gündeme taşıyacağım.”

“FAKIBABA MUTLAKA ÖNLEM ALIR”

Fıstık fiyatlarında meydana gelen artış ve baklavacıların tepkileri üzerine konuşan Bakan Fakıbaba, “Üretici arkadaşlarımızın para kazanmasının her zaman yanındayız, bizlerde onları destekleyelim. Sadece parası olup bu işle iştigal etmeyen, sadece stokçuluk yapan ve stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşıyım. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak, gerekli önlemleri alacağımı belirtmiştim. İnsanlara stokçuluk yaptırmayız, yaptırmasına da izin vermeyiz. Üreticilerle konuşuyorum, her türlü desteği veriyoruz. Sütün fiyatı, yem fiyatları arttığından dolayı; daha önce süte verdiğimiz destekler, 3-4 kuru iken, sessiz sedasız ürüne yem desteği olsun diye; 5-10-12 kuruşa çıkardık. Tarihte hiç görülmemiş bir artıştır. Ancak bedavadan para kazanmak isteyen, mesleği olmayıp 81 milyonun alım gücünü azaltan insanların karşısında biz varız. Piyasayı gözetliyorum, eğer fiyatlar bu ayarın altına düşmediği takdirde gerekli tedbiri alırız. Kesin kararımızdır. Hangi gıdada olursa olsun, elimizde gerekli regülasyon araçları vardır; bu ülke sahipsiz değildir. Üreticinin de, sanayicinin de, vatandaşında mutlu olduğu bir bakanlığı temsil etmek zorundayım. Bu bağlamda fıstığın fiyatını spekülatif anlamda artırmak isteyen kişilere şu iyi bilsinler ki; Ahmet Fakıbaba mutlaka önlem alır.”

“FISTIKLI YERİNE FINDIKLI BAKLAVA”

Fıstıklı baklavaya alternatif olarak fındıklı baklava önerisinde bulunan Bakan Fakıbaba, “Elimize yüz ton fındık var. Baklavacı arkadaşlar, insanlar bu lezzete alıştı, diyorlar.  Onlara da saygı duyuyorum, fıstıklı 60 lira ise, cevizli 50, fındıklı 40 lira olur. Çocuğuma baklava götüreceksem, mutlaka cevizli götürmek zorunda mıyım? Üretici arkadaşlarda çeşidi artırmalı. Bir yere gidiyorsunuz önünüze bir tatlı getiriliyor, sanki üç porsiyonluk tatlı gelmiş. İnsanların yiyebilecekleri oranda tatlı verilmeli. İsrafın önüne geçmemiz gerekiyor. İsraf eden iflas eder, Türkiye’ye bir şey olursa İslam Alemi gider. Bir Türkiye ayakta, bir Recep Tayyip Erdoğan ayakta. Mutlaka ve mutlaka israfı önlememiz gerekiyor. Fıstıkla ilgili olarak, lisanslı depo iki tane; Şanlıurfa, Kahramanmaraş’ta yapılıyor. Bir tane de Siirt’te yapacağız. Bunu sağladıktan sonra fırsatçılık kollayan insanlarında önünü de kapatmış olacağız. Bizim sözümüz söz” diyerek sözlerini noktaladı.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TEMMENİSİ BİZİM İÇİN EMİRDİR”

 AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, “Tarım Bakanımız bugün Gaziantep’te, kentimiz için önemli mesajlar verdiler. Gaziantep İl Teşkilatı, 24 Haziran’a hazır. İl Kongremizde Cumhurbaşkanımız, Gaziantep’i ilk onda görmek istediğini söyledi. Gaziantep Ak Parti’ye oy veren şehirler sıralamasında 29.sırada. Cumhurbaşkanımızın temennisi bizim için emirdir. O temenniyi emir olarak telakki ettik ve bu yönde çalışıyoruz. Gaziantep’imiz, teşkilatımızın çalışmaları ile Türkiye ortalamasının 10 puan üzerindedir. Son referandumda 11 puan aştık. 24 Haziran akşamına kadar, teşkilat olarak biz teyakkuz halindeyiz. Umduğumuz sonuçların inşallah çok daha iyisini alırız. AK Parti ile Türkiye çok daha iyi bir geleceğe gidecek.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı