Haber Detayı
18 Haziran 2017 - Pazar 19:56 Bu haber 820 kez okundu
 
Sosyal yaşam sıkıntılı
Üniversite öğrencilerinin gözünden Gaziantep
Gündem Haberi
Sosyal yaşam sıkıntılı

 

Ekonomik başarıları her zaman ülke gündeminde olan Gaziantep’te eğitim alan üniversite öğrencileri, eğitimlerinin ardından bu şehirde yaşamaya sıcak bakıyor. Ancak ekonomik başarısı ile ters bir görüntü sergileyen sosyal yaşamın, bu şehirde yaşamak için en büyük handikap olduğunu dile getiriyorlar.

Gaziantep, sanayi ve kültürel olarak bölgenin önemli merkezlerinden biri. Ortadoğu’nun ikinci en büyük halı ihracatçısı olan Gaziantep, tekstil merkezleri, zengin mutfağı, tarihi geçmişi ve sanayisi ile Türkiye'nin yükselen merkezlerinden biri haline geldi. Türkiye’nin altıncı büyük ekonomisine sahip Gaziantep, binlerce insana iş imkânı sağlıyor. Son yıllarda ekonomide yakaladığı istikrarlı çıkışıyla Türkiye'nin cazibe merkezi haline gelen Gaziantep, ihracatta beşinci sırada yer alıyor. Bu yakalanan başarıya kayıtsız kalamayan üniversite öğrencileri de eğitimlerini tamamlamak için geldikleri kültür şehrinde yaşamaya sıcak bakıyor. Ancak sıkıntılar gündeme geldiğinde, Gaziantep’in yaşamak için ideal bir şehir olmadığını dile getiriyorlar.

Üniversite öğrencilerinin gözünden Gaziantep’e baktık. İşte öğrencilerin gözünden Gaziantep…

Gaziantep Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Emre Çoban, memleketi Amasya’ya göre baktığımızda Gaziantep'in sanayinin yanında zengin bir mutfağa da sahip olduğunu, özellikle yöresel yemekleriyle şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini söyledi. Çoban,   "Gaziantep ihracatını her geçen gün daha da arttırıyor. Organize Sanayi Bölgesi'nde binlerce kişiye de iş fırsatı sunuyor.’’ diye konuştu.

Bunun yanında şehrin bazı kesimlerindeki insanların yaşam koşullarının daha fazla arttırılması gerektiğinin altını çizen Çoban, "Sanayinin gelişmesi beraberinde çarpık yapılaşmayı getiriyor. Özellikle göçle gelen insanların sosyal durumlarının düzeltilmesi gerekir. Ekonomik başarısı ile ter bir görüntü sergileyen sosyal yaşam var. Gaziantep’te iş hayatınızın dışında yaşamınızı sürdüreceğiniz sosyal alanlar çok yetersiz." dedi.

 

Hemşirelik bölümü 3. sınıf öğrencisi Şükran Akyıldız ise; ekonomideki bu çıkışın devamının sağlanması için herkesi kapsayan dengeli bir gelir dağılımının sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Gaziantep'in sanayide cazibe merkezi haline gelmesinin özellikle şehre olan göçleri arttırarak eğitimde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Akyıldız, “Gaziantep, gelişen bir şehir. Ticari gelişmişlik artıyor. Gaziantep’teki gelişmişlik düzeyi böyle devam ederse kalkınma bakımından Gaziantep, Türkiye’nin sayılı 5 ili arasına girebilir. Ayrıca ekonomik gelişmişlik ve halka dağılımı nüfus artışı ile ters orantılı olarak işler. Gelirlerin dağılımında bir denge gözetildiğini söyleyemeyiz. Sağlık, eğitim ve diğer hizmetlere ulaşmada da bu farkları görebilmekteyiz. Dışarıdan gelen öğrenciler bu şehrin gelişmesinde ve kalkınmasında büyük bir etken. Eğitimde ülke sıralamalarının altındayız. Eğer bu gelirler büyük çoğunluğa ulaşsaydı bu sıralama mutlaka daha değişik olacaktı. Sosyal yaşam alanları az olsa da bu alanda geliştiğini söyleyebiliriz. Ancak Gaziantep sosyal anlamda oldukça sıkıntıları olan bir şehir.’’

Eğitim fakültesi 2. sınıf öğrencisi Hüseyin Doğru ise, yaşadığı bazı sıkıntıları paylaşarak, "Gaziantep’te kalkınması sanayiden, sosyal yaşam alanları ise sadece parklardan ibaret.  Üniversite çevresinde emperyalist bir düzen var. Geceleri arkadaşlarla geç saatlere kadar dışarıda dolaşamıyoruz.  Zengin hep zengin, fakir ise hep fakir kalıyor. Otogarın şehir merkezinin dışında yer alması ve şehir içindeki ulaşım alanında çok büyük sıkıntılara neden oluyor. Gaziantep yaşamak için sıkıntıların bol olduğu bir şehir.”

Görüşlerini aldığımız diğer üniversite öğrencileri de genel olarak sosyal yaşam alanları ile ilgili sıkıntıya dikkat çekerek, “ Gelişen sanayisi ile belki Gaziantep, iş hayatı açısından cazip bir şehir. Ancak sosyal yaşam parklarla sınırlı. İnsanların iş hayatı dışında vakitlerini geçirecekleri alanlar oldukça kısıtlı. Üstelik sanayide beyaz yakalıların istihdamında henüz istenile seviyede değil.” Yorumunu yaptılar.

(A.Pepele)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sosyal, yaşam, sıkıntılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı