Haber Detayı
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 18:10 Bu haber 2076 kez okundu
 
Sosyal medyada ilk sıralardayız
Ekonomi Haberi
Sosyal medyada ilk sıralardayız

LENOVO Türkiye Pazarlama Direktörü Aysun Karabıyık Sarıkaya, 43.9 milyon kişiyle, nüfusun yüzde 56’sının mobil internet kullanıcısı olan Türkiye'nin, sosyal medya kullanımda dünyada Instagram'da 4'üncü, Facebook ve Twitter'da ise 7'nci sırada olduğunu söyledi.

Sektörde trendleri belirleyen yeni ürünlerin yanında, Türkiye’de ve dünyada değişen online tüketici alışkanlıkları, sosyal medya kullanımı, e-ticaret, iş hayatında teknolojinin kullanımı ve Lenovo’nun bu süreçteki payının konuşulduğu toplantı yoğun ilgi gördü. Özellikle yakın gelecekte internet ve teknoloji kullanımının ulaşacağı nokta ile ilgili öngörü ve planların büyük ilgi uyandırdığı konuşmada, 3D yazıcılar, drone’lar ve yapay zeka hakkında çarpıcı bilgiler paylaşıldı.

Ülkemizin e-ticaret hacmi 24,7 milyar TL

Türkiye’de 43,9 milyon kişiyle nüfusun yüzde 56’sının mobil internet kullanıcısı olduğunu belirten Aysun Karabıyık Sarıkaya; sosyal ağları kullanma konusunda 22 milyon kullanıcıile Instagram’da dünya 4’üncüsüyüz. 43 Milyon kişinin Facebook ve 11 milyon kişinin de Twitter kullandığını vurguladı. Sarıkaya, ülkemizde her geçen gün internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığının arttığına da dikkat çekti. Türkiye’de e-ticaret hacminin 2014’ten 2015’e 31 büyüdüğünün altını çizen Sarıkaya, “2016 yılında internet kullanıcılarının 33’ü online alışveriş yaptı. Bu da nüfusun 23’üne karşılık geliyor. Ülkemizin e-ticaret hacmi 24,7 milyar TL ve bunun genel perakende içerisindeki payı ise sade yüzde 1,3 oranında. Ülkemizde çok ciddi bir e-ticaret potansiyeli var. Örneğin Türkiye’de bir kişi ayda ortalama 499 video izliyor. Sadece bu veri bile insanların internet alışkanlığını ve interneti ne sıklıkta kullandığını daha iyi anlamak için yeterli.Online alışverişte aktif olan en büyük grup ise25-34 yaş grubu olarak görülüyor.Dönüşüme çok hızlı adapte olan bu tüketici grubunun değişen ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için tüm markalar önceki yıllara göre çok daha hızlı ve yenilikçi davranmak zorundalar.” ifadelerini kullandı.

En yeni teknoloji ürünleri anlatıldı

Lenovo Türkiye Pazarlama Direktörü Aysun Karabıyık Sarıkaya’nın anlatımı ile gerçekleştirilen toplantıda, IDC’ye göre dünyanın 1 numarası olan ve 31 çeyrektir pazarın büyümesinden daha hızlı büyüyerek liderliğini pekiştiren Lenovo’nun en son ürünleri de tanıtıldı. Dünyanın en ince ve hafif ikisi bir arada tableti Yoga Book ve telefona bir tıkla eklenebilen farklımodlar ile kişiselleştirilen, devrim niteliğindeki Moto Z serisi gibi ürünleri de tanıtıldı.

(S.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı