Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 19:04
 
“Sosyal medya kimliğimizdir”
Sosyal medya suç mahalline dönüşmesin!
Gündem Haberi
“Sosyal medya kimliğimizdir”

Gaziantep Barosu Genç Avukatlar Meclis Başkanı Av. Mehmet Cihan Mercimek, sosyal medya aracılığıyla en çok hakaret, tehdit, taciz, dolandırıcılık, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, kişisel verilen izinsiz kaydedilmesi ve müstehcenlik suçlarının işlendiğini söyledi.

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza dahil olan teknoloji iletişim araçları, insanların olumsuz kullanımı sonucunda suçlara karışmasına da sebep olabiliyor. Sosyal medyanın aktif olarak kullanıldığı Türkiye’de sosyal medya üzerinden işlenen suçların da adli mercilerde cezaları mevcut. Gaziantep Barosu Genç Avukatlar Meclis Başkanı Av. Mehmet Cihan Mercimek,  sosyal medya kullanımı, sosyal medya üzerinden işlenen suçlara ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Mercimek, sosyal medya kullanımına ilişkin, “Teknolojik açıdan bu kadar hızlı gelişmelerin yaşandığı dünyada, akıllı telefonların yaygın kullanımı sonrası sosyal medya kullanıcılarının sayısı bir hayli artmıştır. Sosyal medya istatistikleri,  we are social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistikleri “Digital in 2018 in Western Asia” ismiyle yayınlanmıştır. 81 milyon nüfusa sahip ülkemizde; Nüfusun 67’sini oluşturan 54,3 milyon internet kullanıcısı, Nüfusun 51’ini oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı, nüfusun 54’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var. İnsanlar internette günde ortalama 7 saat geçiriyorlar. Günde ortalama 2 saat 48 dk sosyal medyada zaman geçiriliyor.  Ülkemizde Facebook kullanıcı sayısı 43 milyon olarak belirlenirken, Instagram kullanıcı sayısı 37 milyon, Twitter ve Snapchat kullanıcı sayısı ise yaklaşık 9 milyon olarak görülmüştür” dedi.

SOSYAL MEDYA KİMLİĞİMİZDİR

Sosyal medyanın çok geniş bir mecra olduğunu belirten Mercimek, “Hayatımızın her alanına giren sosyal medya hesaplarımız, sosyal iletişimin kurulması, acımızın ve sevincimizin paylaşılması, görüşlerimizi toplum nezdinde dile getirilmesi gibi fonksiyonlara sahip olan,  hatta yılardır ulaşamadığımız arkadaşlarımıza dakikalar içinde ulaşmamızı sağlayan geniş bir mecradır. Sosyal medyanın bu denli olumlu yönlerinin yanı sıra kullanıcının bilinçsiz hareket etmesi halinde saniyeler içinde suç işlemesine olanak veren bir ağa dönüşme özelliği de mevcuttur. İnsanlar, kendilerine özgü mail adreslerinden sosyal medya hesabı açabilmekte ve kendilerine özgü kullanıcı adıyla bu hesapları kullanmaktadır.  Sosyal medya hesaplarının kullanıcı adı ve şifreleri,  bir nevi sosyal medya kimliğimizdir” dedi.

SOSYAL MEDYA SUÇ MAHALLİNE DÖNÜŞMESİN

“Sosyal medya, insanların sosyal iletişim kurma amacını aşmamalı, insanlar bu hesaplarını kullanırken özgürlük sınırlarını bilmelidir” diyen Mercimek, sosyal medyanın suç mahalline dönüşmemesi gerektiğini vurguladı.  Mercimek, “Aksi halde sosyal medya, sosyal iletişim platformu özelliğini kaybederek, bir anda suç mahalli haline dönüşebilir. Nasıl ki gündelik yaşamda özgürlüğümüz, başka bir insanın özgürlük sınırlarına dokunana kadar ise sosyal medyada da bu şekildedir. Bir mail hesabı oluşturularak, sosyal medya hesaplarına üye olunması, özgürce suç işlenebileceği anlamına gelmemektedir. Yapılan bir paylaşım, yorum, beğeni hatta kurulan yeni bir arkadaşlık dahi bir anda bir ceza davası ile karşılaşmamıza, bir anda tazminat davasında davalı konumunda bulunmamıza neden olabilir. Özellikle sosyal medya aracılığıyla en çok işlenen suçlar,  hakaret, tehdit, taciz, dolandırıcılık, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, kişisel verilen izinsiz kaydedilmesi ve müstehcenlik suçlarıdır. Sosyal medya aracılığıyla işlenen en çok iki suç ise hakaret ve tehdittir.  Yaptığımız paylaşım veya yorum bir başka insanın onur, şeref ve haysiyetini kırıyorsa hakaret suçu, başkasının iç huzurunu ortadan kaldırıyorsa tehdit suçunu oluşturmaktadır.  Eleştiri hakkının kullanımı ve hakaret suçu arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. O nedenle eleştiri hakkının kullanımı sırasında başkaca insanın onur, şeref ve haysiyetini kırmadan eleştiri hakkımızı kullanmalıyız.  Sosyal medya hesabımızdan yapılan bir paylaşım sonrası terör örgütü üyeliği suçlamasıyla dahi yargılanmamız söz konusu olabilir. O nedenle yapılan paylaşım ve yorumlarda dikkatli davranmamız ve suç oluşturabilecek paylaşım ve yorumlardan kaçınmamız gerekir. Çünkü Türk Ceza Kanununa göre fiziksel temasın şart olmadığı her suç, sosyal medya aracılığı ile de işlenebilmektedir” ifadelerine yer verdi.

AİLELER DİKKATLİ OLMALI

Özellikle çocukların sosyal medya kullanımı sırasında sürekli olarak aile gözetiminde bulunmaları gerektiğini vurgulayan Mercimek, “Zira çocuklar, yetişkinler tarafından istismar edilebilmekte, fotoğrafları istenmekte, müstehcen sitelerde haberleri dahi olmadan fotoğrafları yayınlanmaktadır. Anne ve babaların özellikle çocuklarının telefon kullanımı sırasında dikkatli olmaları, sosyal medya hesaplarını titizlikle takip etmeleri gerekmektedir. Zira çocuğun farkında olmadan yaptığı bir paylaşım veya yorum ceza soruşturması geçirmesine neden olabilmektedir. Ayrıca kötü niyetli birçok insan sosyal medyada özellikle çocukları hedef almakta ve suç işlerken çocukları kullanmaktadır. Akıllı telefon kullanım yaşının 6,7 yaşlarına düştüğü, sosyal medya kullanım yaşının 11,12 yaşlarına kadar düştüğü dikkate alınırsa en büyük görev anne ve babalara düşmektedir. Aksi halde çocuklar telafisi olmayan travmalar yaşayabilirler” dedi.

Suç duyuruları her geçen gün artıyor

Düşünce özgürlüğünün en temel insan haklarından olduğunu kaydeden Mercimek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gerek anayasal olarak gerek de kanunlarla düşünce özgürlüğümüz güvence altına alınmıştır. Sosyal medya kullandığımız sırada aslında düşünce özgürlüğü hakkımızı kullanıyoruz. Ancak bu hakkımızı kullanırken suç oluşturacak bir eylemde bulunursak, hakkımızda soruşturma ve kovuşturma yapılabilir ve bu yargılama sonunda cezai yaptırımla karşı karşıya kalabiliriz. O nedenle sosyal medya kullanımı sırasında gerekli dikkat ve özeni göstermemiz gerekmektedir. Sosyal medya aracılığı ile işlenen suçlarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına günde yüzlerce suç duyurusu yapılmakta ve ilgililerin araştırılıp bulunması için çalışmalar yürütülmektedir. Günümüzde kullanılan sosyal medya programları özellikle Facebook, Twitter ve İnstagram Amerika Birleşik Devleti merkezlidir. Ülkemizle yapılan ikili anlaşmalar ve uluslararası ceza hukuk gereği suç işlediği iddia edilen kullanıcının IP bilgileri devletimizle paylaşılmaktadır. Ancak Amerika Birleşik Devleti, kendi hukuk düzeninde suç oluşturmayan eylemlerden ötürü yapılan IP paylaşım başvuruları reddedilmektedir. Örneğin hakaret suçu Amerika’ da suç değildir. Sadece tazminat yaptırımı bulunmaktadır. O nedenle IP paylaşımı yapılmamaktadır. Ancak yine de şüphelisi tespit edilen dosyalarda hakaret suçundan ötürü cezalandırılan kişiler mevcuttur. Sosyal medya hesapları doğru kullanıldığı takdirde oldukça faydalı mecralardır. Ancak kullanım amacının aşılması durumunda saniyeler içinde suç işlemenizi sağlayan ve yargılanmanıza neden olan bir suç ağına dönüşebilmektedir. Bu nedenlerle insanların kendilerine özgü şifre ve kullanıcı adı ile kullandıkları sosyal medya hesaplarının, kötü niyetli insanların eline geçmemesi için şifrelerini paylaşmamaları ve hesapları kullanırken yargılanmamak adına dikkatli olmaları gerekmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Röportaj: Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı