Haber Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 22:03
 
Siyasette Gaziantep düğümü…
Siyasette Gaziantep ile ilgili hızlı gelişmeler devam ederken, belirsizlik sürüyor. Geçtiğimiz hafta CHP Parti Meclisi kararı ile CHP Gaziantep İl Yönetimi görevden alınırken, İyi Parti’de Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için isim arayışları sürüyor. Ak Parti’de Büyükşehir Belediye Başkan adayı belirlenirken halen ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmaması, il ve ilçe teşkilatlarının Ak Parti Genel Merkezine aday listeleri konusunda baskı yaptığı iddialarını güçlendirdi. MHP’de ise sessizlik sürüyor, Gaziantep’te ittifak yapılıp yapılmayacağı netleşmezken ilçe ve Büyükşehir adaylarının açıklanmaması Gaziantep’te ittifak yapılacağı algısını uyandırıyor olsa da MHP İl Teşkilatının ve adayların ittifak istemedikleri gelen bilgiler arasında yer alıyor.
Siyaset Haberi
Siyasette Gaziantep düğümü…

Siyasette yaşanan baş döndürücü gelişmeler sürüyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı başta olmak üzere ilçe belediyeleri ve meclis üyelikleri için aday belirleme çalışmaları sürüyor. Geçtiğimiz hafta Parti Meclisi kararı ile CHP İl Yönetimi görevden alındı. Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için arayışlarını sürdüren İyi Parti’de ise isim karmaşası sürüyor. Ak Parti’de ise aday adaylarının seçim pazarlığı sürüyor. Aday adayları ve kendi adaylarını çıkartmak isteyen İl ve İlçe Yönetimleri Ak Parti Genel Merkezi’ne kamp kurdular. MHP Gaziantep’te ise Büyükşehir Belediye Başkan adayı başta olmak üzere Oğuzeli Belediyesi dışında kalan ilçelerde belediye başkan adaylarının açıklanmaması Gaziantep’te ittifak yapılacağı iddialarını güçlendiriyor.

AK PARTİ’DE İLÇELER BEKLENİYOR

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara ve İstanbul İlçe Belediye Başkan adaylarının ardından geçtiğimiz hafta İzmir İlçe Belediye Başkan adaylarını da kamuoyuna açıkladı. Büyük illerle ilgili yapılan açıklamaların ardından Ak Parti Genel Merkezi’nin önümüzdeki haftalarda Gaziantep başta olmak üzere İlçe Belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor. Gaziantep’te ittifak yapılıp yapılmadığı ise bu açıklamaların ardından ortaya çıkacak.

MELİH MERİÇ, ŞARTLARINI GENEL MERKEZE SUNACAK

Geçtiğimiz hafta siyasette yaşanan en önemli gelişme CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve İl Yönetiminin görevden alınması oldu. İl Yönetiminin görevden alınması parti içerisinde büyük bir şok yaşanmasına neden olurken, yeni il yönetiminin kurulması için Melih Meriç’in görevlendirileceği öğrenildi. Önümüzdeki hafta içerisinde yeni il yönetiminin oluşması beklenirken, Meriç’in Genel Merkeze bazı şartlar ileri süreceği ve bu şartların kabul edilmesi halinde İl Başkanlığını kabul edeceği gelen bilgiler arasında yer aldı. Öte yandan CHP İl eski Başkanı Hayri Sucu’nun  ittifak konusunda pasif kalmasının görevden alınmasında etkili olduğu ifade ediliyor.

İYİ PARTİ’DE ADAY ARAYIŞLARI SÜRÜYOR

CHP İl Yönetimi görevden alınırken İYİ Parti’de aday arayışları sürüyor. Kent genelinde pek çok isim ile görüşüldüğü iddia edilirken, geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısında İyi Parti İl Başkanı Serkan Karakuş, iddia edilen isimler arasından yalnızca üç isim ile görüştüklerini doğruladı. Diğer yandan teklif götürülen isimlerin adaylığa sıcak bakmadığı gelen iddialar arasında. İyi Parti Gaziantep adayının 15 Ocak tarihine kadar netleşmesi bekleniyor.

MHP’DE ADAYLAR BEKLENİYOR

24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi MHP’de sessizlik sürüyor. Bazı il ve ilçe adaylarının açıklandığı MHP’de Oğuzeli Belediye Başkan adayının dışında kalan adayların açıklanmaması ittifak iddialarını güçlendiriyor. Kulislerden yansıyan bilgilere göre MHP İl Yönetimi, İlçe yöneticileri ve Belediye Başkan adayları Gaziantep’te ittifaka sıcak bakmazken, kendi adaylarını çıkarma konusunda hemfikirler. MHP Genel Merkezinin tavrı Gaziantep için belirleyici olacak.

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı