Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 15:16
 
Sırakaya’ya yeni görev
Siyaset Haberi
Sırakaya’ya yeni görev

MHP Gaziantep Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mezine Sırakaya, ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası Genel Başkan Yardımcılığına atandı.

ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan MHP Gaziantep Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mezine Sırakaya, “ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı olarak atanmış bulunmaktayım. Karar vermem uzun bir süreç aldı ancak sayın başkanımız Mustafa Akyürek beni ikna etmeyi sonunda başardı. Bana verilen bu yetkiyi en iyi şekilde kullanacak Tekstil Sektöründe çalışan işçilerimizin umut kapısı ararken umutları olacağız inşallah. Kısaca sendika tarihimize bakarsak; Çalışma ve yaşama koşullarının gittikçe ağırlaşması işçi hareketlerinin doğmasına neden oldu. Türkiye’de sendikalar Batıdaki örneklerine göre çok ileri tarihlerde ortaya çıktı.”

“İŞÇİ İLE PATRON ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENDİK”

“Aslında Biz sendika olarak patron ve işçi arasındaki köprü kurma vazifesini üstlenmiş durumdayız. Yani bizim görevimiz üretim alanında ki disiplini sağlamak. İşçinin sosyal haklarını İşverenden alacak,  İşvereninde üretim kapasitesini ve verimliliğini artıracağız. Tekstil İşçilerimizi diğer iş kollarında olduğu gibi birçok sorunu bulunmaktadır. Maaşlarda eşitsizlik, çalışma süreleri, izin, süreklilik,  iş güvenliği ve çalışma koşulları gibi birçok sorundan bahsedebiliriz. İşverenin de işçinin de çıkarlarını koruyup gözetleme dengeyi sağlamak sendikaların asli görevidir.  Bu bağlamda Sosyal haklardan mahrum olan işçilerimizin sosyal haklarını elde edebilmeleri açısından sendikamıza üye olmaları önemli. Biz işverenlere sendika öncesi ve sendika sonrası verimlilik garantisi yani üretimde artış garantisi veriyoruz. Çünkü biz bu hakları işçimize sağladığımız takdirde işverenin üretim kapasitesini arttırma garantisi de otomatik olarak devreye giriyor.

“SENDİKALI OLMALISINIZ”

“Hayat, ‘sana iş verdim daha ne istiyorsun” dan ibaret değil. Hayatımızı verdiğimiz 25-30 yıllık iş hayatı süresinde SERMAYE, EMEK ve DEVLET vardır. Yarın ne olacak sorusunu kendinize sormanıza, işten çıkarılırsam aldığım evi nasıl öderim, borçlarımı nasıl öderim, işten atılırsam nasıl geçinir çocuklarımı nasıl okuturum diye düşünmemeniz için Sendikalı olmalısınız. Hiçbir insan emeğinin karşılığını almadığı sürece mutlu ve huzurlu olamaz.”

 

“Ülke olarak birlikte ürettiğimiz bir değerin sosyal taraflar arasında paylaşım mekanizması oluşturduğumuz sendikamız tek çaredir.  Yaşamak için çalışmak ve emek-gücümüzü satmak zorundayız. İşçiler olmasa işverenler olmaz, işverenler olmasa da işçiler olmaz. Hakkınız mücadelemiz, emeğiniz onurumuzdur diyor, Öncelikle Gaziantep’te sonra tüm Türkiye’de Örme, dokuma, deri, hazır giyim dalarında çalışan işçilerimizi ÖZTÜM Tekstil iş sendikamıza davet ediyorum” diyerek sözlerini noktladı.

Sırakaya’nın konuşmasının ardından ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Akyürek, Sırakaya’ya atama belgesini sundu.

E.YILDIRIM

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı