Haber Detayı
28 Ocak 2015 - Çarşamba 16:22
 
“Şimdi mi uyandınız?”
Halil Zor’dan Sertel ve Karaca’ya…
Gündem Haberi
“Şimdi mi uyandınız?”

31 Ocak tarihinde yapılacak Basın İlan Kurumu seçimleri için Atilla Sertel ve Yılmaz Karaca’nın yaptığı açıklamaları eleştiren Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı Halil Zor, “Şu anda Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi olarak görev yapıyorsunuz. Basın İlan Kurumu’na kapağı atıp oradan çıkar beklemekle bir şey yapılmaz.” dedi.

Sertel ve Karaca’nın açıklamaları ile ilgili bir basın bildirisi yayınlayan Zor, şu görüşleri dile getirdi:

“Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ile Başkanvekili Yılmaz Karaca’nın 31 Ocak 2015 günü yapılacak olan Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri temsilci seçimi ile ilgili açıklamalarını okunca hayretler içinde kaldım.

Sayın Sertel ve Karaca’nın seçimlerle ilgili Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün taraflı hareket ettiği yolundaki açıklamalarının gerçekliğini bilmiyorum. Haklı da olabilirler. BYEGM‘nin doğruysa o tutumunu da kabul etmek mümkün değildir.

Sayın Atilla Sertel ve Karaca’ya soruyorum.?

8 oy farkla Gazeteciler Federasyonu’na kapağı attıktan sonra sizlere omuz veren destek veren hangi gazeteciyi arayıp sordunuz, teşekkür ettiniz?

0 federasyonun kuruluşunda emeği geçen, Bursa, Balıkesir, Antalya, Aksaray, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman ve diğer birçok ilde yapılan toplantılara katılara kurucu başkanları doğal üyelikten düşüren ve koltuğunuzu sağlamlaştırmak için bu Cemiyet Başkanlarına vefasızlık eden ben miydim? Karşınızda çalışan illeri cemiyetlerini, federasyonda silen siz miydiniz, yoksa başkaları mıydı?

Sayın Sertel,

Şu anda Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi olarak görev yapıyorsunuz.

Anadolu’nun birçok ilinde ilanı kesilen ve Gaziantep’te ilanı kesilen 14 gazeteyle ilgili olarak bugüne kadar ne yaptınız, nerede sesinizi yükselttiniz, ben hiç duymadım.

En az sizin kadar Sosyal Demokrat bir gazeteci olan ben, doğruları söylemek zorundayım. Kıvırmakla, çıkar gözetmekle, ikbal sağlamakla sosyal demokrat olunamayacağını siz de iyi bilirsiniz.

Sayın Yılmaz Karaca’da şu soruların cevabını bekliyorum.

Belki de sen daha doğmadan 1976 yılında Basın Kartı alan ve 1994 yılında beri sürekli Basın Kartı taşıyan ben ve benim gibilerin kartlarını iptali için imza atmadınız mı?

“Ben haksızlık yaparsam mübah” başkası yaparsa karşı çıkarım felsefesi ile gazetecilik yapılmayacağını iyi bilirsiniz. Gazetesi kendi yanlışlarını da kabul eden insandır. Her zaman özeleştiriye açık olmak zorundadır.

Basın İlan Kurumu’na kapağı atıp oradan çıkar beklemekle bir şey yapılmaz.

Anadolu’da yayınlanan gazetelerin haklarını korumak için her görüşten, her siyasi partiden olan gazeteciyle elimizi taşın altına koymaya var mısınız?

Birilerine hoş görünme çabasıyla gazetecilik olmaz.

31 Ocak’ta yapılacak olan seçimlere Anadolu Basın Birliği’ni temsilen ben de geleceğim. Söz verilirse bir de konuşma yapmayı düşünüyorum.

Seçim Anadolu’nun vefakâr gazetecilerine hayırlı olsun.”

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı