Haber Detayı
16 Mart 2017 - Perşembe 17:18 Bu haber 492 kez okundu
 
‘Silmeyen silgi’ nasıl alındı?
Gündem Haberi
‘Silmeyen silgi’ nasıl alındı?

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda ÖSYM tarafından öğrencilere dağıtılan kalitesiz kırtasiye malzemelerini sordu.

12 Mart 2017 Pazar günü yapılan 2017 YGS’de, bazı bölgelerde sınava giren adaylara dağıtılan “silmeyen” silgilerin öğrencilere zaman kaybettirdiğini, bunun sınav sonucunu olumsuz etkileyebileceğini kaydeden Ekici “ kamuoyu ‘silmeyen silgi’leri ÖSYM’nin hangi kriterlerle seçtiğinin ve hangi usulle, kimden temin ettiğinin cevabını öğrenmek istemektedir” dedi.

CHP’li Ekici, Bakan Yılmaz’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

- 2017 YGS’de sınava giren öğrencilere dağıtılan silgiler hangi tarihte, hangi satın alma yöntemiyle, ne kadarlık maliyetle, kimden ve kaç adet temin edilmiştir?

- ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda adaylara dağıtılan silgiler temin edilirken hangi kriterlere dikkat edilmektedir? Bu kriterler arasında “silme” özelliğinin iyi olması var mıdır?

- 2017 YGS’de sınava giren öğrencilere kaç farklı markada silgi dağıtılmıştır? Bölgeler ve dağıtılacak silgilerin markaları nasıl belirlenmiştir? Silgilerin markalarının ve silme kalitesinin farklı olmasının gerekçesi nedir?

- 2017 YGS’de, bazı bölgelerde öğrencilere dağıtılan “silmeyen” silgiler nedeniyle bu öğrencilerimizin uğradıkları zaman kaybının ve dolayısıyla başarı sıralamasında geriye düşmelerinin sorumlusu kimdir? Bu konuda açılan herhangi bir inceleme/soruşturma var mıdır? Var ise sonucu nedir?

- YGS’ye girecek öğrencilerden alınan 60 TL’lik sınav ücreti nasıl belirlenmektedir? Bir öğrenci için YGS’nin maliyetinin kalemler bazında dağılımı nedir?

- Gençlerimizin ve ailelerinin 60 TL’lik sınav ücretinin çok yüksek olduğuna dair şikâyetleri nasıl değerlendirilmektedir?

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Silmeyen, silgi’, nasıl, alındı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı