Haber Detayı
06 Nisan 2017 - Perşembe 18:44
 
Sigorta indirimi sözde mi kaldı?
Gündem Haberi
Sigorta indirimi sözde mi kaldı?

"Zorunlu Trafik Sigortası"nda  1 Nisan’da uygulanacağı açıklanan tavan fiyatla ilgili henüz hiçbir gelişme yok. Sigortacılar, "Vatandaşlar dört gözle 1 Nisan'ı bekliyorlardı. Neredeyse 1 hafta olacak ama fiyatlarda her hangi bir değişme yok. Biz böyle bir şeyin olmayacağını biliyorduk." dediler.

1 Nisan tarihinin üzerinden 6 gün geçmesine rağmen, sigorta fiyatlarında herhangi bir değişme olmadı. Vatandaşın 1 Nisan'ı bekleyip, sonradan yüzde 5 cezalı olarak sigorta yaptırdıklarını dile getiren sigortacılar, "Vatandaşlar dört gözle 1 Nisan'ı bekliyorlardı. Neredeyse 1 hafta olacak ama fiyatlarda her hangi bir değişme yok. Biz böyle bir şeyin olmayacağını biliyorduk."dediler.

"Böyle bir şeyin olamayacağını biliyorduk"

Daha öncede benzer açıklamalar yapıldığını belirten sigortacılar, "Daha önce de indirim olacağına dair açıklama yapmışlardı. İlk önce sigorta fiyatlarına yüzde 90 zam geldi. Daha sonra yüzde 25 indirim uygulandı. Bunu da indirim oldu diye lanse ettiler. Kısacası sigorta fiyatları iki katına çıktı ama bundan kimsenin haberi olmadı. Biz indirimin söz konusu olmadığını biliyorduk. Vatandaşlar da boşuna boşuna cezalı duruma düştüler. Günü geçtiği için cezalı olarak yeni poliçe kestirecekler." diye konuştular.

"İndirim yüzünden işlerimiz durgunlaştı"

Vatandaşların indirimi beklediğini söyleyen sigortacılar, "Vatandaş halen indirimi bekliyor. İndirim olacak diye sigorta yaptırmıyor. Bizim de işlerimiz bir hayli durgunlaştı. Zaten piyasalar durgun. Biz siftah yapmadan dükkan kapatıyoruz. Herkes 1 Nisan'ı bekledi. 1 Nisan'ın üzerinden neredeyse 1 hafta geçecek ama Hükümet tarafından halen bir çalışma yok. 1 Nisan'ı bekleyen vatandaşlar da , sigortacılar da bu olaydan son derece mağdur oldu. Devlet bir şeyi açıkladığı zaman onu gününde yapması lazım. Biz Devlet Yetkililerini de güvenmezsek kime güveneceğiz. Bu açıklamadan sonra herkes 1 Nisan' bekledi. Biz neredeyse 1 buçuk ay boyunca iş yapamadık. Bu zararımızı kim giderecek.? "dediler.

Araç sahipleri cezalı duruma düştü

1 Nisan'ı bekleyip sigorta yaptırmayan araç sahiplerinin cezalı duruma düştüğünü ifade eden sigortacılar, "Araç sahip indirimi bekliyorlardı. Araç sigortalarının günü geçmesine rağmen, kimse sigortasını yeniletmedi. Sigortasını yeniletmeyen araç sahipleri, şimdi cezalı duruma düştü. Sigorta yaptırırken yüzde 5 oranında gecikme cezası ödeyecekler. Her zaman ki halk mağdur oldu. Verilen sözler tutulmadı. Biz bu söylemleri seçim yatırımı olarak görüyoruz. Bunun başka bir açıklaması olamaz." diye konuştular.

(A.Pepele)

 

 

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı