Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 18:21
 
Şehri geziyorlar…
Bu stantları kim denetliyor?
Gündem Haberi
Şehri geziyorlar…

Geçtiğimiz hafta Demokrasi Meydanı’nı pazar yerine çeviren yöresel ürün satışı yaptıklarını iddia eden işportacılar, bu kez de Yüzüncü Yıl Parkı’na tezgah kurdu. Vatandaşlar, gıda ürünlerinin satışa sunulduğu alanda bulunan ürünlerin ne kadar sağlıklı olduğunu sorgularken, stantların Zabıta ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenip denetlenmediğini merak ediyor.

Gaziantep’te son dönemlerde kentin farklı noktalarına kurulan gezici stantlar ile gıda, hediyelik eşya gibi bazı ürünlerin vatandaşın ilgisine sunuluyor. Birçok vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği bu stantlarda, satışa sunulan ürünlerin sağlık açısından denetimlerinin yapılıp yapılmadığı bazı vatandaşlar tarafından gündeme getirildi. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine bağlı zabıta ekiplerinin ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin bu stantlarda satılan ürünleri denetleyip denetlemediklerini merak eden vatandaşlar, “Doğal ve yöresel ürünlerin satışa sunulduğu bu stantlarda satılan ürünlerin denetiminin yapılması gerekiyor. Sonuçta il il gezen bu pazarlarda satılan ürünlerin ne kadar taze ve sağlıklı olduğuna bakılması, vatandaşların sağlığı açısından önem taşıyor. Kentte bulunan denetim mekanizmalarının harekete geçerek, gerekli denetimleri yapmaları gerekiyor. Stantlarda bir çok ürün etiketsiz olarak satılıyor. Stantlarda bulunan et sucuklarında hiçbir etiket bulunmuyor. Ne zaman üretildikleri, son kullanma tarihleri meçhul. İçinde ne olduğu bilinmiyor. Yetkililer, bu sağlıksız ortamı ve satışları neden görmezden geliyor?” diye konuştular.

“UYGUN SAKLAMA KOŞULLARI SAĞLANMALI”

Bölgede bulunan esnaflar ise, “Gıda ürünü satışı yapan ve açıkta satılan ürünlerin depolanması noktasında bazı sıkıntılar olabilir. Doğal ürünlerin belirli bir tazelik ve bozulma süreleri vardır. Eğer bu ürünleri gerekli saklama koşulları sağlanamazsa, ürünler kısa sürede bozulacaktır. Bu noktada yetkililerin gerekli denetimleri yapması gerekiyor” diye konuştular.

E.YILDIRIM

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı