Haber Detayı
16 Temmuz 2017 - Pazar 15:43
 
Şehitler anısına 250 beste
Yaşam Haberi
Şehitler anısına 250 beste

Tasavvuf müzik sanatçısı Hanifi Gökhan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini unutturmamak için şehitlerin kahramanlıklarını anlatan 250 eser besteledi.

Gökhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 yıldan bu yana tasavvuf müziğiyle ilgilendiğini söyledi.

FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz'un ülkede yaşayan her fert için önemli bir tarih olduğunu anlatan Gökhan, bu önemli dönüm noktasının ilerleyen yıllarda da unutulmaması gerektiğini ifade etti.

O yüzden darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin kahramanlıklarını konu alan eserler oluşturmaya karar verdiğini aktaran Gökhan, "Sanatçılar, her zaman bulundukları dönemin sıkıntılarını konu edinir. Bizler de 15 Temmuz'a kayıtsız kalamazdık." dedi.

Türkiye'nin bir yıl önce en karanlık gecelerden birini yaşadığını anımsatan Gökhan, şöyle konuştu:

"Bu durum beni derinden etkiledi ve 16 Temmuz sabahından itibaren eser oluşturmaya başladım. Buradaki amacım o günkü sıkıntıları ve şehitleri anlatmaktı. Eserleri ağıt şeklinde yapmıyorum. İnsanları psikolojik sıkıntılarından kurtaracak, dinlediklerinde tekrar ayağa kaldıracak melodiler oluşturmaya çalışıyorum. Geçen sene her demokrasi nöbetinde bir eser yaptım. Bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm. Bunun için şehitler anısına 250 eser besteledim."

- Eserler kitaplaştırıldı

Eserlerinin, Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu (MÜZSAN) tarafından çeşitli etkinliklerde de kullanıldığını aktaran Gökhan, federasyonun bu eserleri kalıcı hale getirmek için kitaplaştırdığını dile getirdi.

Hmediği ve yaşamadığı hiçbir eseri yazmadığına değinen Gökhan, "Şu ana kadar sadece şehitlerimize yönelik besteler yazıyorum. Ülkemizin bir an önce feraha ulaşmasını diliyorum. Verdiğimiz konserlerle Türkiye'nin yıkılmadığını, dik durduğunu anlatırken, bizi yıkmaya çalışanlara mesaj veriyoruz." diye konuştu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı