Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 18:36 Bu haber 628 kez okundu
 
Şehir engellerle dolu
Gündem Haberi
Şehir engellerle dolu

Engelli dostu şehir Gaziantep’te, sokaklara çıktığınızdan bundan çok farklı bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Duyarsız vatandaşların engelli vatandaşlarımıza engel çıkaran tavırlarının yanında belediyelerin uygulamaları da hayret ettiriyor.

Eski Saray Caddesi üzerindeki kaldırımlarda engelliler için olan şeritler. sıkıntılarla dolu. Engelliler için kaldırımlarda yapılan sarı uyarı noktaları sadece kaldırım başlangıç ve bitiş noktalarında olması vatandaşlar gibi şehre gelen turistlerinde dikkatini çekiyor.

“Gaziantep hayal ettiğim gibi değil”

Gaziantep’i çok farklı hayal ettiğini belirten Karagöz Caddesi’nde görüştüğümüz bir turist Ali Ç: “ Gaziantep’ e sınav gözetmenliği için gelmiştim. Televizyonlarda gezi programlarında ve tanıdıkların anlatması ile övgüler alan şehri bir de ben gezip görmek istemiştim. Fakat şehir hiç beklediğim gibi çıkmadı. Tarihi yerlerde ki duvar yazıları, yine tarihi yerlerde ki yıkık döküklerin yapılmaması ve günlük yaşantıda etkisi büyük olan engelli yollarının bile düzgün olmaması şehri çok vasat göstermektedir.” dedi.

Engelli yollarına dikkat çeken Ali Ç., “ Mesela bu cadde üzerinde ki kaldırımlarda engelli yolu başlangıcı var. Fakat devamı yok. Kaldırım boyunca engelli neyi takip ederek yürüyecektir? Uzunca bir cadde ve hep eski tarihi dokulardan kalıntılar var. Belli ki gezilecek yerlerden ve en merkezi noktalardan bir tanesi burası. Fakat bu kadar merkezi yerde bile eksiklikler dolu. Örneğin ben bu caddeyi yani Karagöz Caddesi olarak bilinen bu yolu baştan sona gezmek istedim ve yerdeki sarı çizgilerle belirlenen engelli yolu dikkatimi çekti. Yolun ortasına kadar bu çizgiler var. Fakat yeni bir yol ayrımından sonra oranın adını da sormuştum Eski Saray caddesine geçince bu çizgiler sadece kaldırım başları ve sonlarında var. Engelliler burada bekleyecek ve ilerleyemeyecek mi? Ya da illa birilerinin desteği ile mi yoluna devam etmelidir.” dedi.

Çevredeki vatandaşlar da engelli yollarının gelişigüzel yapıldığını ileri sürerek, yetkililerin bu çalışmaları daha iyi denetlemesi gerektiğini dile getirdiler.

(A.Pepele)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı