Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 18:36 Bu haber 688 kez okundu
 
Sedef kakmacılığı unutuluyor
Gündem Haberi
Sedef kakmacılığı unutuluyor

Sedef kakmacılığı, Gaziantep'e özgü bir el sanatı. Gaziantep'e gelen yerli ve yabancı turistler, sedef işçiliği ile süslenmiş ürünlerden almadan gitmiyor. Ustalık ve maharet gerektiren sedef kakmacılığı işi, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.40 yıldır sedef işlemeciliği yapan Ahmet Bıyık, mesleğin yeni nesillere öğretilmesini ve tanıtılmasını, unutulmamasını istiyor. Sedef kakmacılığının, Osmanlı mirası olduğunu belirten Bıyık, "Devletin sanatkarları ve unutulma tehlikesi ile karşıya karşıya kalmış, el sanatlarını düşünmesi gerekiyor."dedi.

Muhteşem Yüzyıl adlı televizyon dizisinde kullanılan tahtı kendisinin yaptığını dile getiren Bıyık, "Tam 2 ay o işle uğraştım. Muhteşem Yüzyıl'da kullanılan taht, Gaziantep'te yapıldı. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir el sanatı yok. Unutulma ve yok olma tehlikesi yaşayan mesleğin, yeni nesillere aktarılması gerekiyor. Alttan eleman yetişmemesi mesleğin en büyük sorunlarından."diye konuştu.

Yapımı çok zahmetli

Sedef kakmacılığı yapmak, zahmet ve maharet istiyor. Bir ürünün yapılması için, en az 3 güne ihtiyaç duyuluyor. Herhangi bir mekanik alet kullanmadıklarını belirten Bıyık, "Tamamen el işçiliği ile yapılması gerekiyor. Telkarisi işlenen ürünler, sedef yerleştirilmek için oyuluyor. Telkari işlenirken, eski model ve motiflere baktığımız oluyor. Her ne kadar eski modellerden ilham alsa da, sanatçı esere kendinden bir şey katmak zorunda. Sedef dediğimiz şey istiridye kabuğu. Telkarisi işlenen ürüne, sedef yerleştirmek için, oyma işlemi yapılıyor. Sedefler boşluğa uygun şekilde kesiliyor. Ağaç tozu ve beyaz tutkal karıştırılıyor. Sedefler oyulan yerlere yapıştırılıyor. Sedefin tutması için, en az 1 güne ihtiyaç var. Yapışkan kuruduktan sonra, zımpara ile tıraş işlemi yapılıyor. Sonra renk verme işlemini geçiliyor. Renk verme işlemi ise, pürmüzle yakılarak yapılıyor. Ceviz rengi vermek istersek, zeytin yağı sürüyoruz. Bu aşamalardan geçen ürün, müşteriye sunuluyor. Yapımı çok zahmetli ve emek gerektiren bir iş." şeklinde konuştu.

Önceden çizim yapılmıyor

Mesleğe çırak olarak başladığın söyleyen Ahmet Kesen, "33 yıldır bu işi yapıyorum. Telkari işlenirken, her hangi bir çizim yapılmıyor. Tamamen kafamızdan yapıyoruz. Bazen ilham almak için eski ürünlere ve motiflere bakıyoruz. Ancak genelde kendimize göre şekil veriyoruz. Bu mesleği yapabilmek için bilgi, birikim ve tecrübe önemli. Maharet ve ustalık gerektiren bir iş." dedi.

Sadece Gaziantep'e özgü

Sedef kakmacılığın sadece Gaziantep'e özgü olduğunu belirten Ahmet Bıyık, "Dünyanın başka bir yerinde bu işi yapanı göremezsiniz. Sadece Gaziantep'e has bir el sanatı. Yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çekiyor. Turistler, yapılan ürünlere çok büyük ilgi gösteriyor ve değer veriyor. Tabanı ağaç olan her şeye sedef işleyebiliriz." dedi.

Muhteşem Yüzyıl'ın tahtı Gaziantep'ten

Muhteşem Yüzyıl adlı dizide kullanılan tahtın Gaziantep'te yapıldığını belirten Bıyık, "Dizide kullanılmak üzere taht yaptık. Tahtın yapımı tam 2 ay sürdü. 2 ay boyunca sadece o işle uğraştık. Dünya çapında ses getiren bir dizide kullanılan tahtın, Gaziantepli ustalar tarafından yapılması ve Gaziantep'i tanıtması, bizim için onur ve gurur kaynağı." diye konuştu.

(A.Pepele)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı